Najnowsze

Najnowsze

Autostrady zgodnie z planem?

Budowa odcinków autostrady A2 Stryków-Konotopa oraz autostrady A1 Stryków-Pyrzowice idzie zgodnie z planem. Oba mają być oddane do użytku w 2011-tym roku. W zeszłym tygodniu podpisano także umowę na rozbudowę węzła „Sośnica” na skrzyżowaniu autostrad A-4 i A-1 oraz drogi krajowej nr 44. Jednak powoli zaczynają pojawiać się problemy. Dla przykładu, koszt wybudowania 1 km autostrady w ciągu ostatnich trzech lat podwoił się.

Strajk na poczcie

- Od wtorku zacznie się strajk na poczcie - poinformowali przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Do związku należy 15 procent pocztowców. Dla klientów będzie to oznaczać dłuższe kolejki i kłopot z doręczaniem przesyłek. Na jaką skalę - okaże się we wtorek.

Trują na szlaku

Lokale gastronomiczne, które odwiedzają turyści zostały skontrolowane od względem jakości potraw i przestrzegania przepisów chroniących prawa konsumentów. Kontrola wypadła gorzej niż źle....

Autostrady w martwym punkcie?

- Negocjacje z koncesjonariuszami trwają i idą w dobrym kierunku - powiedział w TVN CNBC Biznes nowy szef GDDKiA Lech Witecki. Tymczasem przedstawiciele Autostrady Wielkopolskiej SA mówią, że rozmowy z Dyrekcją utknęły w martwym punkcie.

Wzrosła inflacja, wzrosną stopy procentowe

Od maja ubiegłego roku ceny wzrosły o 4,3 proc - podaje Ministerstwo Finansów. To spory wzrost w porównaniu z kwietniem, gdy inflacja roczna wyniosła 4 proc. Prof. Marian Noga z RPP powiedział w TVN CNBC Biznes, że taki scenariusz był do przewidzenia i Rada podejmie odpowiednie kroki.

Amerykański wirus mieszkaniowy przeniósł się na Wyspy

Około 250 tys. właścicieli nieruchomości w Wielkiej Brytanii i Irlandii musi liczyć się z tym, że wartość rynkowa ich mieszkań jest niższa niż kredyt hipoteczny, który są winni bankom - informuje tygodnik "Observer", powołując się na oceny Citigroup.

Polskie nadzieje na szybką kolej

Program budowy kolei dużych prędkości w Polsce jest już prawie gotowy - pisze "WSJ Polska". 10 czerwca projekt przygotowany przez zespół rządowych fachowców ma trafić do konsultacji międzyresortowych, a następnie do rządu.

Możesz płacić mniej za benzynę

Drożejące paliwo staje się coraz poważniejszym problemem. Dlatego od wtorku na 45 tys. stacji benzynowych w 29 krajach Europy rozdawane będą ulotki z poradami jak obniżyć koszty jazdy samochodem - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Nadchodzi zdrowotna rewolucja?

Od 2009 roku NFZ ma zostać podzielony na kilka regionalnych funduszy, a od 2012 roku mają zacząć działać prywatne fundusze zdrowia. Tak wynika z projektu ustawy, do którego dotarła "Gazeta Prawna".

Balcerowicz: Znieść wcześniejsze emerytury

Zdaniem byłego wicepremiera Leszka Balcerowicza, zniesienie przywilejów emerytalnych to najważniejsza reforma jaką należy przeprowadzić. I to jak najszybciej, bo już niedługo może być na to za późno - donosi "Gazeta Wyborcza".

"Zależy mi, by paliwa były tańsze"

- Jeśli obniżenie akcyzy wpłynie na obniżenie cen benzyny, nie będę zwlekał z decyzją - powiedział Donald Tusk podczas swojej wizyty na Podkarpaciu.

Premier prywatyzuje Kopalnię "Bogdanka"

- Ta kopalnia może stać się pewnym wzorem też na skalę większą niż skala polska. Mam nadzieję, że to będzie też nęcący przykład dla innych przedsiębiorstw z tej branży, dla innych kopalni - oświadczył premier Donald Tusk podczas wizyty w kopalni "Bogdanka".

Fala wysokich cen zalewa Europę

Szybko rosnąca inflacja zjada pensje Europejczyków. W maju średni wzrost cen był w strefie euro najwyższy od 16 lat. Analitycy spodziewają się, że to nie koniec skoku cen. W Polsce będzie jeszcze gorzej - wieszczy "Rzeczpospolita".

Kierowco, trzymaj się za kieszeń!

Wysokie ceny ropy naftowej na rynku światowym z każdym dniem przekładają się na portfele kierowców. I nie ma co liczyć na to, że będzie taniej - spółki Lotos i PKN Orlen podnoszą ceny paliw.

Akcyza (na razie) bez zmian

Czy jest miejsce na obniżkę akcyzy? Skarb państwa zarabia na drogich paliwach, bo dostaje więcej pieniędzy z VATu, który jest liczony od ceny paliwa z dodaną akcyzą. Ale - na razie nie zamierza pozbyć się tych dodatkowych dochodów....

