Ukraina

Ukraina

Rosja odmówi najpewniej ekstradycji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i innych byłych urzędników - jego współpracowników - jeśli otrzyma wniosek w tej sprawie - pisze agencja Interfax, powołując się na dobrze poinformowane źródło. Interpol wydał międzynarodowy list gończy, nakazujący ściganie zbiegłego niemal rok temu z kraju byłego prezydenta Ukrainy oraz byłego premiera Mykoły Azarowa – poinformował szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow. W sumie na liście Interpolu jest już 12 członków poprzedniej ekipy rządzącej. Ale na tym nie koniec - zapewnia Awakow.

- Mamy informacje, że siły ukraińskie szykują w najbliższej przyszłości kolejną próbę siłowego rozwiązania kwestii Donbasu - poinformował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Kijów zaprzecza tym doniesieniom.

W ostatnich tygodniach wzrasta liczba aktów terrorystycznych na Ukrainie. Ich charakter - sposób przeprowadzenia oraz lokalizacja - wskazują, że stoją za tym rosyjskie służby specjalne - twierdzą w Kijowie. Ma to być element destabilizowania kraju, jeden ze środków wojny hybrydowej.

Czystka w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej. Po zniszczeniu batalionu "Batmana" Rosjanie rozbroili inną niepokorną jednostkę rebeliantów, batalion Odessa. Na tym zapewne się nie skończy - lojalny wobec Kremla "prezydent" Igor Płotnicki dąży do centralizacji i podporządkowania sobie wszystkich zbrojnych formacji na podległym mu terenie.

W sobotę zaczęła się ewakuacja mieszkańców Donbasu polskiego pochodzenia. Do tej pory do Charkowa dotarły 162 osoby. Kolejni Polacy uciekający z rejonu wojny mają dojechać tam już na własną rękę. Stamtąd być może samolotami przylecą do Polski.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentami Ukrainy i Rosji, Petro Poroszenką i Władimirem Putinem, o konflikcie na wschodzie Ukrainy. Jak poinformowała w sobotę wieczorem służba prasowa Kremla, Putin ponownie opowiedział się za bezpośrednim dialogiem między władzami w Kijowie a rebeliantami.

Polskie władze rozpoczęły ewakuację obywateli Ukrainy polskiego pochodzenia z objętego walkami z prorosyjskimi separatystami wschodu Ukrainy – przekazał rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawnił jednak żadnych szczegółów tej operacji.

Ostatni radziecki przywódca Michaił Gorbaczow ostrzegł na łamach tygodnika "Der Spiegel" w związku z kryzysem na Ukrainie przed wybuchem wielkiej wojny w Europie. Gorbaczo skrytykował też Niemcy za rzekome plany udziału w "nowym podziale Europy".

Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji w piątek uzgodnili telefonicznie, że 12 stycznia spotkają się osobiście w Berlinie - poinformował szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin na Twitterze. Ocenił to jako "jedyny postęp" w rozmowie ministrów.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zarzucił Zachodowi, że ze strachu przed Rosją ma obiekcje wobec przyjęcia Ukrainy do NATO. Powiedział też, że Ukrainie potrzebny jest "wielki pakiet pomocowy".

W ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali pozycje ukraińskie aż 50 razy - informuje centrum prasowe ATO (operacji antyterrorystycznej). Kijów alarmuje, że ostatniej nocy "sytuacja w Donbasie znacząco się skomplikowała". Niewykluczone, że to przygotowanie do natarcia rebeliantów na jeden z trzech strategicznych punktów.