Najnowsze

Najnowsze

Dobre inwestycje w nieruchomości?

O spowolnieniu w branży deweloperskiej mówi się od dawna. Czy i jak można tę sytuację wykorzystać? Czy warto czekać na spadek cen mieszkań? Czy opłacalne są inwestycje w nieruchomości? Między innymi na te pytania odpowiadali Robert Chojnacki, prezes redNet Property Group oraz Janusz Lisiecki, wiceprezes Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Popyt spowolnił

Dzisiejsze dane potwierdziły, że popyt konsumpcyjny spowalnia i przyczyni się do obniżenia PKB. Przyczyną spowolnienia jest m.in. sytuacja na rynku pracy. Będzie wyraźny spadek sprzedaży samochodów, mebli, RTV, AGD a konsumenci będą szukać oszczędności. Kryzys jest szansą dla producentów dóbr tańszych. Naszym gościem w studio TVN CNBC Biznes był Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK

Wyniki Energomontażu Północ

Spółka Energomontaż Północ opublikowała swoje wyniki za IV kwartał. Energomontaż potroił swoje zyski w tym kwartale. Jak na tak dobre wyniki wpłynął słabnący złoty i co jeszcze były przyczyną takiego sukcesu w IV kwartale, pytaliśmy naszego gościa Przemysława Milczarka, wiceprezesa Energomontażu Północ.

Czy rząd Japonii kupi akcje?

Japoński rząd rozważa interwencje na tokijskiej giełdzie. Działania instytucji publicznych mają służyć zahamowaniu bardzo silnych spadków, jakie dotknęły w ostatnim okresie giełdę w Tokio.

Wyniki i plany MCI Management

Spółka podała wyniki za IV kwartał. Nie tak dawno spółka informowała, że zamierza zainwestować 40 mln zł w młode spółki technologiczne fundusz Helix Ventures Partners - inwestycja wspólnie z Krajowym Funduszem Kapitałowym. O wynikach i planach rozmawialiśmy z Tomaszem Czechowiczem, prezesem spółki MCI Management.

Będzie trudniej zostać bezrobotnym?

Stopa bezrobocia ponad 32%... w Szydłowcu w województwie mazowieckim. To najgorszy wynik w kraju. Po przeciwnej stronie Warszawa i Poznań, ale w całym kraju rośnie liczba osób pozostających bez pracy. W styczniu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 10,5%, a według ekonomistów pod koniec roku może wzrosnąć nawet do poziomu 13%. O co raz gorszej sytuacji wielu pracowników a także o tym, że co raz trudniej będzie stać się bezrobotnym... z pełnią praw.

Wyniki i plany Netii

Analitycy są zdania, że konsolidacja z Tele2, która formalnie została zakończona przynosi efekty lepsze i szybsze niż się spodziewano. O wynikach za IV kwartał i informacjach o podwyższeniu prognoz na ten rok w studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Mirosławem Godlewskim, prezesem Netii

Bankrut, a jednak płaci premie

Brytyjski bank Northern Rock wypłaci premie dla menedżerów za 2008 rok pomimo, że stracił w tym czasie 1,4 miliarda funtów. Jak donosi dziennik "Daily Telegraph", zarząd broni prawa do wypłacenia premii pomimo determinacji premiera Gordona Browna do wstrzymania bonusów w bankach, które zwróciły się o pomoc państwa.

Klient w kryzysie

Jak utrzymać klientów firmy w czasach kryzysu? Co zrobić, żeby konkurenci ich nie podkupili, albo oni sami nie zrezygnowali z naszych usług. Między innymi na te pytania odpowiadała dr Aleksandra Laskowska-Rutkowska ze Szkoły Głównej Handlowej

Opcje na kryzys

Nie ma żadnych ekonomicznych przekonań lub przesłanek żeby wchodzić do ERM2 - stwierdził prezydent Lech Kaczyński powołując się na raport NBP. Nasza droga do wspólnej europejskiej waluty pozostaje niezmienna - odpowiada premier. Czy dwugłos w sprawie euro może poważnie zaszkodzić złotemu i czy zniweluje skutki działań w obronie rodzimej waluty?