Miliard dolarów dla głodujących

Dodatkowe 1,2 mld dolarów przeznaczy Bank Światowy na walkę ze światowym kryzysem żywnościowym, zapowiedział prezydent instytucji Robert Zoellick. Część środków trafi bezpośrednio do najbardziej potrzebujących krajów, jednak większość będzie przeznaczona na programy pomocowe, np. dla drobnych rolników.

Szansa dla stoczni

Polski przemysł stoczniowy mimo słabej kondycji wciąż podtrzymuje dobrą jakość. Jednak niekorzystne kontrakty jakie zawierały niektóre stocznie w połączeniu z mocnym złotym pogłębiły tylko ich zadłużenie.

Putin: Nie dyktujemy cen. Na razie

Bezpieczeństwo energetyczne Europy zależy od dobrych stosunków z Rosją, uważa premier Francji Francois Fillon. Podczas wizyty Władimira Putina w Paryżu, Fillon wyraził nadzieję, że po dwóch latach blokowania unijno-rosyjskiego porozumienia, uda się w końcu do niego doprowadzić.

Ministerstwo decyduje: Akcyza zostaje!

- Nie jesteśmy obecnie skłonni do obniżenia akcyzy paliwowej - powiedział wiceminister finansów Jacek Kapica. Według ministerstwa jest "duża szansa", że ceny paliwa na rynkach światowych nie będą już rosły. Także premier Donald Tusk nie pali się do obniżki.

Polska szykuje się na atak Starbucks

Rynek kawiarni z Coffeheaven na czele przygotowuje się na nieuchronne: wejście do Polski potężnej sieci Starbucks. By się wzmocnić, Coffeheaven - jego największy polski rywal - zamierza zebrać od inwestorów w Londynie 15 mln dolarów - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Rośnie PKB, a za nim inflacja

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w pierwszym kwartale br. o 6,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał w piątek GUS. To pozwala sądzić, że wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 5,5 proc. Jednak dane te pokazują, że presja inflacyjna nie maleje - skomentował te wyniki w TVN CNBC Biznes prof. Marian Noga z RPP.

Eksporterzy odwracają się na wschód

W handlu zagranicznym moda na strefę euro powoli mija. Nasi przedsiębiorcy coraz częściej spoglądają w przeciwnym kierunku - informuje "Puls Biznesu". Podczas gdy dynamika eksportu na zachód wyniosła w I kwartale 2008 roku 10,6 proc w porównaniu z poprzednim rokiem, to na rynki rozwijające się, głównie wschodnie, był to wzrost o prawie 60 proc.

Mission impossible Pawlaka

Na początku czerwca wicepremier Waldemar Pawlak będzie przekonywał Rosjan do zarzucenia budowy omijającego Polskę Gazociągu Północnego. W zamian będzie proponował gazociąg Amber - informuje rosyjski dziennik "RBK-daily", powołując się na rozmowę z Pawlakiem.

Akcyza na paliwo może zmaleć o 15 groszy

15 groszy na litrze - na taką maksymalną obniżkę akcyzy na paliwo skłonne byłoby się zgodzić Ministerstwo Finansów, gdyby zapadła decyzja polityczna o obniżce - dowiedziało się TVN CNBC Biznes ze źródła w Ministerstwie Finansów. To oznacza, że resort jest skłonny zgodzić się na ubytek około dwa mld zł rocznie w budżecie.

PiS: Albo obniżka albo wotum nieufności

- Jeśli minister finansów Jacek Rostowski do środy nie podejmie decyzji o obniżce akcyzy na paliwo, to złożymy wniosek o wotum nieufności - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Platforma od razu odbiła piłeczkę: - Kaczyński nas atakuje, jak komuniści sanację - komentuje Stefan Niesiołowski.

Premier walczy z ministrem o tańsze paliwo

Ceny paliwa rosną niemal z dnia na dzień. Dlatego rząd zastanawia się jak ulżyć kierowcom. Premier Donald Tusk obiecał, że jego rząd będzie się nad obniżeniem akcyzy na benzynę. O takim rozwiązaniu nie chce jednak słyszeć minister finansów.

Polskie weto opóźni decyzję UE

Polska zablokowała wybór Budapesztu na siedzibę Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), o co ubiega się również Wrocław. Źródła ze Słowenii, która przewodzi w tym półroczu UE, nieoficjalnie dają do zrozumienia, że pozostałe państwa optowały za ulokowaniem EIT w stolicy Węgier.

NBP traci miliardy na silnym złotym

Prawie 8 mld zł strat w rezerwach walutowych NBP spowodowało w 2007 roku silne umocnienie się złotego. Co prawda zmian w budżecie to nie oznacza, ponieważ polski bank centralny już wcześniej przewidywał, że aprecjacja złotówki będzie kosztować, ale NBP będzie musiało na odrobienie straty przeznaczyć przychody z przyszłych lat, czytamy w "Dzienniku".

PO realizuje przedwyborcze porozumienie

- Ministerstwo skarbu do końca czerwca zamierza sprzedać jedną akcję PGNiG, co pozwoli na przydzielenie pracownikom spółki należnego im pakietu akcji spółki - poinformował minister skarbu Aleksander Grad. W ten sposób PO zrealizuje ostro krytykowane porozumienie, które zawarło ze związkowcami tuż przed wyborami.