Najnowsze

Najnowsze

Mobilne bankomaty

Gdzie turyści - tam pieniądze. Ta prawda trafiła także do bankowców, którzy postanowili ułatwić swoim klientom dostęp do gotówki tam, gdzie dotychczas był on bardzo utrudniony - w niewielkich, chociaż modnych, miejscowościach wypoczynkowych oraz przy takich miejscach jak plaże, góry czy jeziora. W Polskę, na kilka dni przed pierwszym długim weekendem w tym roku wyruszyły mobilne bankomaty.

Tusk: Podatek liniowy najwcześniej w 2011

- Wprowadzenie przez rząd podatku liniowego jest możliwe od 2011 roku - mówi "Polityce" premier Donald Tusk. Jak wyjaśnia, ustawa o podatku liniowym trafi pod obrady Sejmu, zgodnie ze "wstępnym porozumieniem" koalicji PO i PSL, po wyborach prezydenckich w 2010 roku. Będzie to ostatni rok kadencji obecnego parlamentu.

Szef JW Constructions magnatem biopaliwowym

- Prywatnie kupiłem 2,5 tys. ha ziemi w zachodniopomorskiem. To tam właśnie uruchamiamy produkcję biopaliw. Zainwestowałem w to 80 mln złotych - mówi Józef Wojciechowski, właściciel największego polskiego dewelopera.

Mars połknie Wrigley

Koncern Mars, światowy potentat w dziedzinie wyrobów czekoladowych, zamierza przejąć znany z produkcji gumy do żucia koncern Wrigley za około 23 mld dolarów.

Bankomat pojedzie za turystą

Gdzie turyści - tam pieniądze. Ta oczywista prawda trafiła także do bankowców, którzy postanowili ułatwić swoim klientom dostęp do gotówki tam, gdzie dotychczas był on utrudniony - w niewielkich, chociaż modnych, miejscowościach wypoczynkowych. Gotówkę z samochodu będzie można wyciągnąć już w majowy weekend.

Prodi podziękował za pracę w Gazpromie

Ustępujący premier Włoch Romano Prodi nie chce być szefem spółki joint venture rosyjskiego Gazpromu z włoskim Eni. Właśnie odrzucił propozycję prezesa rosyjskiego giganta Aleksieja Millera.

Polak-konsument w lepszym nastroju

W kwietniu nastroje polskich konsumentów znacząco poprawiły się: w porównaniu do poprzednich miesięcy zwiększyły się wskaźniki ufności konsumenckiej, zarówno bieżący, jak i wyprzedzający - podaje Główny Urząd Statystyczny

Eureko nie ma na PZU

Eureko nie powiększy swoich udziałów w PZU. Przynajmniej na razie. Wojewódzki Sąd Administracyjny po raz drugi oddalił skargę Holendrów na brak zgody nadzoru finansowego na przekroczenie poziomu 33 proc. akcji PZU. Obecnie Eureko posiada 33 proc. minus jedna, akcji PZU. By kupić ich więcej, musi mieć zgodę Komisji Nadzoru Finansowego.

Co dziesiąty Polak pracuje na szaro

Co dziesiąty Polak pracuje w szarej strefie - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Niemal wszyscy z nich traktują to zajęcie jako podstawę swojego utrzymania.

Polacy na podbój kosmosu?

Polskie instytucje naukowe i firmy mogą zawierać kontrakty z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Umożliwia to specjalna umowa podpisana w poniedziałek.

"Oszust stulecia" budzi zaufanie

Co drugi Francuz powierzyłby swoje pieniądze byłemu maklerowi Jerome'owi Kervielowi, podejrzewanemu o spowodowanie miliardowych strat w banku Societe Generale. Takie wyniki przynosi internetowy sondaż dziennika "Le Figaro".

Protest skarbówki nie wypalił

Urzędy skarbowe, choć miały być sparaliżowane przez protest urzędników, funkcjonują normalnie. Urzędnicy fiskusa podkreślają jednak, że ich protest ma zająć trzy dni - i zapowiadają, że 29 oraz 30 kwietnia należy spodziewać się utrudnień.

Minął termin ultimatum Microsoftu

Zarząd Yahoo! nie odpowiedział w wyznaczonym czasie na ofertę sprzedaży firmy informatycznemu potentatowi - Microsoftowi. Gigant z Redmont ogłosił, że czas minął i teraz zwróci się bezpośrednio do akcjonariuszy spółki i to od nich "wrogo" kupi twórcę popularnego portalu.

Komisja Europejska z pesymizmem o polskiej gospodarce

Komisja Europejska zaprezentowała wiosenną serię swych prognoz gospodarczych w odniesieniu do państw członkowskich. W przypadku Polski Bruksela spodziewa się wyższej inflacj i deficytu finansów publicznych i niższego wzrostu PKB.

Dom za 150 milionów funtów

Rosyjski miliarder Roman Abramowicz, znany dotąd jako nabywca klubów sportowych i jachtów, zamierza sprawić sobie najdroższy prywatny dom w Wielkiej Brytanii - donoszą brytyjskie media.

