Najnowsze

Najnowsze

Emeryci trzęsą rynkiem

15 marca obchodzony jest Światowy i Europejski Dzień Konsumentów. Okazuje się, że w Polsce najbardziej perspektywiczną grupą konsumentów są osoby powyżej 65 roku życia, których jest ponad pięć mln. Tak wynika z badań niezależnej agencji badawczej Inquiry.

Ropa w Wiśle to efekt kradzieży?

Paliwo warte nawet dwa miliony złotych mogło zostać skradzione z rurociągów PERN, zanim doszło do grudniowej awarii i wycieku do Wisły. Śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura we Włocławku.

Polska teleinformatyka warta 16 mld €

- Polski rynek telekomunikacyjny jest wart ponad 11 mld euro, natomiast rynek informatyczny 5 mld euro - poinformował prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Wacław Iszkowski.

Rozwój, ale ekologicznie

Unia Europejska uwzględniła postulaty Polski opracowując ambitne cele w walce ze zmianami klimatycznymi - uznał premier Donald Tusk na szczycie UE w Brukseli. - Wiele krajów, nie tylko rozwijających się, uważa, że ograniczanie emisji dwutlenku węgla nie może godzić w cele gospodarcze - dodał minister finansów Jacek Rostowski.

RiCo pod lupą prokuratury

Państwowa Inspekcja Pracy złożyła w Prokuraturze Rejonowej w Lubinie "powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" przez polkowicką firmę PRP, której udziałowcem jest niemiecka spółka RiCo. Chodzi o niewypłacenie 1 578 kierowcom zaległych pensji, diet i premii za styczeń oraz luty.

Szwajcarskie stopy bez zmian

Pożyczanie we frankach wciąż bardziej opłacalne od zaciągania kredytów w złotych. Centralny bank szwajcarski pozostawił dziś stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To jeszcze bardziej może utwierdzać w przekonaniu, że to wciąż dobry moment na walutowe operacje związane z zamianą złotego na franka.

Zadzwoń pod 112, ratownicy cię namierzą

Jeszcze przed wakacjami system ratownictwa oparty na alarmowym numerze telefonu 112 zostanie wyposażony w funkcję namierzania osoby dzwoniącej - pisze "Polska". Na razie wicepremier Grzegorz Schetyna wraz z komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding uruchomili wspólnie w piątek stronę internetową www.112.gov.pl.

Irlandzki cud blednie

Gospodarka Irlandii zwalnia. W tym roku będzie się rozwijać w najwolnieszym tempie od 1991 roku.

Inflacja w Europie rekordowo wysoka

Inflacja w Europie jest obecnie najwyższa od ponad 14 lat. - W strefie euro wyniosła w lutym 2008 roku, w ujęciu rok do roku, 3,3 proc. wobec 3,2 proc. w styczniu - podał w piątek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

"Niecierpliwa" minister uspokaja przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mogą być spokojni. Wszystkie rozporządzenia dla programu "Innowacyjna gospodarka" są na ostatnim etapie drogi do zatwierdzenia przez rząd - zapewniała w TVN CNBC Biznes Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Ulga wcale nie ulży?

Ulga na dziecko może sprawić, że rodziny z niskimi dochodami mogą stracić. Kiedy warto skorzystać z ulgi?

"Sytuacja w NBP jest nienormalna!"

Wciąż brakuje jednego wiceprezesa NBP. - Mam nadzieję, że jak tylko prezydent powoła drugiego wiceszefa banku centralnego, sytuacja wokół NBP się uspokoi. Zamieszanie nie służy ani NBP, ani złotówce, ani gospodarce - mówił w TVN CNBC Biznes Piotr Wiesiołek, nowy i jak na razie jedyny wiceprezes NBP.

KGHM szuka nowego szefa

Rada nadzorcza KGHM ogłosiła konkurs na prezesa spółki. Oferty można składać do 21 marca - poinformowała firma w ogłoszeniach prasowych. - Idealny kandydat powinien być spoza spółki i regionu - powiedział w TVN CNBC Biznes Marek Gawlik, wiceminister skarbu.

Ultimatum dla TP

Albo Telekomunikacja Polska zacznie współpracować, albo nastąpi jej podział. Do lipca operator ma zmienić politykę wobec konkurentów. Powinni mieć pełny dostęp do 9,5 mln jego klientów - pisze "Rzeczpospolita".