Zmiany w strategii KGHM

KGHM przedstawił zmiany w strategii krótkookresowej oraz założenia budżetu na ten rok. Spółka zakładała, że w 2009 roku produkcja górnicza i hutnicza będzie na poziomie zbliżonym do tego z 2008 roku, a obecny kryzys może pomóc w pozyskaniu atrakcyjnego projektu górniczego w ciągu około 1-2 lat. W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Mirosławem Krutinem, prezesem KGHM

Jawność zmiecie szwajcarskie banki?

Jeśli postulowane przez wiele krajów dotkniętych kryzysem zniesienie tajemnicy bankowej w szwajcarskich bankach wejdzie w życie, cały sektor może skurczyć się nawet o połowę. Twierdzi tak jeden z najbardziej wpływowych bankowców szwajcarskich Ivan Pictet w wywiadzie dla dziennika genewskiego "Le Temps". Według analityków, precedensowe udostępnienie danych klientów banku UBS amerykańskim władzom może zachwiać szwajcarskim frankiem.

Nie widać końca ratowania banków

Najpierw w banki, które poniosły ogromne straty na ryzykownych kredytach hipotecznych rządy wpompowały miliardy. Teraz okazuje się, że to za mało i podatnicy muszą dopłacać kolejne biliony. Rząd brytyjski chce wprowadzić nowy pakiet wsparcia dla dwóch grup bankowych, w których - w zamian za zwiększenie ich kapitałów - ma przejąć udziały. Głównym elementem pakietu jest ubezpieczenie ich od tzw. toksycznych aktywów, ograniczające maksymalny pułap strat tych banków.

W tym roku koniec recesji?

Recesja w USA zakończy się jeszcze w tym roku - uważa szef Fed Ben Bernanke. Jest jeden warunek - akcja rządu Baracka Obamy na rzecz pobudzenia gospodarki i naprawy sektora finansowego musi przynieść sukces.

Rozdaj bilion zielonych

Wspomóc upadające banki i ledwie dyszące koncerny motoryzacyjne, a może dawać pieniądze zwykłym ludziom? Bawić się w Robin Hooda czy bankiera? W grze "Pakiet ratunkowy za bilion dolarów" (ang. "Trillion Dollar Bailout") decydują internauci.

Dostaliśmy pół roku szansy

Dostaliśmy dodatkowe pół roku na wykorzystanie 600 mln euro z funduszy unijnych na lata 2004-6. W odpowiedzi na kryzys finansowy, komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner ogłosiła we wtorek wydłużenie o pół roku terminu na wykorzystanie funduszy strukturalnych przyznanych krajom UE jeszcze w budżecie 2000-2006.

"Nie wykryliśmy spisku ws. opcji"

- Wielce tajemnego spisku nie wykryto - tak o problemie opcji walutowych mówił po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Jak obiecywał wcześniej minister gospodarki, rząd zbadał skalę problemu, która okazała się "nie tak zatrważająca, jak by się wcześniej wydawało". Jak podsumował premier, podłożem problemu było "zarówno nagromadzenie nieodpowiedzialności przedsiębiorstw zawierających te umowy, jak i banków".

Bez egzaminu, ale skuteczny

Plan budowy dróg i autostrad w Polsce warty 32 miliardy złotych może lec w gruzach. Wszystko dlatego, że zdaniem opozycji parlamentarnej i części prawników kontrakty z wykonawcami zawiera osoba, która nie ma do tego prawa. Generalna Dyrekcja zarzuty odpiera i twierdzi, że Lech Witecki nie tylko ma pełne prawo do podpisywania umów, ale jest też niezwykle skuteczny w swoich działaniach. Jaka więc droga rysuje się przed budową autostrad i co pełniący obowiązki dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma wspólnego z Koreanką, która zdawała egzamin na prawo jazdy już 775 razy?

Jak pomóc Ukrainie w kryzysie?

Ukraińska gospodarka jest jedną z tych, które najbardziej cierpią podczas obecnego kryzysu finansowego. Jak pomóc Kijowowi wyjść z załamania? "Financial Times" przedstawia trzy rozbieżne koncepcje: niemiecką, rosyjską i ukraińską.

