Grecja

Grecja

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici zapewnił w czwartek, że mimo "bardzo słabego postępu" w negocjacjach z Atenami "nie są prowadzone przygotowania" do wyjścia Grecji ze strefy euro.

Grecki rząd prowadzi negocjacje z Rosją na temat zakupu nieokreślonej liczby rakiet do systemu przeciwlotniczego S-300 - podała agencja RIA Nowosti, powołując się na ministra obrony Grecji, Panosa Kammenosa. Rozmowy mają być pokłosiem ubiegłotygodniowej wizyty premiera Alexisa Tsiprasa na Kremlu.

Agencja Standard & Poor's obniżyła w środę rating Grecji o jeden stopień, z "B minus" do "CCC plus" z perspektywą negatywną. W ocenie agencji Grecja nie będzie w stanie honorować swoich zobowiązań finansowych "bez głębokich reform lub dalszej pomocy finansowej".

Polska podaje rękę Ukrainie - mówi polski prezydent w Kijowie i chce, by to samo zrobiły inne państwa Zachodu. Tymczasem w Moskwie premier Grecji podaje rękę Władimirowi Putinowi. Czy europejska solidarność przetrwa trudną próbę? Gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat" o godz. 20:20 będzie Janusz Lewandowski, były unijny komisarz do spraw budżetu i szef Rady Gospodarczej przy Premierze. Wieczorem na naszej antenie nie zabraknie również technologicznych nowinek i najważniejszych informacji z rynków.

Premier Grecji Aleksis Cipras przebywa z wizytą w Moskwie, gdzie spotka się z Władimirem Putinem. Rodzą się podejrzenia, że władze Grecji będą próbowały cynicznie wykorzystać spór Rosji z Unią Europejską i poprawić w ten sposób swoje moce negocjacyjne z Brukselą. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute oraz Ryszard Żółtaniecki, dyplomata Collegium Civitas, b.ambasador RP w Grecji.

Grecja odnotowała w 2014 roku wzrost o 23 proc. liczby turystów z zagranicy, w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowały we wtorek greckie służby statystyczne, ELSTAT. Dane potwierdzają dobry stan sektora turystyki, jednego z głównych motorów gospodarki.