Najnowsze

Najnowsze

"Spokojnie, wydamy te pieniądze"

Na lata 2007-2013 Polska otrzymała z Unii Europejskiej 67 mld euro do wydania. Tymczasem do końca marca nie została podpisana żadna umowa o dotacje dla inwestycji z rządowej listy projektów kluczowych. Czy zdołamy wykorzystać unijne pieniądze? - Jeszcze nam zabraknie - uspokaja w TVN CNBC Biznes minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Małżeński PIT może się nie opłacać

Małżonkowie, którzy chcą złożyć wspólne zeznanie podatkowe za 2007 rok lub już to zrobili, powinni ponownie przeliczyć, czy takie rozwiązanie im się opłaca. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracowały za granicą - radzi "Gazeta Prawna".

Koniec branży LPG?

Zaplanowana przez resort finansów na przyszły rok 58-procentowa podwyżka akcyzy na LPG może doprowadzić do radykalnego spadku sprzedaży i plajty połowy z kilkunastu tysięcy warsztatów montujących instalacje w samochodach - ocenia "The Wall Street Journal Polska".

Porządki w kasie KGHM

Polski KGHM ma nowego prezesa. Warto wspomnieć, że spółka zgodnie z ogłoszonym planem prywatyzacyjnym na najbliższe 4 lata nie będzie dalej prywatyzowana. Szef miedziowego monopolisty kierowanie firmą zaczyna od finansowych porządków.

Już czujemy drogą ropę

Dolar - najtańszy w historii. Ropa - najdroższa w historii. Między tym - polski kierowca, który zauważył ostatnio, że znowu więcej zostawia w kasie na stacji paliw. Skąd te rekordy i co czeka kieszenie kierowców już w najbliższych dniach?

Jak skorzystac w ulgi prorodzinnej?

W cyklu Twój Brat Bit razem z doradcą finansowym Pawłem Szymankiem wyjaśniamy kto może skorzystać przy z ulgi prorodzinnej, a kto nie? Oraz kiedy ta ulga nam przysługuje.

E.On chce budować elektrownie nuklearne

Niemiecki koncern energetyczny E.On porozumiał się z koncernem elektronicznym Siemens i kontrolowanym przez francuski rząd operatorem elektrowni nuklearnych Arevą w sprawie budowy nowej generacji elektrowni nuklearnych w Wielkiej Brytanii - donosi agencja Press Association.

Ponad 50 mln zł za wojskową działkę w Helu

Za zawrotną cenę sprzedała Agencja Mienia Wojskowego liczącą niemal 6 hektarów działkę w centrum Helu. Nieruchomość kupił za 50,5 mln zł gdyński deweloper. Przeciwko sprzedaży działki protestowali mieszkańcy półwyspu.

Czego boją się Rosjanie

Większość Rosjan uważa, że największym problemem ich kraju są rosnące ceny. Takiego zdania jest 67 proc. mieszkańców Rosji. Na drugim miejscu znalazły się nałogi: alkoholizm i narkomania (63 proc.).

Lidl nie wyjdzie z Polski

Lidl nie zamierza wycofać się z polskiego rynku. Niemiecka sieć tanich sklepów spożywczych zdementowała tym samym doniesienia "Rzeczpospolitej".

Czesi chcą wydobywać polski węgiel

Czeski magnat węglowy Zdenek Bakala czeka na koncesję, dzięki której będzie mógł wskrzesić zlikwidowaną kopalnię w Dębieńsku, niedaleko Rybnika.

Kupujemy coraz więcej nowych aut

Sprzedaż nowych aut w Polsce nieustannie rośnie. Wśród nabywanych modeli największą popularnością cieszą się małe modele takie jak Skoda Fabia, Toyota Yaris i Skoda Octavia. To one były najchętniej kupowanymi w Polsce modelami nowych aut w pierwszym kwartale tego roku - poinformował w środę instytut Samar, badający rynek motoryzacyjny.

Ugoda sądowa bez podatku

Pieniądze otrzymane w ramach ugody sądowej zostaną zwolnione z podatku dochodowego. Zakłada to projekt senackiej ustawy, którą popierają wszystkie kluby poselskie.

Specjalne strefy ekonomiczne będą większe

Wkrótce specjalne strefy ekonomiczne będą mogły powiększyć swoje obszary z 12 do 20 tys. ha. Większość klubów poselskich poparła projekt nowelizacji ustawy o strefach.

Polskie firmy podbijają rynek za Odrą

Polak, Niemiec dwa bratanki? Wyglada na to, że przynajmniej w biznesie. Polskie firmy coraz śmielej wchodzą na niemiecki rynek. W zeszłym roku wartość naszych inwestycji za Odrą wzrosła o blisko 30 procent. Coraz więcej Niemców inwestuje z kolei w Polsce.

Czy mamy zmowę deweloperów?

Deweloperzy zmówili się przeciwko klientom? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy uchwalony przez deweloperów Kodeks Dobrych Praktyk zmusza klientów do godzenia się na bardzo niekorzystne dla nich zapisy w umowach. - To nieprawda - odpowiadają deweloperzy.