Biznes na Białorusi?

Szersze otwieranie drzwi - przez Białoruś - dla polskiego biznesu , a czas kryzysu może okazać czasem zakupów. Bo chociaż u naszych wschodnich sąsiadów funkcjonuje ponad 400 firm z polskim kapitałem, to Białorusini chcieliby tę liczbę zwiększyć. M.in. dlatego przedstawili polskiej delegacji listę podmiotów gospodarczych przeznaczonych na sprzedaż.

Banki jednak trochę kredytują

Powszechne przekonanie mówi, że banki w czasie kryzysu wstrzymały udzielanie kredytów. Prawdą jest, że akcję kredytową bardzo ograniczyły, jednak nie wstrzymały jej całkowicie. Wartość udzielonych kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych w styczniu 2009 roku wzrosła o 10.950,7 mln zł. Głównie były to kredyty w walutach - podał we wtorek Narodowy Bank Polski (NBP).

Węgry modlą się o euro

Premier Węgier Ferenc Gyurcsany zaapelował we wtorek w Brukseli o przyspieszenie rozszerzenia strefy euro, sugerując skrócenie czasu obowiązkowego przebywania w systemie stabilizacji waluty ERM2, który wynosi dwa lata.

Wszyscy już wiedzą, że jest kryzys

Skradał się po cichu i właściwie przez półtora roku, kiedy jego oznaki wystąpiły już w USA na rynku kredytów hipotecznych, nikt go nie dostrzegał. Z nową siłą wybuchł dopiero w październiku 2008. teraz już 70 proc. przedsiębiorców obawia się, że kryzys dotknie ich firmy. Jeśli tak się stanie, co czwarty z nich będzie zwalniał ludzi - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Money.pl.

Śnieżka prezentuje wyniki za IV kwartał

W programie "Dzień na Rynkach" prezentujemy wyniki spółki Śnieżka SA za IV kwartał. Wiceprezes spółki, Witold Waśko powiedział, że prowadzone są obecnie rozmowy na temat pożyczki, która ma zostać zaciągnięta w hrywnie. Jak zapewnia wiceprezes Śnieżka SA, za miesiąc powinniśmy poznać decyzję w tej sprawie.

Awaria Gmaila dotknęła miliony użytkowników

Na całym świecie miliony użytkowników popularnego systemu pocztowego Gmail straciły na kilka godzin dostęp do swoich e-maili. Od rana nie można było się zalogować, strona się zawieszała - alarmowali internauci. Po kilku godzinach pocztę da już się uruchomić, ale nadal nie wiadomo, co było przyczyną awarii.

OFE w kryzysie

Bessa uderza w emerytury. Problemem osób które będą odchodziły na emeryturę będzie to że nie dano im możliwości korzystania z hossy która powinna niedługo nastąpić. O tym jak w tej chwili wygląda sytuacja emerytów rozmawialiśmy z Grzegorzem Zalewskim z Domu Maklerskiego BOŚ oraz Tomaszem Publicewiczem z Alianz Online.

"Opcja walutowa" u bukmacherów

Domeną bukmacherów był dotychczas sport. Teraz wychodzą jednak naprzeciw nowym czasom i biorą się za... kursy walutowe. Firma bukmacherska Unibet uruchomiła na swojej stronie internetowej zakłady na wysokość kursu złotówki wobec innych walut.

BCC po spotkaniu z prezydentem

86 procent firm w Polsce odczuwa już skutki kryzysu, a dla prawie jednej trzeciej stanowi to poważny problem, wynika z sondażu Business Centre Club. Aż 77 procent badanych źle oceniło działania polskich władz, m.in rządu, prezydenta, NBP. Jednocześnie 62 procent przedsiębiorstw uważa, że kryzys finansowy nie stanowi zagrożenia dla jego przyszłości oraz płynności finansowej. Z prezesem BCC Markiem Goliszewskim, Marcin Kowalski, rozmawiał o tym jak polskie firmy postrzegają kryzys.