Grecja

Grecja

Przyszłość Grecji w rękach parlamentu. Jakie reformy musi wprowadzić?

- Podpisałem porozumienie, w które nie wierzę. Ale dzięki temu uniknęliśmy katastrofy - powiedział Aleksis Cipras, szef greckiego rządu. Na co więc się zgodził podczas długiej nocy negocjacji? Do pakietu reform została wpisana, m.in. racjonalizacja systemu VAT, poszerzenie bazy podatkowej, zmiany w systemie emerytalnym, przyspieszenie procedur sądowych, wprowadzenie hamulca zadłużenia, zagwarantowanie pełnej niezawisłości urzędu statystycznego ELSTAT. Przegłosowanie pakietu ustaw będzie stanowiło pierwszy krok ku dalszym negocjacjom nad programem pomocowym i uruchomieniem części funduszy na ratowanie greckiej gospodarki. Według pierwszych informacji, blok głosowań w parlamencie w Atenach ma odbyć się w godzinach wieczornych.

Greccy związkowcy wzywają do strajku. Nie podobają im się reformy

Grecki parlament musi dzisiaj zaakceptować porozumiecie zawarte na szczycie strefy euro w sprawie programu pomocowego dla Grecji i uchwalić pierwszy pakiet ustaw wprowadzających reformy w kraju. Jest to warunek podjęcia negocjacji z wierzycielami na temat nowego pakietu pomocy dla Aten. Nie podoba się to jednak związkowcom, którzy wezwali do 24-godzinnego strajku.

"FT": Tusk uratował negocjacje z Grecją. "Nie wyjdziecie z tego pokoju"

Około 6.00 nad ranem w poniedziałek, po 14 godzinach ciężkich negocjacji, premier Grecji i kanclerz Niemiec mieli stracić nadzieję na porozumienie i chcieć zakończyć rozmowy. Jak informuje brytyjski "Financial Times", zdecydowaną postawą wykazał się Donald Tusk i tym prawdopodobnie uratował negocjacje.

Apple chce pomóc Grekom. Oferuje darmowy iCloud

Firma Apple zaoferowała swym klientom w Grecji bezpłatny miesiąc korzystania z usługi iCloud (synchronizacja i przechowywanie danych oraz chmura obliczeniowa), ponieważ z powodu restrykcji przepływu kapitałów wielu z nich nie ma możliwości płacenia online kartą.

Wicekanclerz Niemiec: SPD chce utrzymania Grecji w strefie euro

Wicekanclerz Niemiec i szef SPD z dystansem odniósł się do propozycji federalnego ministra finansów, by Grecja na pewien czas opuściła strefę euro. - SPD chce utrzymania Grecji w strefie euro. To jest także cel całego rządu - powiedział w sobotę późnym wieczorem Sigmar Gabriel agencji dpa.

Putin pyta: gdzie była Unia Europejska, kiedy narastały problemy w Grecji

Prezydent Rosji Władimir Putin na dzisiejszej konferencji w Ufie zapewnił, że Grecja nie zwracała się do Moskwy z prośbą o jakąkolwiek pomoc. Jednocześnie pytał, "gdzie była Unia Europejska", gdy narastały problemy w Grecji. Putin wyraził jednak nadzieję, że "kryzys zostanie wkrótce rozwiązany". Rosyjski prezydent, pytany o toczące się negocjacje ws. porozumienia nuklearnego z Iranem, zapewnił, że Moskwa jest gotowa na większą ilość ropy na światowych rynkach.

Grecy proszą o dodatkowe pieniądze, a te trafią do kieszeni wierzycieli

53,5 mld euro, czyli środki, o które Grecja zwróciła się do kredytodawców, pójdą na spłatę długów; nowych pieniędzy dla tego kraju będzie w kolejnym pakiecie pomocowym bardzo niewiele - twierdzi dyrektor brukselskiego think tanku CEPS Daniel Gros. Podkreślił, że Ateny powinny dostać w ciągu najbliższych dni finansowanie pomostowe. - W innym przypadku kontrola przepływów kapitałowych wyrządzi ekonomii bardzo poważne szkody - wyjaśnił.

Tusk rozmawiał z Ciprasem. "Oczekujemy konkretnych propozycji"

Oczekujemy, że do końca dzisiejszego dnia Grecja przedstawi propozycje, które będą zarówno kompleksowe, jak i szczegółowe - powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Zapewnił, że "Europa jest gotowa do zapewnienia stabilności finansowej w strefie euro". Jednocześnie dodając, iż "dobre porozumienie w niedzielę powinno być wystarczające dla narodowych parlamentów".