Najnowsze

Najnowsze

Kupisz mieszkanie, dostaniesz skuter

Po tym, jak kilka miesięcy temu pękła mieszkaniowa bańka, deweloperzy stanęli przed nie lada problemem. Dlatego teraz, aby ożywić rynek, kuszą szukających własnego "M" kilkunastoprocentowymi rabatami, wycieczkami, skuterami, a nawet samochodami - czytamy w "WSJ Polska" - ekonomicznym dodatku do "Dziennika".

PO chce totalnej prywatyzacji służby zdrowia

Platforma Obywatelska przedstawiła we wtorek nowy plan prywatyzacji służby zdrowia. Zdumiał on opozycję i wszystkie organizacje zajmujące się służbą zdrowia - pisze "Dziennik". Zakłada on bowiem prywatyzację totalną wszystkich szpitali, przychodni klinik i stacji krwiodawstwa.

Unia pomoże rybakom

W trybie pilnym ministrowie rybołówstwa krajów Unii Europejskiej przyjęli we wtorek wieczorem plan pomocy i restrukturyzacji rybołówstwa. Sektor ten jest zagrożony kryzysem z powodu szybkiego wzrostu cen paliwa.

Szejkowie opanowali targi lotnicze

Podczas gdy zachodnie linie lotnicze zawieszają połączenia, rekordowa liczba zamówień na somoloty płynie z Bliskiego Wschodu. Na targach lotniczych w Farnborough pod Londynem arabskie linie zamówiły samoloty o wartości blisko 30 miliardów dolarów.

Unia walczy o tańsze sms-y

KE zamierza obniżyć ceny sms-ów w roamingu na terenie Unii Europejskiej. Ponieważ operatorzy dobrowolnie nie zechcieli do tej pory obniżyć cen, Komisja postanowiła wprowadzić jednolite regulacje. "Obywatele UE powinni mieć możliwość przesyłania sms-ów za granicą bez ponoszenia nadmiernych kosztów" – poinformowała w komunikacie komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding.

Rodacy, wracajcie - gorsze zarobki w Irlandii

Irlandzkie Stowarzyszenie Małych Firm SFA zaapelowało do rządu o obniżenie minimalnej płacy aby przywrócić konkurencyjność na rynku pracy. Czy "irlandzki cud" się kończy, a mieszkańcy wyspy, jak przed laty, będą szukać szczęścia na emigracji - pyta "Irish Independent".

Ceny rosną coraz szybciej

Było drogo - będzie jeszcze drożej. Czyja to wina? Nas samych, bo mając co raz więcej pieniędzy w portfelach godzimy się płacić więcej w sklepach, a sprzedawcy skrzętnie wykorzystują koniunkturę. Jednak stale rosnąca inflacja to przede wszystkim efekt wzrostu cen żywności i paliw. To także wina droższego prądu i gazu. Ceny w polskich sklepach są wyższe. Jednocześnie rosną wynagrodzenia i liczba zatrudnionych.

Tusk: za wcześnie na "good job"

Donald Tusk rozmawiał z Jose Barroso o przyszłości polskich stoczni. Na oficjalne stanowisko Brukseli musimy poczekać do środy, ale już wiadomo, że Komisja Europejska da polskiemu rządowi dodatkowe trzy miesiące na ratowanie stoczni. Potwierdzają się więc poniedziałkowe doniesienia TVN24.

Budweiser sprzedany za rekordową cenę

Za nami najbardziej spektakularna fuzja w historii piwowarstwa. Symbol amerykańskiego przemysłu spożywczego Budweiser został sprzedany brazylijsko-belgijskiemu koncernowi za 52 mld dolarów.

Polscy filmowcy na wojnie z piratami

Co drugi uczeń szkoły podstawowej ściąga z sieci nielegalną muzykę i filmy. Na każdy ściągnięty legalnie plik przypada aż 20 skradzionych. Stowarzyszenie Filmowców Polskich żąda od Ministerstwa Kultury ustawy zaostrzającej karanie piratów komputerowych.

Kredyt we frankach spłaca się sam

Kredyt na mieszkanie zaciągnięty w szwajcarskiej walucie okazuje się strzałem w dziesiątkę. Ekonomiści cytowani przez "Gazetę Prawną" radzą, by nadal czekać z ewentualnym przewalutowaniem kredytu na złotówki.

Mamy trzy miesiące na ratowanie stoczni

Komisja Europejska daje Polsce trzy miesiące na ratowanie stoczni - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24. Komisja przeanalizowała dziś poprawki rządu do planów restrukturyzacji stoczni, a także list premiera do Komisji w sprawie ratowania polskich przedsiębiorstw. We wtorek dojdzie do rozstrzygającej rozmowy telefonicznej premiera z przewodniczącym Jose Manuelem Barroso.

Amerykański rząd ratuje banki

Amerykański Sekretarz Skarbu, Henry Paulson, ogłosił plan ratunkowy dla Fannie Mae i Freddie Mac, dwóch największych amerykańskich kredytodawców stojących na granicy bankructwa. Obie instytucje gwarantują kredyty hipoteczne o wartości ponad 5 bilionów dolarów - to blisko połowa wartości wszystkich amerykańskich hipotek.

Wielka susza grozi Polsce

Susza dotyka prawie 70 procent polskich gmin i 60 procent gruntów ornych - alarmują eksperci. Jak wynika z ostatniego komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, suszą zagrożonych jest ponad 2 tysiące gmin Polski. Problem ominie tylko Małopolskę.

