Najnowsze

Najnowsze

Euro 2012

1 stycznia ma pojawić się w portfelach, tak zakłada harmonogram przedstawiony przez rząd., Nie wiemy dokładnie czy taks się stanie, może będzie to 2013, 2014 - ale jeśli chodzi o 2012 - EURO PIŁKARSKIE będzie w polsce i na Ukrainie właśnie w 2012 roku. O tym rozmawiamy w programie "Dalszy ciąg poranka" z Grzegorzem Kitą, z Sport Management Polska.

Twój Brat PIT ku pomocy

do 30 kwietnia musimy rozliczyć się ze swoich przychodów uzyskanych w 2008 roku. Czas na brata PITa który pomoże w trudnych kwestiach. W programie "Pieniądze od rana" wraz z Wojciechem Sawickim z Accreo Taxand - mówimy o uldze rehabilitacyjnej.

Wielki bank zaskoczył wynikami

W pierwszym kwartale 2009 roku amerykański bank JP Morgan Chase odnotował 2,1 mld dol. zysku netto, co w przeliczeniu na pojedynczą akcję daje 0,40 dol. Rynek spodziewał się wyniku gorszego o jedną czwartą.

"Będzie więcej złych kredytów"

- Udział kredytów zagrożonych i "pod obserwacją" w portfelach banków wzrośnie z obecnego poziomu ok. 5 proc. o kilka punktów procentowych w 2009 i 2010 roku, ale nie powróci do notowanych jeszcze kilka lat temu poziomów powyżej 20 proc. - powiedział w TVN CNBC Biznes przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza.

Giełda już pełnoletnia

Polski rynek kapitałowy jest dojrzały i nie trzeba stosować zabiegów protekcjonistycznych - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Ludwik Sobolewski. Dziś polska giełda obchodzi 18-lecie istnienia. O to, jak prezes GPW ocenia te lata, a także o plany na przyszłość polskiego parkietu, gościa "Dnia na Rynkach" pyta Marek Tejchman.

Rekordowy spadek produkcji w eurolandzie

W lutym produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 2,3 proc. w relacji miesięcznej - poinformował Eurostat, europejskie biuro statystyczne. Rok do roku spadek wyniósł 18,4 proc. i był największy w historii eurolandu.

"Straty na opcjach są wyolbrzymione"

Do końca kwietnia powinna być gotowa precyzyjna analiza strat, jakie poniosły polskie firmy na opcjach walutowych. Szacunki mówiące o kilkunastu miliardach złotych są "bardzo zdecydowanie" wyolbrzymione - uważa wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Polska giełda jest pełnoletnia

16 kwietnia 1991 roku na ostatnim piętrze dawnej siedziby KC PZPR w Warszawie po raz pierwszy zabrzmiał giełdowy dzwon - przypomina "Rzeczpospolita". Na początku na warszawskim parkiecie notowanych było tylko pięć spółek, a pierwszym inwestorom zdarzało się przynosić swoje pieniądze, często niewiadomego pochodzenia, w reklamówkach.

Biedny student bez szans na kredyt

Będzie trudniej o kredyty studenckie - zwłaszcza najbiedniejszym - alarmuje "Polska". Banki z powodu kryzysu gospodarczego mogą zażądać wyższego zabezpieczenia kredytu, a to eliminuje tych, którym jest on najbardziej potrzebny.

Coraz bliżej do eurowaluty

Wstąpienie Polski do ERM2 po 1 lipca nie przekreśla szans na przyjęcie eurowaluty w 2012 roku - przyznał w TVN CNBC Biznes Marek Rozkrut z ministerstwa finansów. Do końca kwietnia resort finansów ma opracować dokument, w którym szczegółowo zostaną przedstawione kolejne etapy realizacji mapy drogowej. O szczegóły gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Wyłudził 1,5 mln unijnych dotacji

Ponad 1,5 miliona złotych dotacji ze środków unijnych wyłudził zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA właściciel jednej z piotrkowskich firm. Decyzją sądu mężczyzna spędzi w areszcie najbliższe trzy miesiące.

Kryzys w starych ciuchach

Kupujemy coraz mniej ubrań. Pierwszy kwartał dla tekstylnych spółek był fatalny. Chociaż oficjalnych wyników jeszcze nie ma, to szacunki wskazują, że sprzedaż w sektorze odzieżowym spadła o jedną trzecią - pisze "Puls Biznesu".

Oszczędności Amerykanów stopniały

W ciągu półtora roku amerykanie stracili blisko 1/4 swoich oszczędności - mówił ekonomista Andrzej Lubowski, od kilkunastu lat mieszkający w USA. Jego zdaniem poprawa sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych zależy od tego, kiedy banki rozszerzą akcje kredytową.

E-gazety za darmo nie poczytasz?

W dobie kryzysu i przejmowania pałeczki głównego medium przez internet spada sprzedaż gazet papierowych. Dlatego ich wydawcy coraz częściej zastanawiają się nad wprowadzeniem opłat za wykorzystywanie artykułów, które zawieszają na swoich stronach internetowych - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Nie oceniaj kobiety po piwie

Gdy w Wielkiej Brytanii pojawiły się reklamy pewnego piwa "zachęcające do krytyki swej partnerki", wybuchła moralna panika. Kampania została zablokowana, bo "promowała nadmierną śmiałość w ocenianiu kobiet".