"Eureko liczy na porozumienie ze Skarbem Państwa"

- Naszym celem jest odnalezienie polubownego rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron - zapewnił Gerard van Olphen, wiceprezes Eureko. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" biznesmen ocenił, że zarząd Jaromira Netzla był nieprofesjonalny i zapewnił, że kierowanie największym polskim ubezpieczycielem będzie odbywać się z Warszawy.

Deszcze uratują nasze portfele?

Wiosenne deszcze ratują nasze pieniądze - uważają eksperci. Dzięki wiosennym opadom tegoroczne zbiory powinny być wyższe niż przed rokiem - oceniają specjaliści od produkcji żywności.

Wakacje drożeją

Nawet o 200 złotych może nieoczekiwanie podrożeć wycieczka, za którą już zapłaciliśmy. Biura podróży domagają się od swoich klientów dopłat do rezerwowanych podróży. Tłumaczą, że oni też dopłacili - liniom lotniczym, które wydają coraz więcej na wciąż drożejące paliwo - informuje "Rzeczpospolita".

Trichet troszczy się o inflację strefy euro

Europejski Bank Centralny za najważniejsze w swojej polityce monetarnej, przy ustalaniu stóp procentowych, uważa zachowanie stabilności cen - stwierdza prezes EBC Jean-Claude Trichet.

Mieć komórkę w PKO BP

PKO BP operatorem komórkowym? Tak, i to już niedługo: drugi co do wielkości polski bank w ciągu trzech najbliższych lat chce zgromadzić nawet 200 tysięcy abonentów uruchamianej przez siebie sieci komórkowej - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Minister Rostowski wie, jak reformować finanse

MF ma projekt reformy finansów publicznych. Wśród propozycji jest m.in. likwidacja części zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych - pisze "Rzeczpospolita". Ministerstwo zapowiada, że z reformą będą wiązać się raczej wydatki niż oszczędności - przynajmniej w pierwszym okresie.

Niemcy wybierają się na zakupy

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów na maj niespodziewanie wzrósł do 5,9 pkt z 4,8 pkt w kwietniu (po korekcie) - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

Polska piłka będzie warta krocie?

Nawet 5 miliardów złotych może być warta polska piłka nożna za 7 lat. Na razie jednak żaden klub Orange Ekstraklasy nie przynosi zysków - wszystkie drużyny ratują pieniądze otrzymywane od sponsorów. Finansową stronę polskiej piłki sumuje "Rzeczpospolita".

Wykuwa się "duża" ustawa medialna

Zniesienie abonamentu, powołanie w jego miejsce funduszu misji publicznej oraz przejęcie ośrodków regionalnych mediów publicznych przez samorządy - to niektóre ze zmian, jakie ma wprowadzić tzw. duża ustawa medialna. Jej projekt przygotowuje minister Kancelarii Premiera Rafał Grupiński - informuje "Dziennik".

Rosyjskie namowy do gazowego kartelu

Do pomysłu stworzenia organizacji państw eksporterów gazu będą podczas poniedziałkowej konferencji w Teheranie przekonywać jej uczestników Rosjanie – podaje „Rzeczpospilta”. Gdyby negocjacje poszły po myśli Moskwy, poważnie zagrożone byłyby interesu krajów uzależnionych od importu surowca.

W Wielkiej Brytanii brakuje paliwa

Produkcja brytyjskiego paliwa może spaść nawet o połowę. Strajk pracowników szkockiej rafinerii w Grangemouth spowodował zamknięcie rurociągu, którym płynie ropa z Morza Północnego. Tysiąc dwustu robotników walczy tam o wyższe emerytury.

Jak rozliczyć zysk z funduszu?

Większość podatników inwestujących w polskie fundusze inwestycyjne nie musi wypełniać PIT-ów - zapewnił w programie "Twój brat PIT" Piotr Baraniak z firmy doradztwa podatkowego Ożóg i Wspólnicy. Jak tłumaczy, fundusz sam za inwestora odprowadza zryczałtowany 19-procentowy podatek.

Słowackim mediom zamknięto usta

Prezydent Słowacji Ivan Gasparovic podpisał krytykowaną przez dziennikarzy i wydawców ustawę regulującą rynek mediów. Teraz gazety będą musiały publikować wszystkie odpowiedzi i polemiki z artykułami otrzymane od opisywanych przez nich osób czy instytucji. Nawet, jeśli informacje były rzetelne i prawdziwe.

Cezary Mech doradcą prezesa NBP

Cezary Mech doradcą prezesa NBP. Przeciwnik euro, krytykujący obecną politykę pieniężną, znajdzie się w samym sercu banku centralnego. Jaką odegra tam rolę na razie nie wiadomo, ale jego nominacja wywołała dużo emocji w świecie finansów.

Inwestuj w Kongo, dostaniesz ulgę

Ulgi podatkowe i specjalne traktowanie obiecał polskim przedsiębiorcom, którzy zechcą zainwestować w Kongo przewodniczący Senatu tego kraju Leon Kengo wa Dondo. W piątek spotkał się on z ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.