W ciągu ostatnich trzech miesiącach liczba firm deweloperskich, nad którymi zawisły czarne chmury upadłości, potroiła się. - Dziś w polskich sądach znajduje się ponad sto wniosków o otwarcie postępowań upadłościowych firm z tej branży - pisze "Polska".
Jeszcze we wrześniu było ich tylko 30. W pierwszej połowie roku zbankrutowało 27 deweloperów , a ponad 120 wniosków o upadłość, które wpłynęły do sądów, zostało odrzuconych tylko ze względów na błędy formalne. - To dopiero początek najgorszego - prorokują eksperci. - W przyszłym roku liczba bankructw może znacznie przekroczyć setkę, co oznaczałoby podwojenie lub nawet potrojenie liczby upadłości w porównaniu z 2008 rokiem - mówią specjaliści z Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości.
Łańcuszek (nie)szczęścia
Mechanizm jest bardzo prosty, a wszystko zaczyna się od klientów, którzy nie kupują mieszkań. Deweloperzy nie mają gotówki więc, żeby ją zdobyć potrzebne są kredyty na dokończenie inwestycji. Banki coraz częście odmawiają natomiast pożyczek. Deweloperzy nie płacą więc w terminie podwykonawcom, a ci, żeby otrzymać pieniądze za usługi i postraszyć deweloperów, kierują wnioski do sądów o upadłość.
To właśnie firmy deweloperskie, które budują głównie z wpłat klientów są w najgorszej sytuacji. - W przyszłym roku kłopoty mogą mieć deweloperzy, którzy dopiero weszli na rynek i nie mają zaawansowanego stanu realizacji inwestycji. Klienci, jeśli już kupują mieszkania, to gotowe lub będące w końcowej fazie inwestycji - mówi dziennikowi Bożena Wygonowska, pełnomocnik RED Real Estate.
Ktoś może zyskać
Co robić gdy nie ma popytu? Zasada jest prosta - sprzedawać jak najtaniej. - Niektórzy deweloperzy, aby ratować się przed bankructwem, będą wyzbywać się inwestycji po kosztach - twierdzi Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse.
Deweloperzy potrzebują pomocy. Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości w liście skierowanym do premiera Donalda Tuska prosi o nią rząd. Branża domaga się obniżenia stawki VAT od materiałów i usług budowlanych z 22 do 18 proc. i wprowadzenia specjalnej niższej stawki podatku dochodowego. Te działania - zdaniem branży - mogą powstrzymać falę bankructw.
Źródło: tvn24.pl, "Polska", PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24