Najnowsze

Najnowsze

Mieszkania w górę i w dół

Ceny nowych mieszkań w czerwcu najbardziej rosły w Poznaniu. Spadły we Wrocławiu, Trójmieście i Krakowie - twierdzi Maciej Dymkowski z portalu mieszkaniowego tabelaofert.pl. Metr w stolicy trzyma wcześniejszy poziom.

Pracodawcy krytykują budżet

Pracodawcy z Komisji Trójstronnej apelują do rządu o ograniczenia wydatków w 2008 roku. Ich zdaniem, obecna sytuacja pozawala na zaciśnięcie pasa i zmniejszenie kotwicy budżetowej.

Udany debiut PetrolInvest

Takiego debiutu na warszawskiej giełdzie nikt się nie spodziewał. Za prawa do akcji PetrolInvestu - spółki należącej do Ryszarda Krauzego - inwestorzy gotowi byli zapłacić nawet 620 złotych, co oznacza wzrost o 173 proc.

Unijna kasa między drogą a torami

Regiony przeznaczają najwięcej funduszy unijnych na inwestycje kolejowe i drogowe - wynika z badania Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Najwięcej pieniędzy dostaje samorząd terytorialny, a najmniej firmy.

W Polsce nie ma gdzie przeładowywać towarów

System międzynarodowych terminali logistycznych, zdolnych do obsłużenia rosnącej wymiany towarowej, powstaje w Polsce zbyt wolno. Może to hamować rozwój gospodarczy i powodować straty – ocenia Najwyższa Izba Kontroli.

Polak zarabia prawie 2,9 tysiąca złotych

Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu wyniosło 2.869,69 zł - podał GUS. To oznacza, że w porównaniu do czerwca 2006 wzrosło ono o 9,3 procent. Było też o 3,3 procent wyższe niż w maju 2007.

Wznowienie produkcji bio-diesla

Rafineria Trzebinia informuje o wznowieniu produkcji oleju napędowego ON BIO, zawierającego 20-procentowy dodatek biokomponentów. Jak podano - to wynik zmian w ustawach, przywracających opłacalność takiej produkcji.

Coraz więcej zdrowych Niemców

W pierwszej połowie 2007 roku liczba pracowników, którzy poszli na zwolnienie lekarskie, była najniższa od czasu zjednoczenia.

W pół roku 1/8 deficytu

Deficyt budżetowy po sześciu miesiącach wyniósł zaledwie 12,3 procent tegorocznego planu - podało Ministerstwo Finansów.

Merkel: będziemy chronić niemiecką gospodarkę

Niemiecki rząd zamierza wzmocnić ochronę niemieckich przedsiębiorstw przed zagranicznymi inwestorami. Kanclerz Angela Merkel na łamach "Handelsblatt" zapowiada, że rząd jesienią przedstawi propozycje odpowiednich zmian prawnych.

Ile zarabiamy?

Z miesiąca na miesiąc rosną nasze płace. Popołudniu Główny Urząd Statystyczny poda, ile zarabialiśmy w czerwcu.

SLD wycofuje projekt obniżki VAT

SLD wycofał z Sejmu projekt ustawy obniżającej podatek VAT z 22 proc. do 19 proc. Decyzję podjął szef klubu Jerzy Szmajdziński "po konsultacjach z parlamentarzystami SLD".

Jądrowe problemy Vattenfalla

Ciemne chmury zbierają się nad Vattenfallem w Niemczech. Po serii incydentów i towarzyszącej im złej prasie, minister środowiska Niemiec Sigmar Gabriel zagroził firmie cofnięciem zezwolenia na prowadzenie elektrowni jądrowych - pisze "Rzeczpospolita"

200 mln zł dla stoczni?

Szczecińska stocznia może dostać 200 mln zł. Z pomocą pośpieszą państwowe spółki - pisze "Puls Biznesu".

Niższy VAT albo mniejsze porcje

Od stycznia mogą dramatycznie wzrosnąć ceny m.in. na żywność i książki, bo od 2008 roku ma zacząć obowiązywać 22 proc. stawka VAT. Jedyna nadzieja tkwi w Komisji Europejskiej - pisze "Gazeta Wyborcza".

Niższy VAT? Kiepski pomysł...

SLD wniósł do Sejmu projekt zmniejszenia podstawowej stawki VAT z 22 do 19 proc. Byli szefowie resortu finansów zgodnie stwierdzają, że w krótkim okresie taka obniżka doprowadziłaby do przegrzania gospodarki - pisze "Puls Biznesu".

Wchodzą nowe przepisy: Kosztorys+VAT

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, którzy naprawiają swoje samochody na podstawie tzw. kosztorysów będą dostawali odszkodowania uwzględniające 22 proc. VAT. Wymagają tego nowe przepisy przypomina "Gazeta Prawna".

Kulejący III filar

W ciągu pierwszego półrocza 2007 roku Polacy założyli zaledwie 45 tys. indywidualnych kont emerytalnych (IKE) - wynika z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą".

PiS bierze zbrojeniówkę

Prawo i Sprawiedliwość chce obsadzić swoimi członkami rady nadzorcze i zarządy spółek przemysłu zbrojeniowego - pisze "Gazeta Wyborcza". Dziennik dodaje, że chodzi o 18 spółek-córek holdingu Bumar

Ekologiczna Stolica Apostolska

Watykan zostanie wkrótce pierwszym państwem świata z neutralną emisją gazów cieplarnianych. Mają mu w tym pomóc zainstalowane na Auli Pawła VI panele słoneczne i kilkadziesiąt hektarów lasów zasadzonych na Węgrzech.

Irański gaz przez Turcję do Europy

Turcja i Iran osiągnęły wstępne porozumienie o dostarczaniu gazu ziemnego z Iranu do Europy. Do uzgodnienia zostały już tylko szczegóły techniczne.

Dow Jones bije kolejny rekord

Dow Jones - najważniejszy amerykański indeks giełdowy przekroczył w zeszłym tygodniu poziom 13,900 punktów - najwyższy w historii.

Rosjanie potajemnie przejmują Orlen?

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad planem obrony PKN Orlen przed wrogim przejęciem przez Rosjan - dowiedział się "Wprost". Powód? Ktoś na dużą skalę wykupuje akcje płockiego koncernu.

Nowy system ZUS przyjmie każdy plik

21 lipca ruszają testy nowego internetowego kontaktu między ZUS a firmami za pomocą innych systemów, niż Windows. Dotychczas dokumenty drogą elektroniczną mogą wysyłać do ZUS tylko firmy posługujące się oprogramowaniem Microsoft.