Najnowsze

Najnowsze

Cena ropy bije kolejny rekord

Światowe ceny ropy skoczyły w pierwszych godzinach nowego tygodnia o kolejny procent w górę i pobiły nowy, kolejny z długiej serii rekordów wszech czasów: 92,79 dolarów za baryłkę.

Francuskie stewardessy zablokowały lotniska

O ponad jedną trzecią musiał zmniejszyć liczbę przelotów francuski przewoźnik Air France. Wszystko przez strajk stewardess i stewardów, którzy żądają wyższych płac i poprawy warunków pracy.

KE może odłożyć reformę podatku CIT

Planowana na przyszły rok w UE reforma podatku od przedsiębiorstw CIT może stanąć pod znakiem zapytania z powodu procesu ratyfikacji nowego Traktatu Reformującego UE.

Stalowi giganci skarżą się na Chiny

Europejscy producenci stali zwrócą się w przyszłym tygodniu do Komisji Europejskiej o zastosowanie przedsięwzięć antydumpingowych wobec importu stali z Chin - podał w piątek Reuters, powołując się na przedstawiciela branży.

Białoruś ma propozycję gazową dla Rosji

Białoruś zwróci się do premiera Rosji z propozycją budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa - poinformował dziennikarzy w Mińsku białoruski minister energetyki Alaksandr Ozerc. Wyjaśnił, że już przygotowano stosowny apel do rosyjskiego premiera Wiktora Zubkowa.

Związkowcy do Tuska: szybko zmienić zarząd KGHM

Członkowie związków zawodowych działających w KGHM Polska Miedź zaapelowali do kandydata na premiera o jak najszybsze zmiany w zarządzie miedziowego koncernu. Zarząd KGHM uważa zarzuty związkowców za zupełnie bezpodstawne.

Okęcie: Terminal 2 nadal zamknięty

Drugi terminal na warszawskim Okęciu jest nadal zamknięty, choć w piątek właśnie mija ostateczny termin zakończenia prac. Rzecznik Okęcia zapowiada, że pechowa inwestycja będzie gotowa do 28 marca.

"Ropa stanieje, jak Turcja napadnie na Kurdów"

Cena ropy po raz kolejny pobiła rekord - przekroczyła granicę 90 dol. Eksperci martwią się coraz gorszą sytuacją na rynku. Dariusz Kowalczyk, główny strateg inwestycyjny CFC Seymour, uważa, że sytuacja poprawiłaby się, gdyby Turcja zaatakowała Kurdów w Iraku.

PSL przychylniej o podatku liniowym

Platforma i ludowcy mają szansę ustalić wspólną politykę podatkową. Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił w TVN CNBC Biznes, że podoba mu się podejście przyszłego koalicjanta do kwestii podatku liniowego.

Państwo nie chce prywatyzować PZU

Ministerstwo Skarbu Państwa odstąpiło od umowy sprzedaży akcji PZU z 5 listopada 1999 roku. Nie wyklucza też postępowania w sprawie nieważności umowy prywatyzacyjnej. A wyglądało na to, że skarb państwa i Eureko "puszczają do siebie oczko" w sprawie ubezpieczyciela. Eureko nie podejmuje na razie działań twierdząc, że ruch resortu jest prawnie bez znaczenia

Stacje otwarte w święta bez szans w sądach

Praca w handlu jest od piątku zakazana w święta. Chyba, że placówki handlowe służą użyteczności publicznej. Tyle, że prawnie użyteczność publiczna działa tylko w niedzielę, w święta już nie, a definicji placówki handlowej w ogóle nie ma - wylicza "Gazeta Prawna". A to, że PIP "otworzył" stacje paliw może skończyć się w sądzie.

E-handel bez granic

Polacy coraz częściej robią zakupy w zagranicznych e-sklepach. Sprzyjają temu rosnąca emigracja zarobkowa oraz międzynarodowe systemy płatności - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Chiny jedzą, płacą wszyscy

Przetwory mleczne, masło i pieczywo drożeją co kilkanaście dni. Przyczyny to słaby urodzaj w Polsce i Europie oraz ogromny popyt w Chinach. Na obniżki przed przyszłorocznymi zbiorami nie ma co liczyć. Grozi nam wzrost inflacji - ostrzega "Rzeczpospolita".

Młodzi emeryci w kieszeniach Polaków

Z danych GUS i ZUS wynika, że w ostatnich siedmiu latach znacznie szybciej przybywa emerytów niż osób w wieku emerytalnym - czytamy w "Gazecie Prawnej". To skutek rosnących przywilejów emerytalnych, które fatalnie odbijają się na gospodarce i portfelach całej pracującej reszty.

