Iran

Iran

Irański parlament przegłosował ustawę zatwierdzającą historyczne porozumienie ze światowymi mocarstwami w sprawie programu nuklearnego Teheranu. Teraz decyzję parlamentu musi zatwierdzić Rada Strażników, która nadzoruje prace posłów.

Pamiętamy o serdeczności, z jaką Irańczycy przyjęli naszych rodaków w 1942 r. i dziękujemy za pomoc w dbaniu o nasze miejsca pamięci – mówił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Marszałek do wtorku przebywa w Iranie.

W czasie lipcowej wizyty w Moskwie jeden z najważniejszych irańskich generałów rozwinął przed gospodarzami mapę Syrii i pokazał, jak porażki Baszara el-Asada można, z pomocą Rosjan, zamienić w jego zwycięstwo - pisze agencja Reutera, która dotarła do informacji o genezie obecnej operacji wojskowej Rosji w Syrii. Agencja dodaje, że o wspólnej misji wojskowej Iranu i Rosji na poufnym zebraniu zdecydowali "kilka miesięcy temu" Siergiej Ławrow i ajatollah Ali Chamenei.

Liderzy 41 syryjskich grup zbrojnych, od umiarkowanych należących do koalicji tzw. Wolnej Armii Syryjskiej po islamistów z radykalnych bojówek Ahrar asz-Szam wezwali państwa Bliskiego Wschodu do stworzenia koalicji walczącej przeciwko "rosyjsko-irańskiemu sojuszowi okupującemu Syrię" - pisze agencja Reutera, która dotarła do oświadczenia grup walczących z reżimem Baszara el-Asada.

Siły koalicji państw arabskich prowadzące kampanię militarną przeciwko szyickim rebeliantom Huti w Jemenie poinformowały w środę o przechwyceniu na Morzu Arabskim irańskiego kutra rybackiego z ładunkiem broni i amunicji.

Wśród 769 ofiar, które zginęły podczas hadżdżu, jest 226 Irańczyków - poinformowała w poniedziałek irańska organizacja pielgrzymkowa. Wcześniej informowała o 131 zmarłych Irańczykach. Obywatele Iranu stanowią najliczniejszą grupę wśród stratowanych pątników.

Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku to wyśmienita okazja do spotkań dwustronnych na jego marginesie. Kreml ogłosił, że prezydent Rosji Władimir Putin spotka się nie tylko z Barackiem Obamą, ale i z Raulem Castro oraz Hasanem Rowhanim. Ten ostatni skrócił swoją wizytę w USA i wraca do kraju wcześniej, by być w Teheranie, gdy przybędą do niego trumny z ciałami ofiar tragedii w Mekce.