Najnowsze

Najnowsze

Energia napędza inflację

Inflacja w lutym wyniosła 4,2 proc. (licząc rok do roku) - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 4,5 procent.

Sejm bierze się za palaczy

Jeśli jesteś palaczem - świat, w którym będziesz mógł puścić dymka wkrótce mocno się skurczy. Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za wprowadzeniem prawie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych.

Rozliczamy ulgę na dzieci

Ulga na dzieci funkcjonuje w przepisach od początku zeszłego roku. Jednak w trakcie kampanii wyborczej ulga została prawie 10-krotnie zwiększona. Podatnik, który ma jedno dziecko, może w tym roku odpisać aż 1145 złotych. Kwota ta de facto pozwoli wielu podatnikom w ogóle podatku nie zapłacić. O uldze na dzieci rozmawialiśmy z Marią Kukawską, managerem zespołu doradztwa podatkowego Accreo.

Euro coraz mocniejsze

Euro umocniło się w czwartek na rynku międzybankowym w Londynie do rekordowych 1,5592 USD z 1,5551 w środę po południu - podają dealerzy.

Ciężarówki RiCo blokują krajową "trójkę"

16 samochodów ciężarowych firmy RiCo w ramach akcji protestacyjnej jedzie drogą krajową nr 3 na trasie Polkowice - Lubin. Droga nie jest zablokowana, są jednak utrudnienia w ruchu. Kierowcy domagają się przyjazdu minister pracy do Polkowic.

"PO nie zawiesiła prac nad podatkiem Belki"

Zbigniew Chlebowski w TVN CNBC Biznes zdementował informacje podawane przez PAP. Agencja powołując się właśnie na przewodniczącego klubu parlamentarnego PO Zbigniewa Chlebowskiego podała, że PO zawiesiła na razie prace nad likwidacją "podatku Belki".

Szczegóły reprywatyzacji w czerwcu

Szacujemy wartość majątku, który został zabrany, analizujemy możliwości Skarbu Państwa. W czerwcu przedstawimy założenia do ustawy reprywatyzacyjnej i rząd przyjmie kilkuwariantowe rozwiązania - zapowiedział Aleksander Grad.

Grad: Nie ma mowy o prywatyzacji TVP

- Nie mamy zamiaru prywatyzować ani Telewizji Publicznej, ani Polskiego Radia - zapewniał w RMF FM minister skarbu Aleksander Grad. Przypomniał, że jeszcze przed wyborami PO wykluczała taką opcję.

Emeryt to ma klawe życie...

Jesteś emerytem lub rencistą i nie wiesz, jak rozliczyć się z fiskusem? Nie wiesz, jakie ulgi odliczyć od podatku? Gość programu "Twój Brat PIT" w TVN CNBC Biznes krok po kroku pokazuje, jak wypełnić odpowiednie dokumenty.

Bunt na parkiecie

Zdrowym spółkom grozi wpis na "Listę alertów". Biją więc na alarm - akcentuje "Puls Biznesu".

Grozi nam exodus zagranicznych inwestorów

W specjalnych strefach ekonomicznych praktycznie nie ma już miejsca na nowe przedsięwzięcia. Rząd chce powiększyć ich obszar, ale robi to niespiesznie. Duża część planowanych na ten rok inwestycji może być zagrożona, a co za tym idzie grozi nam wielki odwrót zagranicznych inwestorów - ostrzega "Gazeta Prawna".

Biedna rodzina straci na uldze?

Pułapka podatkowej "wielkiej ulgi na dzieci". Część biednych rodzin wychowujących dzieci nie dość, że na niej nie zyska, to może nawet stracić, bo dzięki uldze zwiększy się ich roczny dochód, a wtedy stracą zasiłek rodzinny - alarmuje gazeta.pl.

Zmotoryzowany protest uliczny

Na czwartek zapowiadana jest kolejna akcja pracowników zbankrutowanej firmy przewozowej Rico. Przed południem kilkanaście oflagowanych ciężarówek ma bardzo wolno jeździć trasą numer 3 między Lubinem a Polskowicami. Kierowcy dopominają się o pomoc władz państwowych.

Lis, Majewski i słupki oglądalności

Według Presserwisu emitowany w TVP2 program "Tomasz Lis na żywo" ma lepsze wyniki oglądalności, niż nadawane w tym samym czasie programy TVN - "Na Wspólnej" i "Szymon Majewski Show". – To zmanipulowana informacja - czytamy w sprostowaniu TVN. - To nieprawda. Dane zostały potwierdzone przez Instytut badawczy - odpowiada serwis.

Terminal II oddany, choć nadal w budowie

Po środowym, entuzjastycznym otwarciu Terminala II, oczekiwania pasażerów wobec niego są ogromne. Na razie na nową halę odlotów weszli wyłącznie pasażerowie lotów czarterowych. Ale jak zapowiada dyrekcja Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze, z nowej części Okęcia już za klika dni skorzystają pozostali pasażerowie. Jednak budowa terminala jeszcze się nie skończyła. Kolejnymi etapami będzie budowa łącznika między starym a nowym terminalem, czyli tak zwanego pirsu centralnego oraz południowego...

