Najnowsze

Najnowsze

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Jego zdaniem ogranicza ona wolność gospodarczą.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" skrytykowała porozumienie pracowników PGNiG i PO, które uzależnia przekazanie pracownikom części akcji spółki, gdyby Platforma utworzyła rząd, w zamian za poparcie jej w wyborach. Jednocześnie związek oświadczył, że zawsze będzie wspierać pracowników w walkę o ich prawa.

Plaza Centers to siódma zagraniczna spółka debiutująca na GPW w tym roku i 18. zagraniczna notowana w Warszawie. To także pierwsza firma, która jednocześnie jest dostępna na głównym parkiecie London Stock Exchange i w Warszawie. Na otwarciu sesji inwestorzy płacili za akcje 12,99 zł.

Kierowany przez Annę Streżyńską UKE chce szybko podzielić Telekomunikację Polską, aby wprowadzić większą konkurencję na rynku. Eksperci jednak twierdzą, że na razie nie jest to możliwe - zauważa "Gazeta Prawna".

20 lat temu Wall Street przeżyło apokalipsę. 19 października 1987 roku na Wall Street w Nowym Jorku nastąpił największy w historii jednodniowy spadek indeksu Dow Jones - o 22,6 proc. - przypomina "Puls Biznesu. Teraz też nie jest różowo.

Politycy w kampanii jak ognia wystrzegają się słów "prywatyzacja służby zdrowia". Eksperci mówią, że problem jest trudny, ale zmiana systemu jest nieunikniona. Tymczasem w Polsce wiele szpitali działa na zasadzie spółek prawa handlowego. I leczy za darmo - zauważa "Gazeta Prawna".

- Platforma złożyła do sądu wniosek w trybie wyborczym przeciwko posłowi PiS Tomaszowi Dudzińskiemu - poinformował szef sztabu PO Sławomir Nowak. Dudziński zarzucił wcześniej Platformie "kupowanie" głosów pracowników PGNiG za obietnicę przekazania im akcji koncernu.

- Zatrzymanie prywatyzacji oznacza m.in. spowolnienie procesu modernizacji gospodarki i większe koszty obsługi długu publicznego, w tym wyższe podatki - uważają autorzy "Raportu o konsekwencjach zablokowania prywatyzacji w latach 2006-2007".

Jeśli druga linia warszawskiego metra nie będzie przebiegać obok Dworca Centralnego, Warszawa może nie dostać funduszy unijnych na ten projekt - tłumaczą radni Prawa i Sprawiedliwości i proponują zmiany. Tymczasem Ratusz już ogłosił przetarg na centralny odcinek II linii metra w wariancie omijającym dworzec.

Brytyjska korporacja medialna BBC ogłosiła cięcia budżetowe, które spowodują zwolnienie 2500 osób. Jednocześnie ma zostać stworzonych 700 nowych miejsc pracy. Zmiany mają na celu oddłużenie korporacji. Związki zawodowe grożą strajkiem.

- Politycy zapowiadają reform, ale nie mówią skąd na to wziąć pieniądze - tak eksperci komentują programy gospodarcze polskich partii. I dodają: radykalnych zmian w systemie ubezpieczeń społecznych nie będzie.

Tempo wzrostu gospodarczego w Niemczech w 2008 r. będzie wolniejsze niż wcześniej oceniano. Powody to słabnący eksport i wzrost kursu euro do USD.

Spowolnienie gospodarcze w USA prawdopodobnie nie doprowadzi do recesji - uważa były szef Fed Alan Greenspan. Dodaje jednak, że szanse wystąpienia takiego zjawiska wciąż wynoszą między 30 a 50 proc.

Niemal co druga firma zrzeszona w PKPP Lewiatan liczy na wyborcze zwycięstwo Platformy Obywatelskiej. Rządów PiS chce tylko 7 proc. przedsiębiorstw - donosi "Puls Biznesu".

- Najważniejszym zadaniem przyszłego rządu, bez względu na to, która partia go wyłoni, powinno być zliberalizowanie gospodarki, by uczynić ją bardziej konkurencyjną - uważa były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Miała być ulga podatkowa, która pomoże najbiedniejszym, miały być dodatkowe pieniądze na dzieci, a wyszło... jak zawsze. Korzystanie z podwójnej ulgi, może oznaczać utratę zasiłku rodzinnego - pisze "Gazeta Prawna".

Na początku 2008 roku może nas czekać niemiła niespodzianka. Ceny gazu wzrosną około 7 proc. - ostrzega "Gazeta Prawna". O tym, czy do podwyżki faktycznie dojdzie zdecyduje prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Tanie linie lotnicze z dnia na dzień stają się coraz droższe - alarmuje dziennik "Polska". Przewoźnicy każą sobie płacić za każdą usługę; może dojść do tego, że koszt przewozu bagażu przewyższy cenę biletu.

Firma Bumar zaprezentowała najnowsze czołgi ze swojej oferty. Czołg PT-91 w wersji zamówionej przez Malezję i prototypowy szwedzki CV90. Pokazy obejmowały między innymi celność strzelania w postoju i w ruchu.

Adam Wajrak z "Gazety Wyborczej" otrzymał w środę Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na życie Polaków. Dziennikarza nagrodzono za cykl artykułów o dolinie rzeki Rospudy.

Apple zmienia swoją dotychczasową politykę wobec swego najnowszego przeboju rynkowego - iPhone'a. Koncern zapowiedział, że umożliwi zewnętrznym firmom tworzenie oprogramowania dla tego najnowszego gadżetu, będącego połączeniem telefonu i odtwarzacza mp3.

Litwa zgłosiła wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o uczestnictwo po stronie polskiej w sporze o obwodnicę Augustowa. Z kolei Tallin odmówił wsparcia.

Im ktoś bardziej wykształcony, tym częściej pije piwo - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Estymator. Mężczyźni piją złoty trunek średnio dwa razy w tygodniu, a kobiety mniej więcej raz na tydzień. Co dwudziesty Polak pije piwo codziennie.

- 10 mln aktywnych użytkowników kont internetowych można się spodziewać w 2010 r. w Polsce - twierdzi Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.

NSZZ "Solidarność" rozpoczęło pierwszą ogólnopolską akcję certyfikowania firm, które są przyjazne pracownikom i respektują dobre praktyki, m.in. przestrzegają kodeksu pracy, zatrudniają pracowników na stałe umowy i nie utrudniają działalności związkowej.

Blisko 1,5 mld euro wyniosą nakłady na budowę nowej elektrowni, która powstanie na Dolnym Śląsku przy współpracy KGHM Polska Miedź, Energetyki Południe oraz EnergiaPro. Elektrownia ma ruszyć w 2013 r.

Liczba mieszkań oddanych do użytku we wrześniu wzrosła o 63,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i wyniosła 13 tys. 378 - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Liczba inwestycji rozpoczętych w budownictwie mieszkaniowym w USA spadła we wrześniu o 10,2 proc. Ceny konsumpcyjne wzrosły za to w ujęciu miesięcznym o 0,3 proc.