Najnowsze

Najnowsze

Miliardowe zyski polskich firm

Wyjątkowo udany rok polskich firm. Ponad 106 mld zł - tyle zarobiły w ubiegłym roku firmy zatrudniające przynajmniej 50 osób. Po opodatkowaniu na czysto zostało im 88 mld zł - czwartkowe dane GUS przyutaczaja "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita".

TP SA grozi Tele 2, UKE grozi Tepsie

Pół miliona klientów Tele2 bez telefonu? TP SA żąda od alternatywnego operatora podpisania nowej, mniej korzystnej umowy. - Będzie kilkusetmilionowa kara - ostrzega Telekomunikację Polską prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - donosi "Gazeta Wyborcza".

Jak na GMO się zgodzić, żeby się nie zgodzić

Uprawa roślin genetycznie modyfikowanych w Polsce nie będzie zakazana - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Ale rząd chce tak skonstruować przepisy o GMO, by te rośliny i tak w Polsce nie wyrosły. A Bruksela nie mogła tego zmienić.

Jak przekazać 1 proc. naszego podatku?

Każda rozliczająca się z fiskusem osoba może jeden procent podatku, który ma zapłacić, przekazać organizacji pożytku publicznego. Od tego roku zmieniły się jednak zasady przekazywania tych pieniędzy. O tym, jak to zrobić mówiła w podatkowym cyklu "Twój brat PIT" w TVN CNBC Biznes Katarzyna Rzeżnicka, ekspert podatkowy PriceWaterhouseCoopers.

Jak oddać 1% podatku?

1 procent podatku na organizacje pożytku publicznego. Od tego roku przekazanie tej sumy jest znacznie łatwiejsze niż w latach poprzednich. Jak zamiast fiskusowi - oddać tym, którzy są w prawdziwej potrzebie?

Konkurencja na rynku prądu

Zagwarantuj sobie cenę i unikaj podwyżek. Na rynku dostawców energii elektrycznej zaostrza się walka o klientów. Zarówno nowych, jak i tych, którzy potencjalnie mogliby zmienić usługodawcę. Pomysły są różne. Jedni proponują gwarancję tej samej ceny w trakcie trwania umowy, inni darmowe minuty na rozmowy telefoniczne. . .

Pomysły na budowę

Ministerstwo Infrastruktury obiecuje, że od przyszłego roku postawienie dźwigów stanie się łatwiejsze, bo łatwiejsza i tańsza stanie się budowa mieszkań. Resort pracuje nad ustawą zawierającą poważne zmiany zasad planowania przestrzennego i przyznawania pozwoleń na budowę. 

Minister widzi potencjał wiejskich kobiet

Minister pracy Jolanta Fedak chce aby jak najwięcej Polaków pracowało i płaciło podatki. Jej resort głowił się już jak zachęcić do pracy seniorów i pracodawców do ich zatrudniania. Teraz chce aktywizować środowisko kobiet wiejskich. Tyle, że rządowi ufa zaledwie osiem proc. z nich.

OECD: USA na skraju recesji

- W rezultacie najpoważniejszego od dziesięcioleci kryzysu na międzynarodowych rynkach finansowych gospodarce Stanów Zjednoczonych grozi wejście w fazę stagnacji - oświadczyła w czwartek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Jak zablokować Gazociąg Północny?

Tylko względy ekologiczne mogą powstrzymać budowę Gazociągu Północnego - mówił w TVN CNBC Biznes eurodeputowany Partii Demokratycznej Bronisław Geremek.

Sondaż: Dać pielęgniarkom, listonoszom, nauczycielom...

Zdecydowana większość Polaków popiera postulaty płacowe większości protestujących grup zawodowych - wynika z sondażu OBOP. Prawie tyle samo uważa, że rząd nie ma koncepcji zapobiegania i rozwiązywania protestów społecznych. Zbytnią rozrzutność uważamy z kolei za niebezpieczną dla gospodarki.

Coraz więcej bezrobotnych w Ameryce

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych znowu wzrosła. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła o 22.000, czyli 6,2 proc., do 378.000 osób - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Nowojorskie taksówki będą latać

Słynne żółte taksówki w Nowym Jorku być może już za kilka lat będą latać, zamiast stać na zakorkowanych ulicach. Jeden z pierwszych prototypów można było zobaczyć podczas nowojorskich targów motoryzacyjnych.

PKB osiągnie na początku roku 6 proc.

W pierwszym kwartale 2008 roku tempo wzrostu polskiej gospodarki wyniesie około sześciu procent - prognozuje wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, istnieją zagrożenia związane z wyższymi cenami ropy i zboża, ale to są zagrożenia globalne, a polska gospodarka ma silne fundamenty.

