Najnowsze

Najnowsze

Podwyżki 2008: ciche, duże, szybkie

Po cichu, małymi krokami, bez ostrzeżenia... Tak właśnie, wg "Faktu" portfele Polaków cały czas są atakowane przez drożyznę. Co miesiąc nasze wypłaty starczają na coraz mniej, choć nikt oficjalnie nie mówi o podwyżkach.

TVN giełdową spółką roku

TVN po raz drugi z rzędu został giełdową spółką roku. Wyboru dokonali maklerzy giełdowi, analitycy i doradcy inwestycyjni. Ich uznanie zdobyła przede wszystkim wysoka jakość produktów spółki, m.in. tych najnowszych: portalu informacyjnego tvn24.pl i kanału TVN CNBC Biznes.

Portret własny Palikota

Lider lubelskiej Platformy Obywatelskiej, szef komisji sejmowej "Przyjazne Państwo", Janusz Palikot miesiącami nie odprowadzał obowiązkowych składek ubezpieczeniowych za pracowników. Według "Rzeczpospolitej" ma on wobec ZUSu długi na ponad 11 tysięcy złotych.

Polacy wybierają piwo w puszce

W 2007 roku sprzedaż piwa na rynku krajowym wyniosła 35,045 mln hektolitrów, o prawie trzy miliony hektolitrów więcej niż rok wcześniej - podał Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie. Ponadto z danych wynika, że Polacy przerzucają się na puszki.

Biznesowi wstęp wzbroniony

Zakaz wstępu organizacjom biznesowym na posiedzenie Komisji Gospodarki wydał jej przewodniczący, Wojciech Jasiński z PiS-u. Akurat dzisiaj komisja miała skasować ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Zamiast ustawy - skasowała przedsiębiorców, którzy skarżyli ją m.in. do Trybunału Konstytucyjnego...

Kolejna podwyżka prądu?

Prąd znów ma być droższy i to o jedną czwartą. Takie podwyżki przewidują eksperci i dystrybutorzy energii elektrycznej. Hurtowe ceny prądu rosną w szybkim tempie, bo elektrownie boją się przekroczenia limitów emisji dwutlenku węgla. Na razie najwięksi gracze na rynku energii zapewniają, że nie zmniejszyli produkcji. Dostawcy muszą jednak płacić za prąd dużo więcej niż jeszcze w grudniu.

Paraliż na Okęciu

Strajk obsługi naziemnej na warszawskim lotnisku Okęcie. Pracownicy Lot Ground Services zawiesili pracę na dwie godziny. W efekcie pięć lotów zostało odwołanych, a 21 opóźnionych.

Ceny wynajmu mieszkań ciągle wysokie

- W porównaniu z IV kwartałem 2007 r., w styczniu ceny mieszkań nie uległy większym zmianom, a w niektórych miastach miały miejsce niewielkie spadki. Jednak nie oznacza to, że rynek wynajmu mieszkań doszedł do szczytu cen - wynika z "Raportu Szybko.pl i Expandera".

Uwaga! W piątek kolejny strajk na Okęciu

- W piątek planowany jest dwugodzinny strajk ostrzegawczy Związku Zawodowego Personelu Pokładowego w PLL LOT - poinformowała przewodnicząca związku Elwira Niemiec. Strajk ma być przeprowadzony na warszawskim lotnisku "Okęcie" i być może także w innych portach lotniczych w kraju.

"Frania" wciąż popularna

Zabytkowa pralka z PRL-u nadal popularna. Wprowadzona na rynek w latach 60-tych "Frania" jest produkowana do dziś.

Obwarzanek będzie polski

Ministerstwo Rolnictwa wysłało do Komisji Europejskiej wniosek o rejestrację obwarzanka krakowskiego jako Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Ochronę zaproponowali piekarze z Jurajskiej Izbie Gospodarczej.

Większe inwestycje OFE za granicą

- Ministerstwo Finansów rozważa możliwość podniesienia limitów inwestycji na rynkach zagranicznych dla OFE, ale tylko dla nowych środków, które napłyną do funduszy - poinformowała Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów.

Bezrobocie trochę wyższe

Jak poinformowała minister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska, stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 11,8 proc. z 11,4 proc. w grudniu. To zwykłe zjawisko na przełomie roku - uspokaja resort.

TFI mogą zawiesić wypłaty

Zarejestrowany w Luksemburgu, ale działający w Polsce fundusz HSBC Global Investment Funds zdecydował się zawiesić na jeden dzień wycenę swoich jednostek - pisze "Gazeta Prawna".

Szampański rok 2007

338,7 milionów butelek rozeszło się w ubiegłym roku po całym świecie. To był rekordowy rok dla producentów szampana.

