Najnowsze

Najnowsze

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych narusza zasadę równości - uznał Trybunał Konstytucyjny. Sędziom nie spodobał się zapis o przywilejach dla kobiet przy ustalaniu prawa do wcześniejszej emerytury.

- Działaliśmy tak, jak można działać w ramach prawa - zapewnia nowy przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, komentując raport OBWE. Organizacja skrytykowała w nim KRRiT i TVP za ich pracę pod czas kampanii wyborczej.

Szykuje się modernizacja Dworca Wschodniego w Warszawie. Polskie Koleje Państwowe SA ogłosiły dziś zaproszenie do rokowań w sprawie jego budowy. Obiekt ma stanąć do 2012 roku.

Krzysztof Ziemiec i Katarzyna Trzaskalska mają zapewnić oglądalność "nowemu" Pulsowi. Zarząd liczy, że stacja osiągnie rentowność do czerwca 2009. Przedstawiciele 'Pulsu", która od 28 października rusza z nową ramówką, zapowiadają walkę z "dużymi graczami".

Jest szansa na spełnienie polskich żądań w sprawie elektrowni atomowej w Ignalinie. Premier Litwy w wywiadzie dla tamtejszego radia mówił dziś o prawdopodobnym rozwiązaniu.

- Nowe przepisy to najlepszy sposób na zdrową gospodarkę bez korupcji - uważa Adam Szejnfeld, wymieniany jako możliwy kandydat na ministra gospodarki w rządzie sformowanym przez PO. Poseł uważa też, że ponieważ cele i zadania resortów gospodarki i skarbu są wspólne, więc można by je połączyć.

Pod koniec 2006 roku czasowo poza granicami kraju przebywało ok. 1,95 mln Polaków wobec ok. 1,45 mln osób rok wcześniej i wobec ok. 1 mln osób na koniec 2004 roku - podał GUS. Takie tempo opuszczania Polski nie napawa optymizmem.

Komisja Europejska ma pomysł na unijny deficyt siły roboczej, zwłaszcza tej utalentowanej. Władze Unii chcą wydawać wykształconym pracownikom z krajów trzecich specjalne pozwolenia wzorowane na amerykańskich "zielonych kartach".

Czarne paliwo na świecie bije rekordy cenowe, m.in. z powodu wzmożonego popytu w Chinach i Indiach oraz wzrostu cen energii. Tymczasem eksport państwowego Węglokoksu, największego polskiego eksportera węgla, zmalał po dziewięciu miesiącach tego roku o 37 proc. - zauważa "Puls Biznesu".

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że wszyscy polscy rolnicy muszą czekać na pełne unijne dopłaty rolne według kalendarza uzgodnionego podczas negocjacji akcesyjnych. Polska domagała się rozszerzenia mechanizmu stopniowego wprowadzania dopłat w nowych sektorach.

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek dane o stopie wrześniowego bezrobocia, które wyniosło 11,6 proc. Jednocześnie w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku o 14,2 proc. wzrosła sprzedaż detaliczna.

Wprowadzenie 15-proc. podatku liniowego, zmniejszenie stawki podstawowej VAT z 22 do 20 proc., utrzymanie kwoty wolnej od podatku na podatnika i jego dziecko oraz likwidacja podatku od zysków i oszczędności - to niektóre propozycje zmian, jakie zapowiadała Platforma Obywatelska.

Największe koncerny paliwowe złożyły oferty budowy swoich stacji przy autostradach A2 i A4. Jednocześnie w ramach konsorcjum z firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej budują restauracje i motele tworząc tzw. miejsca obsługi podróżnych - czytamy w "Parkiecie".

Microsoft nie odwołał się od wyroku sądu w Luksemburgu zobowiązując się do przedstawiania "pełnych i dokładnych" informacji o swoim oprogramowaniu tak, aby konkurencyjni jego twórcy mogli zapewnić pełną współpracę ich produktów z ofertą giganta. Koncern zapłaci także prawie pół mln euro grzywny za praktyki monopolistyczne.

Przedstawiciele czterech narodowych firm z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zaczną dziś kolejną turę rozmów w sprawie odbudowy mocy w elektrowni atomowej w Ignalinie.

Niemieccy maszyniści walczą o wyższe płace i lepsze warunki pracy. W tym tygodniu zamierzają unieruchomić na 30 godzin komunikację podmiejską oraz szybką kolej miejską (S-Bahn).

Dziś Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy przyznanie wyłącznie kobietom prawa do wcześniejszej emerytury jest zgodne z konstytucją. Jeden z mężczyzn poczuł się niesprawiedliwie potraktowany - i ze swą krzywdą poszedł aż do Trybunału.

Irlandzkie związki zawodowe przystąpią do strajku w obronie polskich pracowników. Pracujący przy jednej z największych elektrowni w Irlandii Polacy stracili pracę i nie otrzymali wynagrodzenia.

O ok. 7 proc. będzie się co roku zmniejszać się światowa produkcja ropy naftowej - ocenia brytyjsko-niemiecka grupa Energie Watch Group. Specjaliści przewidują, że w 2030 producenci będą w stanie dostarczyć dwa razy mniej surowca niż obecnie.

Budowa drogi ekspresowej S8 pod znakiem zapytania. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła dziś przetarg na budowę odcinka trasy. Tłumaczy, że ceny ofert są zbyt wysokie.

Wygrana Platformy to bardzo dobra wiadomość dla gospodarki. Tak wynik wczorajszych wyborów komentują polscy biznesmeni. Zbigniew Niemczycki i Zbigniew Jakubas na antenie TVN CNBC Biznes mówili, że wygrał entuzjazm i pozytywne myślenie.

- PO nie ma wystarczającej przewagi i dlatego musi wejść w koalicję - uważa Marek Goliszewski z BCC. I natychmiast dodaje: ewentualne rozmowy z PSL będą trudne, ale dla dobra Polski muszą się zakończyć utworzeniem zdecydowanego, szybkiego i jednorodnego rządu.

Choć 1 listopada miał być pierwszym dniem ustawowego zakazu pracy sklepów w święta, to część sieci, na przykład Żabka może swoje punkty otworzyć. Za to zamknięte mogą być stacje benzynowe - zapowiada "Rzeczpospolita".

- Mirosław Gronicki był świetnym ministrem finansów w rządzie Belki i z pewnością jest też świetnym kandydatem na ministra w nowym rządzie - stwierdził Zbigniew Chlebowski. Zapowiedział też, że PO jest za wprowadzeniem podatku liniowego w 2009 r. i nie popiera fuzji PKO-PZU oraz Orlen-Lotos.

Skandynawski gigant samochodowy, koncern Scania, planuje podwojenie mocy wytwórczych w Polsce. Firma zbuduje w słupskiej strefie ekonomicznej nową, ogromną fabrykę autobusów, w której pracę znajdzie 1400 osób - donosi Puls Biznesu.

Rynki finansowe w długim okresie pozytywnie przyjmą wyborcze zwycięstwo Platformy Obywatelskiej - zgodnie przyznają rynkowi analitycy. I dodają: wybory wyborami, a i tak o wszystkim zdecydują dane ekonomiczne z USA.

Finanse publiczne, sprawa wejścia do strefy euro, system emerytalny i wizerunek Polski za granicą to kwestie, którymi powinien zająć się nowy rząd w pierwszej kolejności według ekspertów pytanych przez "Gazetę Prawną".

Firmy szukające pracowników szpiegują w sieci - ostrzega dziennik "Polska". Potencjalny pracodawca może o tobie wiedzieć prawie wszystko.