Zagrożona utratą płynności instytucja finansowa będzie mogła się zwrócić o pomoc do państwo, a to niezwłocznie jej udzieli - przewiduje opublikowany w czwartek przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o rekapitalizacji zagrożonych instytucji finansowych. W innym projekcie ministerstwo przewiduje ułatwienie w dostępie firm do gwarancji i poręczeń państwa dla kredytów.
Projekt ustawy o rekapitalizacji instytucji finansowych przewiduje natychmiastową reakcję państwa w przypadku zagrożenia utratą płynności lub niewypłacalności instytucji finansowych poprzez udzielenie im gwarancji w formie objęcia ich akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych.
Kryzys może nas chwycić za gardło
Dlaczego? "Bo skutki finansowe kryzysu są trudne do oszacowania" - uzasadniają autorzy projektu o dokapitalizowaniu instytucji finansowych potrzebę wprowadzenia takiej ustawy.
W projekcie ustawy przewidziano także, że w przypadku ustabilizowania się sytuacji instytucji finansowej (np. znalezienie nowych inwestorów) Skarb Państwa mógłby wycofać się z zaangażowania w taką instytucję.
W opinii autorów projektu ustawa mogłaby pozytywnie oddziaływać na rynek finansowy, zwłaszcza bankowy, a pośrednio także na sektor przedsiębiorstw niefinansowych i gospodarstw domowych.
"Umożliwienie podejmowania przez ministra finansów działań w celu zażegnania ryzyka utraty płynności lub niewypłacalności może spowodować bowiem zwiększenie zaufania do instytucji finansowych" - czytamy.
Firmom będzie łatwiej o kredyt
Nowelizacja ustawy o poręczeniach i gwarancjach Skarbu Państwa ułatwić przedsiębiorcom dostęp do kredytów.
"Będzie to miało pozytywny wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość" - ocenili twórcy projektu.
Projekt zakłada "jak najszerszą możliwość wykorzystywania poręczeń i gwarancji, jako instrumentów preferowanych przez banki oraz inne instytucje i podmioty gospodarcze dla zabezpieczania ryzyka finansowania i realizacji projektów służących rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw i/lub ułatwiających wykorzystywanie środków pomocy unijnej" - czytamy w projekcie.
Nowelizacja ustawy pozwoli także m.in. na rozszerzenie grupy beneficjentów korzystających z poręczeń i gwarancji oraz podwyższenie maksymalnej kwoty poręczenia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24