Afganistan

Afganistan

Rozrasta się baza USA pod bokiem Iranu

Kosztem pół miliarda dolarów amerykańskie wojsko znacznie rozbudowuje bazę lotniczą Shindand w Afganistanie, niedaleko granicy z Iranem. To z tego lotniska miała wystartować "Bestia", bezzałogowy dron, który w grudniu został przechwycony przez Irańczyków. Oficjalnie lotnisko ma służyć do szkolenia pilotów przyszłych afgańskich sił powietrznych.

Trzy krwawe zamachy. 13 osób nie żyje

Trzynaście osób, w tym pięcioro dzieci, zginęło, a co najmniej 26 osób zostało rannych na skutek trzech zamachów w Kandaharze, głównym mieście na południu Afganistanu - poinformowały źródła w policji.

Talibowie zainstalują się w Katarze?

Afgańscy talibowie poinformowali, że osiągnęli wstępne porozumienie o utworzeniu biura politycznego w Katarze. Dzięki niemu mają wziąć udział w negocjacjach pokojowych po 10 latach konfliktu w Afganistanie.

Chińczycy wchodzą do Afganistanu

Zachód próbuje z Afganistanu wyjść, a Chiny wręcz przeciwnie - wchodzą. Nie z bronią, ale z walizkami dolarów i z wielką nadzieją na zysk. Rząd afgański podpisał w Kabulu umowę z państwowym chińskim gigantem naftowym National Petroleum Corporation (CNPC). Jest to pierwsza zagraniczna firma, która będzie mogła eksploatować afgańskie złoża ropy i gazu.

Rotfeld: Afganistan - państwo upadłe

- Tego typu wojen w ogóle się nie wygrywa. Wojny nowego typu mają charakter misji humanitarnych, które mają za zadanie ułatwić państwom funkcjonowanie - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Adam Rotfeld. Jego zdaniem ostatni atak, w którym zabito polskich żołnierzy był wstrząsający ze względu na to, że pełnili oni misję pokojową, polegającą na pomaganiu i odbudowywaniu zniszczonego wojną kraju.

IED i samobójcze zamachy. Niepokonani od 10 lat

Przed 10 laty wydawało się, że przeszli już do historii. Rozgromieni przez Amerykanów i ich sojuszników talibowie po kilku latach jednak się odrodzili i są coraz groźniejsi. Międzynarodowa koalicja nie potrafi sobie poradzić z partyzancko-terrorystycznymi metodami walki islamistów: zamachami przy użyciu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) czy samobójczymi atakami.

Generał chce zwolnić tempo

Dowódca wojsk amerykańskich w Afganistanie generał John Allen chce spowolnić tempo ich wycofywania z tego kraju, wbrew planom Białego Domu - podał "Wall Street Journal".

54 zabitych w Kabulu. Talibowie: To nie my

Do 54 wzrosła liczba ofiar zamachu bombowego przeprowadzonego niedaleko szyickiej świątyni w Kabulu. Rannych jest 150 osób. Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj ostro potępił atak. Z kolei talibowie twierdzą, że nie przeprowadzili dzisiejszego ataku w stolicy, ani drugiego - w Mazar-i-Szarif.

Dadzą Afganistanowi miliardy. W zamian mają być reformy

- Afgańczycy mogą liczyć na dalsze wsparcie wspólnoty międzynarodowej po wycofaniu sił ISAF w 2014 roku - zapewnili zgodnie przedstawiciele krajów uczestniczących w konferencji w Bonn poświęconej przyszłości Afganistanu. Warunkiem ma być jednak systematycznie wdrażanie reform, walka z korupcją i narkotykami.

"Wspólnota międzynarodowa nie może znów opuścić Afganistanu"

- Wspólnota międzynarodowa nie może znów opuścić Afganistanu. Unia Europejska tego nie uczyni i będzie kontynuować wsparcie, a Polska zrobi to, co do niej należy - powiedział Radosław Sikorski na międzynarodowej konferencji ws. przyszłości Afganistanu, która rozpoczęła się w niemieckim Bonn.

Decydują o przyszłości Afganistanu. W Bonn

Przed południem w niemieckim Bonn rozpocznie się międzynarodowa konferencja dotycząca przyszłości Afganistanu, po planowanym na 2014 r. wycofaniu sił międzynarodowych. W konferencji weźmie udział prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oraz przedstawiciele 85 krajów i 16 organizacji.

Pakistańczycy na granicy będą odpowiadać siłą

"Pełną wolność" do odpowiadania na ewentualne ataki NATO na pograniczu afgańsko-pakistańskim dał swoim żołnierzom szef pakistańskiej armii Ashfaq Parvez Kayani, informuje "Hindustan Times". "Wall Street Journal" dodaje zaś, że do ostatniego krwawego incydentu na granicy, w którym zginęli pakistańscy żołnierze, mogli przyczynić się sami Pakistańczycy.

Merkel chce się dogadać z talibami

Niektórzy talibowie mogą wnieść użyteczny wkład w proces pokojowy w Afganistanie, jeśli zerwą wszelkie więzi z Al-Kaidą i zrezygnują z przemocy - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "General-Anzeiger".

Pakistan bojkotuje Zachód i sąsiada

Mimo nalegań Kabulu i ubolewań Waszyngtonu Pakistańczycy zdecydowali się na bojkot przyszłotygodniowej konferencji w Bonn ws. przyszłości Afganistanu.

Pakistan wyrzuca Amerykanów. Mają 15 dni

Pakistańskie władze zażądały od Stanów Zjednoczonych, by w ciągu 15 dni ich personel opuścił bazę sił powietrznych w Pakistanie, która - jak podejrzewają - była wykorzystywana do prowadzenia operacji z udziałem samolotów bezzałogowych.

Afgańczycy stawiają warunki Ameryce

Tradycyjne afgańskie zgromadzenie starszyzny plemiennej Loja Dżirga zaakceptowało zasady partnerstwa strategicznego, negocjowanego przez Kabul i Waszyngton, stawiając jednak szereg warunków. Zgromadzenie wezwało także do nowej strategii pokojowej z talibami.

Żołnierze NATO zabili policjantów

Przeciwnicy zagranicznej obecności w Afganistanie mają kolejne powody do krytyki NATO. W nocy z piątku na sobotę doszło do strzelaniny po tym, jak konwój Sojuszu nie zatrzymał się do kontroli afgańskiej policji. W wyniki walki zginęło dwóch policjantów, a trzech zostało rannych.