KGHM: zweryfikujemy prognozę

KGHM zweryfikuje swoje prognozy finansowe na 2008 rok - zapowiedział w TVN CNBC Biznes nowy prezes spółki Mirosław Krutin. Jego zdaniem w związku z wahaniami kursu dolara i cen miedzi prognozy sprzed kilku miesięcy mogą być już nieaktualne.

Gospodarka USA w "lekkiej recesji"?

Prezydent George Bush jednoznacznie twierdzi, że amerykańska gospodarka nie jest w stanie recesji, a tylko "spowolniła". Mniej zdecydowane poglądy wygłaszają eksperci, którzy zgodnie podkreślają, że najbliższe miesiące dla USA mogą okazać się trudne.

Grad: BGŻ na giełdę jeszcze w tym roku

Bank BGŻ jeszcze w tym roku zadebiutuje na warszawskiej giełdzie - powiedział w TVN CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad. To jedna z pierwszych spółek, która jeszcze w tym roku ma zostać sprywatyzowana.

"Nie ma wyhamowania w gospodarce"

Dane GUS o sprzedaży detalicznej pokazały, że w marcu 2008 r. wzrosła ona o 15,7 proc. To dużo mniej niż oczekiwane przez analityków przekroczenie granicy dwudziestu procent. Czy to kolejny sygnał o spowolnieniu gospodarki?

Nie będzie VAT-u za używane mieszkanie

Szykują się zmiany w opodatkowaniu używanych nieruchomości. Projekt dużej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, że wszystkie budynki i budowle lub ich części mają być objęte zwolnieniem z VAT gdy wprowadzi się juz pierwszy lokator - donosi "Gazeta Prawna".

Lidl-a sprzedam

Polska sieć firmy Lidl idzie na sprzedaż. Właściciela zmieni 260 sklepów, a wartość transakcji może sięgnąć nawet ćwierć miliarda euro – donosi Rzeczpospolita”. To kolejna sieć handlowa z kapitałem zagranicznym, która zdecydowała się na wyjście z polskiego rynku detalicznego.

Nie ma abolicji i co dalej?

Abolicja podatkowa miała być sposobem na uniknięcie podwójnego opodatkowania dla tych, którzy uzyskali przychody poza granicami kraju. Jednak pomysł nadal pozostaje projektem, który nie trafił jeszcze do laski marszałkowskiej. "Twój Brat PIT" radzi, w jaki sposób powinni się rozliczyć tacy podatnicy.

Alitalia uratowana... na razie

Rząd Romano Prodiego podjął we wtorek decyzję o przyznaniu pożyczki w wysokości 300 milionów euro pogrążonym w głębokim kryzysie finansowym liniom Alitalia. Ustępujący premier podkreślił, że pożyczka została przyznana w trosce o porządek publiczny.

Kogo obejmie abolicja?

Polacy pracujący za granicą nie będą musieli płacić w Polsce podatku od uzyskanych tam dochodów - zapowiedział premier Donald Tusk. Resort finansów zakończył pracę nad ustawą o abolicji podatkowej dla Polaków wracających z emigracji zarobkowej. O tym, kogo obejmie abolicja i jak do tego czasu mają się rozliczać emigranci będziemy rozmawialiśmy na antenie TVN CNBC Biznes z Jerzym Paluchem, doradcą podatkowym.

Program prywatyzacji GPW

Cena warszawskiego parkietu jest na razie nieznana, ale znany jest sam plan prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. To jedna z 740 spółek, które znalazły się na liście do prywatyzacji w ciągu następnych 4 lat. Program prywatyzacji zatwierdził i ogłosił we wtorek rząd. Czy plan się powiedzie?

Makroekonomiczne wzloty czy upadki?

Z polską gospodarka jest jak z tegoroczna wiosną. Niby wszystko wokół rośnie – ale jakby trochę wolniej. Optymizmu jednak nie brakuje przedsiębiorcom. Jednak choć rzeczywiście tendencje wzrostowe widać w całej gospodarce, to jednak marzec przyniósł osłabienie w niektórych sektorach - na przykład w przemyśle i handlu wewnętrznym. Dobrych informacji też nie brakuje. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w porównaniu z ubiegłorocznym marcem spadła o ponad pół miliona. I na optymizmie się zatrzymajmy.

Paragony - zaprzeszłe kartki?

Każdy bochenek chleba, każdy litr mleka i każdy kawałek sera. Na wszystko musi być papier, czyli paragon fiskalny, a każdy sklep ma obowiązek przechowywania paragonów przez 5 lat. Jednak możliwe, że niedługo doczekamy się reform - prawdopodobnie już od czerwca przedsiębiorca będzie mógł przechowywać kopie paragonów na płytach CD lub DVD.

Współpraca z Irakiem dzisiaj

Polskie kontakty gospodarcze z Irakiem praktycznie ustały, choć wcześniej było nawet sporo wizyt i politycznych deklaracji współpracy. Ale mimo wojskowej obecności teraz niebezpieczeństwo jest tak duże, że polskie firmy nawet nie wystartowały w ostatnim przetargu na koncesje na wydobycie ropy.