Japończycy kupią od nas... brudne powietrze

W czasie wrzawy o globalne ocieplenie i nadmierną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, Jastrzębskiej Spółce Węglowej i jej kopalni "Borynia" udało się sprzedać Japończykom przeklinany przez ekologów dwutlenek węgla - pisze "Polska Dziennik Zachodni".

Mieszkańcy TBS-ów zapłacą więcej

Ministerstwo Infrastruktury proponuje, by czynsze w mieszkaniach budowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego były określane na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów. Do założeń projektu ustawy dotarła "Gazeta Prawna". Może to oznaczać drastyczny wzrost czynszów w tej formie budownictwa.

Giełda wpadła w dół

Znaczne spadki indeksów. Euro, ropa i złoto biją kolejne rekordy. W czwartek napłynęła wyjątkowo długa seria złych informacji. Warszawskie indeksy zanurkowały - pisze "Rzeczpospolita".

Zmiany na rynku lotniczym

Nowy terminal na warszawskim lotnisku, pierwszy zagraniczny inwestor w polskim porcie lotniczym, dodatkowe pieniądze na rozwój lotnisk regionalnych - spore zmiany na polskim rynku lotniczym. Regionalne porty lotnicze rosną w siłę - w ubiegłym roku odprawiły 10 milionów pasażerów, tyle samo ile warszawskie Okęcie. Co ostatnie zmiany oznaczają dla pasażerów, narzekających na kolejki do odprawy i ciasne terminale - sprawdzał Wojciech Kowalik.

Wspólnie czy osobno?

Akcja "Twój Brat PIT" trwa. Tym razem pod lupę wzięliśmy wspólne rozliczanie się małżonków. Kto może stracić na wspólnej deklaracji, a kto na niej zyska? Radzi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Samemu czy z małżonkem?

Chcesz rozliczyć się z podatku wspólnie z małżonkiem? Jak to zrobić i jakie warunki trzeba spełnić pokazuje w TVN CNBC Biznes Maria Kukawska - doradca podatkowy i menedżer w Accreo Taxand. Z kolei Andrzej Marczak, ekspert podatkowy KPMG, odpowiada na najczęstsze pytania widzów i internautów.

Najbardziej wzrosły ceny...

Inflacja w lutym wyniosła 4,2% zamiast spodziewanych przez rynek 4,6%, podał GUS. Optymizm jest jednak umiarkowany, bo o spadku inflacji nie można mówić. Wprawdzie miesiąc temu GUS wyliczył ją na 4,3 procent, ale teraz podał wartość skorygowaną na 4,0 procent. Poziom z lutego jest więc wyższy od styczniowego, a korekta wynika ze zmiany tak zwanego koszyka inflacyjnego.

Japońska zmowa przewoźników

Bilety lotnicze na trasach między Europą a Japonią były drogie, bo największe linie lotnicze UE ustaliły, po jakich cenach będą je sprzedawać. Komisja Europejska, która wykryła zmowę cenową, zapowiada surowe kary dla winnych.

Złoto powyżej tysiąca dolarów

Cena uncji złota po raz pierwszy w historii przekroczyła tysiąc dolarów. Również cena ropy nieustannie idzie w górę: w czwartek za baryłkę surowca trzeba było już zapłacić 111 dolarów. Jedna uncja to 31,1 gramów.

Emeryci a PIT

W jaki sposób podatek powinni rozliczyć emeryci? Porady eksperta - Michała Grzybowskiego, doradcy podatkowego, senior managera w Ernst & Young.

1 mld dol. dziennie z handlu ropą

Cena rosyjskiej ropy naftowej doszła już do 100 dolarów za baryłkę. Gdy osiągnie 108 dol., łączne dochody Rosji z eksportu ropy i gazu ziemnego przekroczą 1 miliard dolarów dziennie - wyliczyli eksperci.

Rozliczenie emerytów i rencistów

Marcin Rogalski, doradca podatkowy MDDP podpowiada, jak mają rozliczyć podatek emeryci i renciści oraz jakie ulgi mogą odliczyć od dochodu i podatku.

Rząd prywatyzuje energetykę

Debiut giełdowy grupy ENEA planowany jest na czerwiec lub lipiec br., zaś debiut Polskiej Grupy Energetycznej mógłby nastąpić pod koniec tego roku - powiedział w czwartek wiceminister skarbu Jan Bury.