ARiMR potrzebuje pieniędzy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potrzebuje 60 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów dla rolnictwa - poinformował wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

Procter & Gamble zbuduje kolejną fabrykę

Procter & Gamble rusza z nową inwestycją w Polsce. Firma chce wybudować fabrykę produkującą kosmetyki, a jej otwarcie planowane jest na marzec 2009 r. Koszt inwestycji szacuje się na 50 mld dolarów. Dotychczas firma zainwestowała w Polsce 520 mld dolarów.

Skorzystaj z ulgi meldunkowej

Ci, którzy w 2007 roku sprzedali mieszkanie i byli w nim zameldowani przez co najmniej rok nie zapłacą podatku dochodowego. Wystarczy do końca kwietnia 2008 roku złożyć do urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenie.

Konsumenci są wprowadzani w błąd

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bije na alarm. - Wiele z reklam okazuje się nieprawdziwymi, wprowadzając konsumentów w błąd - informuje rzecznik Urzędu Małgorzata Cieloch. W dodatku Komisja Nadzoru Finansowego zapowiada przyjrzenie się reklamom banków.

Prywatyzacja giełdy jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza sprzedać 47,82 proc. akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - poinformowali przedstawiciele resortu. Do inwestorów trafią równolegle dwie oferty.

Inflacja wpływa na droższe kredyty

Co ma wspólnego kredyt z energią elektryczną ? Bardzo wiele: i za jedno, i za drugie będziemy płacić coraz więcej. Można powiedzieć, że nieszczęścia chodzą parami - albo inaczej, że właśnie w ten sposób inflacja bije nas po kieszeni dwa razy. Jak mocno?

Strefa euro coraz bliżej

- Nie można wykluczyć, że w strefie euro moglibyśmy być w 2012 roku - zapowiedział minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem już w 2009 r. Polska może przystąpić do dwuletniego mechanizmu poprzedzającego przyjęcie euro ERM2.

PGNiG ma nowego prezesa

Zmiany w zarządzie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Nowym prezesem spółki został Michał Szubski.

Prawie 1/5 akcji giełdy w ofercie publicznej

Posłowie oczekują od resortu skarbu szczegółów tegorocznej prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. "Parkietowi" udało się już część z nich ustalić. Do instytucji finansowych trafić powinno 29 proc. walorów giełdy.

Kulczyk już wierci w Afryce

Jan Kulczyk coraz mocniej inwestuje w poszukiwanie ropy naftowej. W wywiadzie dla TVN CNBC Biznes zdradził, że zwiększył udziały w południowoafrykańskiej spółce Ophir Energy do ponad 20 procent. Biznesmen podkreślił też, że troszczy się o inwestycje w produkcję energii odnawialnej.

Pełny ruch na nowym Terminalu od 20 marca

Po trzech latach batalii o nowy terminal na Okęciu ruszyły w środę pierwsze odprawy. Jako pierwsi do kontroli na Terminalu 2 staną pasażerowie rejsów międzynarodowych. - Pełny ruch na terminalu na warszawskim Okęciu rozpocznie się 20 marca - powiedział TVN CNBC Biznes dyrektor Portów Lotniczych Michał Marzec.

"Ciężarne mogą być spokojne"

Wiceminister gospodarki uspokaja: kobiety w ciąży nie mogą być zwalniane. Nowelizacja Kodeksu pracy nie daje pracodawcom takiej możliwości - zapewniał w TVN CNBC Biznes Adam Szejnfeld. Co innego w przypadku tych ciężarnych, które pracują u prywatnych osób i jeszcze popełnią przestępstwo.

Tiry rozjadą miasteczka

Od lipca kolumny tirów mogą znowu rozjeżdżać miasteczka i lokalne drogi, omijając autostrady - ostrzega "Gazeta Wyborcza". Powód? Do końca miesiąca rząd PO-PSL może przyjąć projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych wprowadzającej elektroniczny pobór opłat za przejazdy po drogach krajowych.

Ciężarne wciąż pod ochroną

Wbrew niektórym medialnym doniesieniom, pracodawca nie będzie mógł bezkarnie zwolnić z pracy kobiety w ciąży lub na urlopie macierzyńskim. Rządowy projekt noweli Kodeksu pracy nie likwiduje ochrony takich pracownic - zaznacza "Gazeta Prawna". Ale...

NIK wypomina ZUS niegospodarność

ZUS płacił miliony firmom audytorskim za wskazanie, jak poprawić efekty pracy. Zalecenia nie zawsze jednak realizował. Wynajmował za to kolejne firmy, które wskazywały dokładnie to samo - pisze "Gazeta Wyborcza". Także sam dyrektor z ZUS przyznaje w TVN CNBC: - Jest jeszcze wiele do naprawienia.