Grecja

Grecja

Trzęsienie ziemi o sile 6,1 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek nad ranem grecką wyspę Kefalinia na Morzu Jońskim - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Kilkanaście osób odniosło obrażenia, są też szkody materialne. To już drugie w ciągu tygodnia silne trzęsienie na tym samym obszarze.

"Ambasada RP w Atenach z głębokim żalem zawiadamia o nagłej śmierci w dniu 27 stycznia 2014 roku Pana Macieja Krycha, Ambasadora RP w Republice Greckiej" - pisze placówka na swojej stronie internetowej

Trzęsienie ziemi w Grecji wystraszyło mieszkańców wyspy Kefalinia. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Do szpitala zgłaszały się jedynie osoby z niegroźnymi obrażeniami ciała, spowodowanymi przez spadające fragmenty elewacji czy przedmioty w domach. Największe szkody odnotowali mieszkańcy Argostoli, stolicy wyspy oraz miasta Lixouri, gdzie wstrząsy naruszyły konstrukcję wielu budynków - m.in. wieży lotniczej oraz miejscowych dróg.

Po pięciogodzinnym postoju na lotnisku w Atenach delegacja syryjskiego rządu na rozmowy pokojowe odleciała we wtorek do Szwajcarii - podało syryjskie źródło. W Atenach grecka firma odmawiała zatankowania maszyny, powołując się na unijne embargo handlowe.

Od początku kryzysu finansowego w Grecji jej bogaci obywatele przelali na swe zagraniczne konta 54 mld euro - poinformował szef Wydziału do spraw Przestępczości Finansowej i Gospodarczej (SDOE) greckiego ministerstwa finansów Stelios Stasinopulos.

Kolejni trzej deputowani skrajnie prawicowej greckiej partii Złota Jutrzenka zostali podczas weekendu aresztowani pod zarzutem przynależności do organizacji przestępczej. W sumie w areszcie jest już jedna trzecia deputowanych tej partii.

Anastasia Sakellariu, szefowa Funduszu Stabilizacji Finansowej Grecji, została oskarżona przez krajową prokuraturę antykorupcyjną: znalazła się na liście 25 osób, którym zarzuca się oszustwa, malwersacje i pranie brudnych pieniędzy.

Grecja przejęła 1 stycznia przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, które sprawować będzie w pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku. Priorytety unijnej prezydencji Aten to: ożywienie wzrostu gospodarczego, zadbanie o społeczną spójność UE i zmodyfikowanie przepisów dotyczących osób ubiegających się o azyl w UE.

Chociaż południe kontynentu nie kojarzy nam się szczególnie zimowo, na północnym wschodzie Grecji zrobiło się bardziej biało zimno niż w wielu miejscach północnej Europy. W takich regionach jak Macedonia Środkowa i Macedonia Zachodnia pogoda mocno daje się we znaki kierowcom. Z kolei na Krecie uciążliwy jest porywisty wiatr.

Najpierw ulewy i powodzie, a teraz wichura i ochłodzenie - Grecja od kilku dni zmaga się z ciężką pogodą. Wiejący od poniedziałkowego wieczoru silny wiatr, osiągający w porywach prędkość 100 km/h, powoduje zniszczenia, awarie prądu, utrudnienia w ruchu i wstrzymuje ruch morski. Na Peloponezie kierowców zaskoczyły obfite opady śniegu.

Po burzliwej debacie grecki parlament odrzucił w nocy z niedzieli na poniedziałek wniosek o wotum nieufności dla rządu. Jak poinformowało prezydium parlamentu, przeciwko wnioskowi głosowało 153 deputowanych, 124 było za jego przyjęciem, a 17 powstrzymało się od głosu.

Grecka policja weszła w nocy ze środy na czwartek do siedziby byłej telewizji państwowej ERT i usunęła stamtąd okupujących ją pracowników. Rzecznik rządu Simos Kedikoglu oświadczył, że przywrócono "rządy prawa".

Dwie osoby zginęły, a jedna została ciężko ranna, przed biurem greckiej neonazistowskiej partii Złota Jutrzenka na przedmieściu Aten. Strzelali dwaj mężczyźni jadący motocyklem - podały źródła policyjne.

W Atenach zatrzymano bezdzietną parę, podejrzaną o kupienie trzymiesięcznej romskiej dziewczynki - poinformowała grecka policja. Niedoszli opiekunowie zostali zdemaskowani, gdy w urzędzie próbowali zarejestrować dziecko jako własne.