Słowacja o krok od europejskiej waluty

Piętnaście lat po rozwodzie z Pragą, cztery po małżeństwie z Brukselą - Słowacja robi kolejny ważny krok: 1 stycznia wchodzi do strefy Euro. Już teraz Słowacy zaczynają przyzwyczajać się do dwóch walut: ceny w euro widnieją już w sklepach obok cen w koronach.

Kto będzie mógł pracować w święta?

Stacje benzynowe obok piekarni i cukierni znajdą się na liście placówek, których zakaz pracy w handlu w święta nie obowiązuje. Senacki projekt nowelizacji kodeksu pracy ma dokładnie określić jakie podmioty gospodarcze będą mogły pracować w dni wolne.

Tanie nowe auto? Tylko z Azji...

Nie tylko indyjski koncern Tata, ale też chiński Brilliance ostrzą zęby na polski rynek. Czy zdobędą go równie skutecznie jak kiedyś koreański Daewoo?

Letnia żywność będzie tańsza

W okresie od czerwca do sierpnia żywność powinna być tańsza nawet o 3,5 procent - szacuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W maju, w Polsce roczny wzrost cen żywności był mniejszy niż w UE.

Za wyciek w Pekao dwa lata więzienia?

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych skontroluje Pekao SA oraz firmę, której bank powierzył przetwarzanie danych. - Jeżeli w trakcie kontroli okaże się, że doszło stwierdzi złamanie prawa, sprawa trafi do prokuratury - zapowiedział w TVN CNBC Biznes Generalny Inspektor Michał Serzycki.

Prezydent szuka ratunku, stoczniowcy zapowiadają strajk

Prezydent Lech Kaczyński rozmawiał w poniedziałek z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barosso o polskich stoczniach. Tymczasem wśród załogi gdyńskiego zakładu trwa referendum w sprawie akcji protestacyjnej i strajku generalnego.

Drożej w PKP

Od poniedziałku podrożały niektóre bilety w spółce PKP Przewozy Regionalne. Zmiany obejmują oferty specjalne - między innymi za bilety turystyczne, przejazdy rodzinne oraz grupowe. Poza tym od dziś zmieniają się ceny biletów odcinkowych w pociągach osobowych oraz ceny biletów okresowych.

Ropa drożeje przez strajk w Brazylii

Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku znów pną się w górę, po tym, jak brazylijski sektor wydobywczy rozpoczął strajk. Budzi to obawy o obniżenie o połowę dziennej produkcji ropy w tym kraju.

Mniejsza ulga obejmie więcej osób

Od 2009 roku zostaną zmienione przepisy o korzystaniu z ulgi rodzinnej w podatku PIT - zapowiada "Gazeta Prawna". Wysokość ulgi będzie obliczana proporcjonalnie do okresu wychowywania dziecka, przez co będzie mniejsza. Z prawa do ulgi będą mogli jednak korzystać opiekunowie prawni i rodziny zastępcze.

Kupujesz samochód? Przyszykuj dodatkowe 500 zł

Rejestrujesz samochód? Będziesz musiał zapłacić 500 zł, które odzyskasz dopiero przy złomowaniu auta. Tak zakłada nowelizacja ustawy o odpadach, która trafiła właśnie do uzgodnień międzyresortowych.

Rząd rozwiewa nadzieje chętnych na pomostówki

Dobiegają końca konsultacje projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej mówi "Gazecie Prawnej", że rząd nie ugnie się pod presją związków zawodowych, które domagają się, aby świadczenia te były wypłacane zdecydowanie większej liczbie osób.

Microsoft walczy o graczy

Microsoft obniży cenę swojego sztandarowego produktu dla graczy. Konsola Xbox 360 w wersji z dyskiem 20GB będzie kosztowała za oceanem 299 dol., a więc o dokładnie 51 mniej niż do tej pory. Dzięki temu, gigant z Redmond chce utrzymać pozycję lidera na rynku konsol next-gen w USA.

USA chcą ocalić zadłużonch gigantów

Rząd amerykański przyjdzie z pomocą dwóm wielki publicznym instytucjom gwarantującym kredyty hipoteczne i nie dopuści do ich bankructwa, które jeszcze bardziej pogłębiłoby kryzys.

Stocznie za Traktat?

- Sprawy Traktatu Lizbońskiego i polskich stoczni to dwa odrębne porządki, ale dla opinii publicznej obie mają kontekst europejski - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do pytania o nieoficjalne doniesienia niektórych mediów, jakoby Traktat Lizboński mógł stać się kartą przetargową w sprawie polskich stoczni.

Nowy iPhone - technologiczny bubel?

Długo wyczekiwany iPhone jest do kupienia już od piątku. Jednak miłośnicy tego sztandarowego produktu firmy Apple mogą czuć się zawiedzeni. Nie dość, że były problemy z jego aktywacją, to jeszcze cena jest wyższa niż zapowiadano.

Polska straszy Brukselę

Komitet Europejski przy Radzie Ministrów przygotował wniosek, w którym ma zwrócić się do Rady Unii Europejskiej, czyli do państw członkowskich, by to ona - a nie unijni komisarze - rozstrzygnęła o losie polskich stoczni. Rząd zwleka jednak z wysłaniem wniosku, bo wie, że ten wybieg oprócz postraszenia Brukseli może nie dać za wiele.