Cena ropy bije historyczne rekordy

W czwartek cena ropy znów podrożała, o kolejne 3 dolary i przekroczyła granicę 90 dol. za baryłkę. Sytuację na rynkach pogarsza wiadomość, że jej wydobycie rośnie wolniej niż zakładano.

Owce w Portugalii mają niebieskie języki

Choroba niebieskiego języka opanowała portugalskie zwierzęta hodowlane. Epidemia objęła już połowę powierzchni kraju, a tylko w ciągu pięciu ostatnich tygodni padło na nią 2620 zwierząt.

Polska nadal mało przyjazna dla biznesu

Otoczenie dla biznesu w Polsce wciąż nie jest szczególnie przyjazne. Daleko nam jeszcze do Danii, Finlandii, Singapuru czy Kanady - wynika z opublikowanego w czwartek rankingu Economist Intelligence Unit.

Ulga prorodzinna przed Trybunał?

Do Trybunału Konstytucyjnego może trafić nowelizacja ustawy o PIT dotycząca ulgi prorodzinnej. Chce tego Związek Rzemiosła Polskiego. Uważa on, że ustawa w obecnym kształcie dyskryminuje płacących podatek zryczałtowany lub liniowy.

UE dopłaci do magazynów żywności

Komisja Europejska wyraziła zgodę na dopłaty do prywatnego przechowywania półtusz wieprzowych. Eksperci są jednak zdania, że w polskich warunkach mogą nie przynieść one oczekiwanych efektów.

Polska Izba Ubezpieczeń bez PZU

W nowo wybranym zarządzie Polskiej Izby Ubezpieczeń nie będzie przedstawicieli Grupy PZU. Według Grupy jest to "wysoce niepokojące".

Karuzela stanowisk przed przyjściem nowej ekipy

Tuż przed zmianą ekipy rządzącej, trwa wymiana kadr w agencjach rolniczych. - Zmiany dokonywane przez odchodzącą ekipę rządową są nie na miejscu. To danie ludziom szansy na wielkie odprawy - twierdzi prezes Krajowej Rady Izby Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Rybacy nie zapłacą kar

Rybacy mogą odetchnąć z ulgą. Rząd nie ukarze polskich rybaków za przekroczenie kwot połowowych. Przeliczy za to ponownie wyłowione dorsze i wielkość przekroczenia odejmie od limitów w przyszłych latach.

Włosi kupują polskie auta

Samochody za ponad 9 mld euro wyeksportowano z Polski w ciągu pierwszych 7 miesięcy tego roku. Najwięcej wyprodukowanych w naszym kraju samochodów trafia do Niemiec i Włoch.

Polskie firmy "łupione na potęgę"

43 proc. firm w Polsce padło ofiarą przestępczości gospodarczej w ciągu ostatnich dwóch lat - wynika z raportu "Global Economic Crime Survey 2007". To i tak mniej niż w latach 2003-2004, kiedy odsetek takich firm wynosił 54 proc. Tyle, że obecne straty są trzy razy większe.

Rybacy w stolicy walczą o dorsza

Około 120 przedstawicieli Związku Rybaków Polskich protestuje przed warszawskim hotelem Polonia, w którym od środy obraduje Regionalna Rada Doradcza Morza Bałtyckiego. Rybacy chcą, aby Komisja Europejska jeszcze raz zbadała sprawę limitów na połów dorsza.

Koniec z przerwą na papierosa?

Po wprowadzeniu zakazu reklamy wyrobów tytoniowych w UE, przemysłowi tytoniowemu grożą kolejne problemy. Parlament Europejski chce wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w miejscu pracy i w gastronomii.

E-PIT 2008 trzeba będzie przynieść fiskusowi

- Od 1 kwietnia 2008 roku internetem można będzie wysyłać do urzędów skarbowych zeznania roczne za 2007 rok - ogłosił w środę Jerzy Grygierzec, dyrektor departamentu administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów. Niestety, to tylko mrzonki - uważa "Gazeta Wyborcza".

Jakubas chce zbudować metro w 1,5 roku

Zbigniew Jakubas chce zbudować całą drugą sieć warszawskiego metra, i nie tylko. Zamierza powołać konsorcjum swojej firmy Energopol-Południe z jednym z największych chińskich przedsiębiorstw budowlanych. Jednak kończący pierwszą linię PeBeKa zapowiada ostrą walkę - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Firma wiceministra wciąż łowi dorsze

Grzegorz Hałubek, wiceminister gospodarki morskiej, jest współwłaścicielem dwóch kutrów rybackich, choć jako wysoki urzędnik państwowy nie może prowadzić działalności gospodarczej. Co więcej - jego kutry wbrew zakazom łowią dorsze - pisze "Gazeta Wyborcza".