Ukraina

Ukraina

Urodzony pod Chmielnickim na Ukrainie 49-letni Leonid Smoliński zginął w zasadzce na wschodniej Ukrainie. Polak najpierw brał udział w protestach na Majdanie Niepodległości, potem zaciągnął się jako ochotnik do batalionu Dnipro. Walczył u boku swojego przyjaciela na wschodniej Ukrainie z prorosyjskimi separatystami.

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin zapewnił, że jego kraj jest "gotów do walki dyplomatycznej" na wtorkowym szczycie w Mińsku z udziałem Ukrainy, Rosji, UE, a także Kazachstanu i Białorusi. Przyznał przy tym, że spotkanie w Mińsku będzie trudne. W trakcie szczytu może dojść do spotkania Putin-Poroszenko, jednak raczej nie doprowadzi ono do przełomu w sprawie kryzysu ukraińskiego. Władze Ukrainy oskarżają władze Rosji o dostarczanie broni separatystom. Twierdzą też, że w walkach uczestniczą po stronie rebeliantów rosyjscy żołnierze.

Ukraińscy antyterroryści zatrzymali Aleksieja Sz., osobistego ochroniarza Igora Girkina vel Striełkowa. Choć zupełnie pijany, ostrzeliwał się z broni automatycznej. Ranny, trafił do aresztu, grozi mu dożywocie. Ukraińskie służby liczą, że uzyskają od niego cenne informacje na temat Striełkowa, przywódców donieckich rebeliantów i ich związków z Rosją.

W poniedziałek rano kolumna pancerna pod flagami rebeliantów wtargnęła z terytorium Rosji do obwodu donieckiego na jego południowych, nadmorskich krańcach. Tutaj walki jeszcze się nie toczyły. Celem ataku jest Nowoazowsk, ale separatyści nie ukrywają, że chcą maszerować dalej na zachód i zająć Mariupol. Źródła ukraińskie mówią o kilkudziesięciu czołgach i pojazdach opancerzonych, dużej ilości haubic i wyrzutni rakiet Grad.

Minister spraw zagranicznych Rosji bagatelizuje tzw. "paradę" w Doniecku. Separatyści zmusili kilkudziesięciu ukraińskich jeńców do poniżającego marszu ulicami miasta. Zapytany o to Siergiej Ławrow odpowiedział, że w "paradzie" nie dostrzegł niczego niestosownego, i dodał, że ukraińskie wojsko gorzej traktuje ludność cywilną.

Rosja wyśle nowy konwój humanitarny na Ukrainę - poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dodał, że Kijów został już o tym powiadomiony.

Co najmniej sześciu cywilów zginęło w niedzielę w wyniku ostrzału w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Pociski spadły między innymi na cerkiew i szpital. Ukraińska armia i prorosyjscy separatyści wzajemnie oskarżają się o te ataki.

Zdaniem Angeli Merkel po spotkaniu szefa ukraińskiego państwa Petra Poroszenki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie należy się spodziewać przełomu. NATO oferuje Ukrainie współpracę, lecz członkostwo w Sojuszu nie jest przedmiotem rozmów - dodała.

- To jest krok od tego, żebyśmy niedługo zobaczyli egzekucje - powiedział w komentarzu do zorganizowanego w Doniecku przez separatystów przemarszu ukraińskich jeńców Jan Piekło z Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej Pauci w rozmowie z TVN24. Jego zdaniem "Rosja pokazuje się w tej chwili jako sponsor terroryzmu".

Rosja nie złamała prawa międzynarodowego wysyłając konwój z pomocą humanitarną na Ukrainę - oświadczyło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Dodatkowo MSZ poinformował, że miał zgodę na takie działanie od Kijowa. W odróżnieniu od USA, które według rosyjskiej dyplomacji, rozprowadza pomoc humaniratną w Syrii bez przyzwolenia Damaszku.

- Żadnego potwierdzenia dla faktu wywozu sprzętu z ukraińskich fabryk przez Rosjan nie mamy - powiedział w sobotę w Kijowie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Odniósł się tym samym do wcześniejszych informacji, jakoby ciężarówkami, które w piątek przybyły z deklarowaną pomocą humanitarną do Ługańska, a obecnie wracają do Rosji, wywożony był ukraiński sprzęt do produkcji broni oraz sprzęt wojskowy.

Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating Ukrainy do CCC z B minus, sygnalizując wysokie ryzyko jej niewypłacalności. Wśród 104 państw, których kondycję finansową monitoruje agencja tylko Argentyna, która niewypłacalność ogłosiła w lipcu, wyceniana jest niżej.

Angela Merkel przebywająca z wizytą w Kijowie powiedziała, że pokój na Ukrainie będzie możliwy tylko, gdy zgodzą się na to obie strony konfliktu. Nie zostanie jednak osiągnięty, dopóki "granica rosyjsko-ukraińska nie będzie lepiej kontrolowana". Kanclerz Niemiec dodała, że nowe sankcje wobec Rosji mogą się pojawić, choć w tej chwili "nie są najważniejszym przedmiotem" rozmów w Unii Europejskiej. Petro Poroszenko ogłosił tymczasem, że Niemcy przeznaczą 500 mln euro na odbudowę wschodniej Ukrainy po zakończeniu konfliktu.

W ciągu ostatniej doby na wschodniej Ukrainie doszło do kilku poważnych starć pomiędzy ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami. Około 10 km na wschód od Ługańska, w pobliżu miejscowości Stanica Ługańska, terroryści użyli ciężkich systemów rakietowych Huragan, których jeszcze tydzień temu prawdopodobnie nie mieli. Ukraińcom z kolei udało się zniszczyć dwa systemy rakietowe Grad używane przez wroga.