Najnowsze

Najnowsze

Fortis Bank Polska na sprzedaż?

Właściciel Fortis Banku został dotknięty kryzysem finansowym i musiał szukać pomocy. Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego, wkrótce może dojść do zmiany właściciela Fortis Banku w Polsce. Z jego usług korzysta obecnie ok. 500 tys. Polaków.

Polska gospodarka zwolni

Bank Światowy ocenia w najnowszym raporcie, że wzrost PKB w 2009 roku wyniesie w Polsce 4 proc. Mniej optymistyczny jest NBP, który w ogłoszonej dziś projekcji szacuje, że w przyszłym roku dynamika wzrostu PKB spadnie poniżej 3 proc.

Złoty odzyskuje wartość

Wystarczyła pomoc udzielona przez międzynarodowe instytucje finansowe Węgrom oraz przyjęcie przez rząd planu zastąpienia złotego przez euro, a polska waluta zaczęła rajd w górę. Za euro płacimy dziś o ponad 40 groszy mniej, niż w "czarny piątek" 24 października, kiedy polska waluta była najsłabsza od lat.

Rosja wspiera oligarchę

Ogołocony przez kryzys na świecie rosyjski oligarcha Oleg Deripaska dostanie pomoc. Rosyjski Bank Rozwoju (VEB) przyznał na ten cel 10 mld dolarów. To pierwszy krok w wartym 50 mld dolarów rządowym pakiecie ratunkowym.

Menedżerowie marzą o 30-proc. podwyżce

Polacy lubią narzekać i menedżerowie nie są tu wyjątkiem. Z badania "Polski Menedżer 2008 — kwalifikacje, zarobki, sukces" wynika, że kierownicy nie są zadowoleni z wynagrodzeń. Tylko 3,6 proc. ankietowanych nie zamierza prosić o podwyżkę.

Giełdy w Azji na potężnych plusach

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 9,96 proc., a chiński indeks benczmarkowy CSI 300 wzrósł na zamknięciu o 2,4 proc. Zapowiada się ciekawy dzień na giełdach Europy.

Ile Polski kupią Arabowie?

Ministerstwo skarbu przygotowuje ofertę prywatyzacyjną dla inwestorów z krajów arabskich, chodzi m.in. o sprzedaż spółek z sektorów chemicznego, energetycznego i uzdrowiskowego. Minister skarbu Aleksander Grad zaproponuje im też udział w prywatyzacji warszawskiej giełdy i LOT-u.

Tacierzyński od 2010 r.

Urlop tacierzyński ma być wprowadzony od 2010 r. Na początku będzie to tylko tydzień, ale w 2011 r. - już dwa. W środę taki zapis przegłosowali posłowie podkomisji kodyfikacyjnej.

Belka podtrzyma III filar

Platforma Obywatelska ma pomysł na podatek od zysków kapitałowych. Podatek Belki nie zniknie, ale pieniądze giełdowych inwestorów zamiast do fiskusa — mają płynąć do III filara. Pojawiają się jednak opinie, że to pomysł na ciche wsparcie banków przez rząd.

Ubogi jak warszawski nauczyciel

"Gazeta Wyborcza" prezentuje wyniki najnowszego raportu Komisji Europejskiej, w którym porównano zarobki nauczycieli z 13 europejskich stolic z wynagrodzeniami w innych branżach. Pozycja polskich pedagogów nie wypada w nich zbyt imponująco.

Lotnisko Tempelhof przechodzi do historii

Po 85 latach istnienia zostanie zamknięte historyczne lotnisko Tempelhof w Berlinie. Mimo protestów dużej części mieszkańców stolicy Niemiec, władze miasta podjęły taką decyzję uzasadniając ją nierentownością lotniska, które z roku na rok traci na znaczeniu. Wieczorem odleci stamtąd ostatni rejsowy samolot.

Fiskus prześwietli samochodowe transakcje

Fiskus chcą wiedzieć, kto i za ile kupił samochód - i dlaczego tak tanio... Urzędy skarbowe będą ustalać, czy każdy zapłacił należną daninę i czy czasem nie zaniżył wartości pojazdu. Resort finansów szykuje zmianę przepisów o informacjach podatkowych, jakie przekazują fiskusowi wydziały komunikacji - pisze "Rzeczpospolita".

Polakom kryzys nie straszny

Polakom kryzys nie straszny: prawie połowa z nas uważa, że nie będzie on mieć wpływu na posiadane oszczędności. Specjaliści zaś alarmują: Polacy nie lubią ryzykować w inwestycjach finansowych, ale nadal ich wiedza o finansach nie opiera się o merytoryczne materiały czy opinie fachowców.

Złoty kontratakuje

Złoty odrabia straty. Polska waluta w ciągu ostatnich dni zyskała wobec dolara już 41 groszy, wobec euro 43, a szwajcarskiego franka 31 groszy, wszystko w krótkim okresie. To oczywiście cieszy tych, którzy mają zobowiązania kredytowe denominowane w walutach obcych. Mniej powodów do zadowolenia mają za posiadacze pożyczek złotowych. RPP nie obniżyła dziś stóp procentowych, a Wibor czyli rynkowy koszt złotowych pożyczek międzybankowych od którego zależy oprocentowanie naszych kredytów rośnie.

zły nastrój konsumentów

Kryzys popsuł nam nastrój - ogłosił Główny Urząd Statystyczny. Jednak handlowcy twierdzą, że zauważyli jedynie nieco większą ostrożność w wydawaniu pieniędzy ale generalnie ochoty na zakupy nie straciliśmy

oszczędzać po polsku...

