Najnowsze

Najnowsze

Nachalne reklamy skierowane bezpośrednio do dzieci, kuszenie klientów towarami o bardzo niskiej cenie czy fałszywe zapewnienia o tym, że towar albo usługa są darmowe - to wszystko ma zniknąć wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy z 2005 roku.

Od środy za hamburgery w McDonads'ie, kawę w Mercers'ie czy leki w Euro Aptece możemy zapłacić w sekundę - pod warunkiem, ze rachunek jest mniejszy niż 50 zł. Wystarczy zbliżyć kartę do czytnika i gotowe.

Ptasia grypa w Polsce rozszerza się. Jej kolejne ognisko wykryto w miejscowości Łępno w powiecie elbląskim (warmińsko-mazurskie). Weterynarze sprawdzają, czy mogli przynieść ją tam ludzie.

W wojewódzkich oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia jest prawie miliard zł, którego nie można wykorzystać do końca pierwszego kwartału następnego roku. Dlatego szefowa resortu Ewa Kopacz chce zmienić prawo tak, aby środkami z NFZ można było dysponować w każdej chwili.

Polska zajęła 74. miejsce pod względem warunków prowadzenia działalności gospodarczej, najgorsze wśród nowych krajów UE - wynika z opublikowanego w środę raportu Banku Światowego "Doing Business 2008", obejmującego 178 krajów.

Minister rolnictwa Marek Sawicki i jego rosyjski odpowiednik Aleksiej Gordiejew ustalili, że w przyszłym tygodniu zostanie zniesione rosyjskie embargo na polskie mięso. - Jeśli to się potwierdzi, to jest to bardzo dobra wiadomość - słychać głosy w Polsce i w Europie. I każdy ma swoje powody do zadowolenia.

Rozmowy między górnikami a Kompanią Węglową zakończyły się fiaskiem. Zarząd zaproponował zaliczkową wypłatę 500 zł jeszcze w tym roku. - Propozycje zarządu są nie do przyjęcia - mówili po spotkaniu związkowcy. I zapowiadają: będzie strajk.

Gospodarka zwolni w 2008 roku, nawet do poniżej 4,5 proc. w pierwszym kwartale, a rosnące wynagrodzenia, popyt wewnętrzny i ceny żywności przyczynią się do wzrostu inflacji - ostrzega "Gazeta Prawna"

Młodych lekarzy czeka prawdziwa rewolucja. Minister zdrowia chce, by stażyści i rezydenci od nowego roku dostali podwyżki. Ci drudzy mieliby mieć także prawo do preferencyjnych kredytów. Wcześniej kandydaci na lekarzy zdawaliby Lekarski Egzamin Państwowy.

Wkrótce tysiące małych firm mogą skorzystać z ważnych ułatwień - sygnalizuje "Gazeta Prawna". Może tak się stać dzięki propozycji zmiany w ustawie o rachunkowości, którą jeszcze w tym tygodniu zamierza przedstawić wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Unia Europejska sprawdzi, jak wielkie sieci handlowe traktują pracowników i producentów. Władze UE zamierzają walczyć z nadużyciami hipermarketów i dużych supermarketów - informuje "Puls Biznesu".

Minister rolnictwa Marek Sawicki jest już w Moskwie. Dziś przed południem będzie rozmawiać z ministrem rolnictwa Rosji Aleksiejem Gordiejewem o zniesieniu embarga na polskie produkty spożywcze. Z inicjatywą zaproszenia Sawickiego do Moskwy wystąpił sam prezydent Rosji Władimir Putin.

Cena ropy na amerykańskim rynku poszła w górę o ponad 2 dolary i znów przekroczyła granicę 90 dolarów za baryłkę. Główne przyczyny kolejnej podwyżki, to obniżenie stopy procentowej w USA oraz mroźna i śnieżna zima w tym kraju.

Ponad 20 projektów ustaw mających poprawić klimat inwestycyjny w Polsce zapowiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Na większości włoskich stacji benzynowych brakuje paliwa, a w nocy prawdopodobnie nie będzie go nigdzie. Zaczyna też brakować produktów spożywczych. To efekt trwającego od poniedziałku strajku transportowców. Polska ambasada odradza przewoźnikom podróż do Włoch.

Amerykański bank centralny obniżył wszystkie stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Stopa bazowa wynosi teraz 4,25 pkt. proc. To już druga z rzędu obniżka stóp za oceanem, co wywołuje niepokój wśród inwestorów.

Tylko 15 proc. oleju, który wyciekł do Wisły udało się zebrać strażakom. W sumie na wysokości Włocławka do rzeki przedostało się około 40 metrów sześciennych paliwa.

1200 km linii kolejowych i 15 dworców zamierza zmodernizować PKP w związku z przygotowaniami do Euro 2012. Unowocześnione zostaną m.in. linie łączące Polskę z Ukrainą. Poprawić ma się także wizerunek firmy.

Z 5. na 22. miejsce spadła Polska w rankingu atrakcyjności dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pierwsze trzy miejsca w rankingu zajmują Chiny, Indie i USA.

Choć Parlament Europejski złagodził część zaproponowanych przez Komisję Europejską regulacji dotyczących czystości powietrza, Polska i tak może mieć trudności z wprowadzeniem tych przepisów.

Zakaz używania jednorazowych toreb foliowych jest niezgodny z prawem. Do takiego wniosku doszedł Wydział Nadzoru Prawnego i Właścicielskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach po przeanalizowaniu przepisu wprowadzonego w Zabrzu i Tychach.

Prawie dwukrotnie wzrosła w ubiegłym roku liczba skarg pasażerów na linie lotnicze w porównaniu z rokiem poprzednim. Do Europejskich Centrów Konsumenckich (ECK) wpłynęło w 2006 roku prawie 3 tys. skarg.

Rząd ma we wtorek zdecydować o losie projektu poprzedniej Rady Ministrów dotyczącego przesunięcia środków z Funduszu Pracy do Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi o prawie 4 mld zł. Jednak minister zdrowia Ewa Kopacz nie będzie tego rekomendować.

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie wcześniejszych emerytur nauczycieli z przedszkoli niepublicznych. Jego zdaniem, są oni dyskryminowani w stosunku do innych nauczycieli.

97 proc. uczestników poniedziałkowego referendum górników z Kompanii Węglowej poparło strajk w spółce. Do 24-godzinnego strajku ma dojść 17 grudnia - powodem jest niespełnienie postulatów płacowych zgłaszanych przez związkowców.

Ekonomiści ze Stanów Zjednoczonych oceniają swoją rodzimą gospodarkę najgorzej od ponad trzech lat - pisze "The Wall Street Journal", podając własny sondaż. wynika z niego, że analitycy ocenili w grudniu ryzyko recesji w USA na 38 proc. wobec 33,5 proc. w listopadzie.

- Tak zwany pakiet Szejnfelda, który trafił do poprzedniego Sejmu, to pikuś w porównaniu z tym, co przygotujemy - mówi "Pulsowi Biznesu" jego autor, wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Wolność gospodarcza, cięcie koncesji i zezwoleń, likwidacja bubli prawnych - to sedno nowego projektu Szejnfelda.