Firmy uciekają do sieci

Internet daje opór kryzysowi. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do sieci. Tam, w przeciwieństwie do handlu tradycyjnego, rośnie sprzedaż. Tam też swoje swoje okrojone wydatki kierują reklamodawcy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wielkie chińskie spowolnienie

Gospodarka Kraju Środka jeszcze nigdy, czyli od kiedy istnieją dane na ten temat, nie miała się tak źle. Chiński produkt krajowy brutto powiększył się w pierwszym kwartale 2009 r. zaledwie o 6,1 proc., powiadomił w czwartek urząd statystyczny w Pekinie. Zdaniem ekspertów nie potrwa to jednak długo, bowiem stymulacyjne działania Pekinu zaczynają przynosić pozytywne skutki.

Perspektywy dla Polski

Elastyczna linia kredytowa w MFW ma uwiarygodnić obraz Polski w oczach inwestorów. W magazynie "90 Minut" o elastycznej linii kredytowej a także o oczekiwaniach związanych z marcową inflacją w Polsce mówił dr Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku

PBG przy budowie narodowego

Jak poinformowało Narodowe Centrum Sportu, konsorcjum z udziałem PBG złożyło najlepszą, opiewającą na miliard 250 milionów złotych netto, ofertę w przetargu na budowę Stadionu Narodowego. O wynikach spółki, portfelu zamówień oraz kontraktach związanych z budową Stadionu Narodowego rozmawialiśmy z wiceprezesem PBG, Przemysławem Szkudlarczykiem.

Przemysł kryzysowy

Podczas forum ekonomicznego w Katowicach, rozmawialiśmy z Arkadiuszem Krężelem, przewodniczącym Rady Nadzorczej Impexmetalu. O to, czy w dobie kryzysu przemysł może liczyć na zyski bez wsparcia państwa, pytał MArek Tejchman.

Kongres Gospodarczy 2009

Dzisiaj, w stolicy Śląska rozpoczyna Europejski Kongres Gospodarczy 2009, którego TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym. Obecni w Katowicach przedstawiciele biznesu, finansów, nauki i polityki będą dyskutować o wpływie kryzysu gospodarczego na poszczególne branże przemysłu. Gościem w porgramie "Biznes Lunch" był Robert Gwiazdowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Drogie euro podniosło ceny

Cenowa bomba z opóźnionym zapłonem może wybuchnąć już za moment. Na sklepowe półki już niebawem trafią towary zakupione przez handlowców za rekordowo drogie euro. Droższe i to nawet o 20 - 30% będzie nie tylko elektronika i sprzęt AGD, ale także kosmetyki czy ubrania. To może znacznie wpłynąć na wzrost inflacji w naszym kraju w kolejnych miesiącach.

Linia wiarygodności dla Polski

Polska wystąpiła do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przystąpienie do mechanizmu elastycznej linii kredytowej z saldem nawet 20,5 miliarda dolarów. To prawie 4 razy więcej, niż wynosi planowany deficyt. Jak powiedziała w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes komisarz ds. polityki regionalnej - świadomość, że takie wsparcie może się pojawić jest dla Polski bardzo ważne. Z Danutą Huebner w programie "Dalszy Ciąg Poranka" rozmawiał Marek Tejchman

Czyste powietrze, czysty zysk

Dorób sobie w wakacje i zaproś letników na kwatery urządzone za unijne pieniądze. Rusza nabór wniosków o dotację na gospodarstwo agroturystyczne. Można dostać pieniądze na 50% inwestycji, maksymalnie 100 tysięcy złotych.

Będzie taniej?

Wszystkie podwyżki tłumaczone są albo kryzysem albo wyjątkowo słabym złotym a wszystko po to żeby sięgać do naszych kieszeni. Czy tak jest faktycznie? Jeżeli tak, to co zrobić, by temu zapobiec i kiedy w końcu będzie taniej? Próbował wyjaśnić to Gość TVN CNBC Biznes dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia producentów AGA Wojciech Konecki

Katar z powikłaniami

Milion ton skroplonego gazu ziemnego z Kataru rocznie – PGNiG i katarska firma Qatargas podpisały dziś umowę, zgodnie z którą od 2014 roku przez 20 lat do Polski będzie trafiał gaz LNG. Problem w tym, że surowiec z Kataru jest najdroższy na świecie zatem zasadne wydaje się pytanie dlaczego kupujemy właśnie tam?

Spekulantom mówimy - NIE!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaprasza - Polska zaproszenie przyjmuje. Nasza zgoda oznacza dostęp do wartej 20 miliardów dolarów linii kredytowej, która będzie stanowić polisę ubezpieczeniową dla naszej gospodarki. Tzw. platynowy klub ma według MFW pokazywać, że jego kraje-członkowie mają stabilne gospodarki i są odporne bardziej niż inni na zawirowania związane z kryzysem na Świecie.

Unia daje miliony na agroturystykę

Agroturystyka w modzie i w cenie. Ruszają programy dopłat unijnych – dziś dla rolników i ich rodzin, a w maju – dla mikrofirm. Nawet 100 tysięcy złotych z Unii na założenie czy remont gospodarstwa agroturystycznego mogą dostać rolnicy lub ich bliscy.

Rostowski: dopuszczamy ujemny PKB

Średnioroczny wzrost PKB w tym roku w wysokości 3,7 proc. to fikcja. Przyznaje to nawet minister finansów Jacek Rostowski, który w "Faktach po Faktach" w TVN24 powiedział, że resort dopuszcza scenariusze mówiące o kurczeniu się naszej gospodarki. Podkreśla jednak, że prawdopodobieństwo jest małe.

Pakiet antykryzysowy dzieli Komisję Trójstronną

– Od wyniku rozmów związków i pracodawców zależy, czy pakiet antykryzysowy dot. przepisów prawa pracy będzie gotowy jeszcze w kwietniu - uważa minister pracy Jolanta Fedak. Strona społeczna nie zgadza się jednak z wieloma wpisanymi do pakietu propozycjami rządu.