Tylko siedem procent Polaków oszczędza regularnie, chociaż za oszczędzaniem opowiada się prawie 70 proc. z nas. 44 procent pytanych przyznaje, że w kwestiach oszczędzania ufa wyłącznie własnej intuicji a co piąty z nas wierzy reklamom instytucji finansowych.

znów tanie latanie?

Tanieją bilety lotnicze i to mimo wzrostu kursów walut. A to wszystko dlatego, że linie lotnicze muszą jakoś wypelnić swoje samoloty w czasach, gdy chce nimi latać coraz mniej pasażerów.

Miliardy dolarów dla Węgier

Wiele wskazuje na to, że radykalna poprawa nastrojów w regionie to między innym skutek pakietu pomocowego dla Węgier. Budapeszt otrzyma pomoc finansową w wysokości ponad 25 miliardów dolarów. Złożą się na niego Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Unia Europejska i Bank Światowy. W reakcji na szerszy od spodziewanego zakres pomocy pozytywnie zareagowały rynki. Indeks węgierskiej giełdy zyskiwał dziś ponad 13 procent, zyskiwał także forint.

"Wielka Brytania zmierza do recesji"

Wielka Brytania zmierza ku recesji i rząd będzie musiał zaciągnąć kolejne pożyczki, lekceważąc przyjęte wcześniej własne normy w sprawie deficytu budżetowego - oświadczył w środę minister finansów Alistair Darling.

Stopy w dół, giełda też

Środowa obniżka stóp procentowych przez Fed nie zapobiegła spadkom indeksów na nowojorskiej giełdzie. W trakcie sesji indeksy rosły, ale trend odwrócił się w ostatnich kilkunastu minutach, gdy inwestorzy przystąpili do realizowania zysków.

Kryzys sprowadza samoloty na ziemię

Kryzys powalił giganta - tanie islandzkie linie lotnicze Sterling Airways, jedne z największych w Europie, ogłosiły upadłość. Już zapowiadają, że nie będą w stanie zwrócić pieniędzy tym, którzy wykupili bilety. Może to dotyczyć nawet 40 tys. osób, także polskich podróżnych.

RPP nie zmieniła stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Główna stopa referencyjna pozostanie na poziomie 6 proc. - czytamy w komunikacie. - Rada postąpiła zgodnie z oczekiwaniami rynku - komentują decyzję organu NBP analitycy.

GPW kończy dzień w pięknym stylu

Kolejny zielony dzień na warszawskiej giełdzie. Indeks dużych spółek rozpoczął efektownie od ponad 4-procentowego wzrostu i jeszcze lepiej zakończył - blisko dwukrotnie wyżej. Wzrosty notuje też Europa, w której nie brakuje dwucyfrowych zamknięć. Na czerwonym pozostały tylko Niemcy.

Złoty kontratakuje

W oczach tanieje euro, funt, frank, a zwłaszcza dolar, który w środę kosztował już tylko 2,84 zł. Kredytobiorcy walutowi mogą odetchnąć z ulgą.

Po jakim kursie wymienimy złotego na euro?

Po jakim kursie zamienimy złotego na euro? To najważniejsze pytanie dla polskich konsumentów. Bo od tego zależy, ile - w przeliczeniu na euro - będziemy zarabiać. Ale też ile będziemy płacić w sklepach. Prognozy analityków wahają się od 3 do 3,5 złotego za euro.

Przez euro będą wyższe podatki?

Nie jest wykluczone, że aby w 2010 r. Polska mogła spełnić kryteria związane z wprowadzeniem euro, może być konieczne podniesienie podatków - uważa były wiceminister finansów Stanisław Gomułka.

Kapitał poszukiwany

Unijny program Innowacyjna Gospodarka to jedna z możliwości pozyskania kapitału na rozwój własnej działalności gospodarczej. Jakie jeszcze są metody pozyskania kapitału, gdy bank w roli kredytodawcy zawodzi?

Polacy mają dziurawe kieszenie

Pieniądze nas się nie trzymają. Na dziesięciu Polaków tylko jeden potrafi oszczędzać. Odłożone pieniądze najpewniej zainwestuje w ziemię lub nieruchomości, bo kryzys finansowy na świecie wyraźnie zniechęcił go do funduszy inwestycyjnych - wynika z najnowszej analizy Pentora dla Fundacji Kronenberga.

W 2030 roku będziemy uciekać z Ziemi?

WWF alarmuje: Świat zmierza w stronę kryzysu ekologicznego dużo poważniejszego niż obecny kryzys finansowy. Jeśli nic się nie zmieni, już w 2030 roku człowiek będzie potrzebował do przetrwania dwóch planet - czytamy w raporcie organizacji cytowanym przez środowy "The Guardian".