L-4 na strajk

Połowa załogi potrafi wziąć zwolnienia na czas strajku. A pracodawców nie interesuje, czy ludzie są chorzy czy nie. Sprawdza to ZUS – w 2007 r. cofnął 30 tys. zwolnień na 123,5 tys. dni - pisze "Rzeczpospolita".

Gminy walczą o fundusze

W całym kraju samorządy nie godzą się z decyzją Ministerstwa Rozwoju Regionalnego odbierającą im unijne pieniądze. Politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią o wielkim nadużyciu - pisze "Rzeczpospolita".

Azjatyckie giełdy dołują

Czołowe giełdy Azji rozpoczęły sesję środową od głębokich spadków, idąc w ślady nowojorskiej giełdy Wall Street, której główne wskaźniki spadły we wtorek o 3 % i więcej. Inwestorzy azjatyccy uciekają od akcji w stronę mniej ryzykownych obligacji.

Nowojorska giełda w dół

Na amerykańskim rynku akcji nastąpił we wtorek gwałtowny spadek kursów akcji, najgłębszy od prawie roku. Trzy główne wskaźniki rynku obniżyły się o ok. 3 procent. Według komentatorów ma to związek z obawami, że nadchodzi recesja.

Oszust stulecia: nie będę kozłem ofiarnym

- Uznaję moją częściową odpowiedzialność, ale nie będę kozłem ofiarnym Societe Generale - oświadczył Jerome Kerviel, obwiniany o oszustwo stulecia francuski makler z banku Societe Generale. Jego zdaniem dyrekcja banku świadomie wskazała go jako jedynego odpowiedzialnego za stratę ponad 4,8 mld euro.

Rewolucja w portfelu

Zamiast drobniaków w kieszeni czy karty płatniczej w portfelu - telefon komórkowy, który przykładamy do specjalnego czytnika. Czy taka rewolucja w naszych portfelach już od dziś może stać się faktem?

Drogiemu gazowi Szczecin mówi "nie"

Wysokim rachunkom za gaz głośne "nie" powiedzieli mieszkańcy Szczecina. Wszystko dlatego, że choć zima jest łagodna, to wyjątkowo sroga okazała się miejscowa gazownia, która nagle zaczęła liczyć sobie wyjątkowo drogo za swoje usługi. Historia, która może się zdarzyć w każdym mieście, dziwi tym bardziej, że trudno ją wyjaśnić w racjonalny sposób.

Nowy superpociąg

W obecności francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego firma Alstom zaprezentowała w La Rochelle w zachodniej Francji prototyp nowego superszybkiego pociągu AGV. Pocią potrafi pokonać dystans tysiąca kilometrów w ciągu trzech godzin.

Terminal 2: Powrót konsorcjum marnotrawnego

W środę konsorcjum Ferrovial Agroman-Budimex-Estudio Lamela ma przedstawić ofertę na wykonanie części prac dotyczących systemów operacyjnych w Terminalu 2 na warszawskim Okęciu. Kilka miesięcy temu po długim konflikcie Porty Lotnicze zrezygnowały z usług Budimexu.

Nowi kandydaci na wiceprezesów NBP

Profesor Witold Koziński kandydatem na nowego wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. To drugi po Piotrze Wiesiołku przyszły zastępca Sławomira Skrzypka. Obaj kandydaci czekają teraz na zgodę premiera Donalda Tuska. Zmianę wiceprezesów wymusiły styczniowe rezygnacje wiceprezesów NBP - Krzysztofa Rybińskiego i Jerzego Pruskiego.

Komisja walczy z prawnymi bublami

Prawie półtora tysiąca prawnych bubli i pracująca pełną parą sejmowa komisja Przyjazne Państwo, która ma się zająć ich likwidacją. Pierwsze efekty mają ujrzeć światło dzienne za nieco ponad miesiąc. Takie obietnice składa przewodniczący komisji Janusz Palikot. Jakie są szanse na ich realizację i nad czym posłowie muszą pochylić się szczególnie?

Defraudacja w Pekao SA

Około pięciu milionów złotych – taka suma zniknęła z kont klientów private bankingu w PEKAO S.A. w Sopocie. Sprawczyni – pracownica banku zniknęła razem z nimi. Czy na pewno w całym zamieszaniu nie ucierpieli klienci?

Pogotowie strajkowe w PKP

Kolejarze żądają podwyżek płac o co najmniej 500 zł. Dlatego Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych ogłosiła pogotowie strajkowe w całej sieci Polskich Kolei Państwowych. Zarząd kolei zapewnia, że zrobi wszystko, aby nie doszło do strajku.

Ukraina jedną nogą w WTO

Rada WTO zdecydowała o przyjęciu Ukrainy. - Przekroczyliśmy właśnie Rubikon na drodze do integracji z globalną przestrzenią gospodarczą - oświadczył uradowany prezydent Wiktor Juszczenko. Dodał, że nie będzie czynił przeszkód, aby do Organizacji przystąpiła też Rosja.