Hollywood będzie konkurentem piratów

Kilka miliardów dolarów rocznie traci przemysł z Hollywood na darmowych filmach dostępnych w sieci. Wielkie studia filmowe przegrywają z użytkownikami, którzy w zamian za bezpłatny dostęp godzą się na złą jakość obrazu i dźwięku. Teraz ma się to skończyć. Hollywood chce uderzyć w internet.

Pawlak: Iran to niepewny partner

- Decyzja zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa nt. wstępnego porozumienia z Iranem w sprawie importu gazu była trochę ryzykowna - powiedział w "Sygnałach Dnia" wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Włosi płaczą za polskim hydraulikiem

Polski hydraulik, który był postrachem Zachodu i miał zabrać miejsca pracy, koniec końcem nie przyjechał... We Włoszech dramatycznie brakuje nie tylko hydraulików, ale także stolarzy, mechaników samochodowych, krawców i fryzjerów.

Rosnące pensje grożą wzrostem inflacji

- Mamy zaskakujący wzrost płac. Jak tak dalej pójdzie, to za płacami zacznie podążać inflacja - powiedział w Radiu PiN wiceminister finansów Stanisław Gomułka.

Kiedy na warszawską giełdę przyjdzie wiosna

Polskie przedsiębiorstwa - wbrew sytuacji na świecie - rozwijają się w zawrotnym tempie. Dlaczego więc giełda szoruje po dnie? - Na parkiecie panują obecnie duże emocje - powiedział "Pulsowi Biznesu" Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Jak odliczyć ulgę internetową?

Ekspert podatkowy KPMG, Andrzej Marczak podpowiada jak skorzystać z ulgi internetowej. Prezentujemy instrukcje wypełniania druków PIT.

300 mln euro na internet dla ściany wschodniej

W najbliższych latach pięć wschodnich województw uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu. - Z samego programu Rozwój Polski Wschodniej zostanie przeznaczonych na ten cel 255 mln euro - mówi tvn24.pl Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Na rynku wtórnym mieszkania tanieją

Od początku roku ceny wywoławcze za mieszkania na rynku wtórnym nie zmieniły się, jednak ceny, po jakich zawierane są transakcje, wyraźnie spadły - podaje "Gazeta Prawna". Natomiast "Dziennik" pisze, że wkrótce budowa nowych mieszkań stanie się łatwiejsza.

Urzędnicy zdusili nową gałąź przemysłu

Urzędnicy z Ministerstwa Finansów zrobili wszystko, by zdusić nową dziedzinę przemysłu chemicznego. Chodzi o kraking katalityczny, czyli przerabianie foliowych odpadów na paliwo - donosi dziennik "Polska".

Internauto masz swoją ulgę!

Internet za darmo? To możliwe. Wystarczy skorzystać z ulgi internetowej. - W wielu przypadkach może okazać się, że koszt jaki wydajemy na opłaty za dostęp do sieci, zostanie nam zwrócony po skorzystaniu z tej właśnie ulgi - radzi Andrzej Marczak, ekspert KPMG.

Ulga internetowa

Żeby wysłać pytanie do naszej redakcji w ramach akcji "Twój Brat Pit", wystarczy skorzystać z internetu. A posiadanie internetu w domu może sprawić, że fiskusowi być może trzeba będzie oddać mniej. Jedną z niewielu pozostałych ulg, jakie możemy wykorzystać rozliczając się za rok 2007 jest ulga internetowa. "Twój brat PIT" radzi, jak z niej skorzystać.

Uspokojenie na giełdzie, ale czy trwałe?

Uspokojenie - ale nie wiadomo czy trwałe. Wprawdzie 4-procentowy wtorkowy wzrost na Wall Street w reakcji na kolejne, głębokie cięcie stóp procentowych przez amerykański bank centralny, przywróciło nadzieję na poprawę na amerykańskich i światowych rynkach, ale już w środę inwestorzy patrzyli na sytuację z rezerwą. Sytuacja finansowa banków, wynikająca z problemów z kredytami hipotecznymi, okazuje się być jednym z głównych powodów kryzysu. Niestety, końca kryzysu jeszcze nie można ogłaszać.

Prezesi zarządów - poszukiwani

Wielkie łowy w wielkich spółkach skarbu państwa. Państwowe giganty szukają szefów drogą tradycyjną. Pytanie tylko, czy ogłoszenie w prasie czy w internecie, z dość ogólnymi czasem kryteriami to dziś najlepsze rozwiązanie.

Dotacje dla przedsiębiorców

2,5 miliarda euro - tyle może trafić do kieszeni polskich przedsiębiorców z funduszy unijnych w ciągu następnych 6 lat. Jednak te środki są ograniczone, dlatego ważna jest dobra jakość zgłaszanych projektów gospodarczych. Nowością, która ma uelastycznić procedurę przyznawania środków będzie możliwość korygowania składanych wniosków. Na razie jednak sam system przyznawania dotacji jest mało innowacyjny i blokuje wypłatę pieniędzy, które już mogłyby pracować na rzecz rozwoju polskiej gospodarki.