Najnowsze

Najnowsze

Japońska interwencja za 15 miliardów euro

Japoński bank centralny podjął we wtorek działania interwencyjne by utrzymać płynność systemu finansowego kraju, przekazując innym bankom w dwóch transzach sumę 15 miliardów euro. Analitycy z Capital Economics Ltd. są zdania, że Japonia może być pierwszym krajem z grupy G7, w którym zanotuje się ożywienie gospodarcze po globalnym spowolnieniu.

Ropa tanieje, będzie gorzej?

Dwa dni z rzędu mocno drożała ropa naftowa, ale we wtorek wieczorem polskiego czasu jej ceny znowu spadły. Analitycy wzrost cen ropy uznają to za reakcję na działania podejmowane przez rządy na świecie, by pomóc sektorowi bankowemu. Skoro banki zaczną znowu udzielać kredytów, oddali się widmo recesji, więc zwiększy się popyt na ropę. Pojawiają się jednak prognozy mówiące, że "czarne złoto" będzie jeszcze tańsze niż obecnie.

Duńczycy chcą wyrzucić koronę

Duński premier Anders Fogh Rasmussen powiedział we wtorek, że globalny kryzys finansowy uwidocznił wady pozostawania przez to państwo poza strefą euro.

Inflacja stopniowo spada

Inflacja we wrześniu wyniosła 4,5 procent rok do roku wobec 4,8 procent w sierpniu - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy oczekiwali inflacji na poziomie 4,4 procent.

Pierwsza od tygodni nudna, zielona sesja

Takiego dnia na warszawskim parkiecie nie było już dawno: na otwarciu notowań WIG 20 wzrósł o 5,73 procent, potem nieco stracił, ale wahania były nieznaczne. Po niemal "płaskiej" sesji dzień zakończył o 4,11 proc. nad kreską. Jednak widać było, że optymizm w Warszawie pod koniec sesji przygasa, podobnie jak w trakcie sesji w USA.

Złoty na huśtawce

Sytuacja na rynkach finansowych zmienia się w kalejdoskopie. Jeszcze w ubiegłym tygodniu złoty dynamicznie tracił do najważniejszych walut, wczoraj karta się jednak odwróciła.

Skrzypek: działamy prewencyjnie, nie ratunkowo

NPB wprowadza pakiet zaufania, zastrzegając jednocześnie by nie nazywać go planem ratunkowym "bo nie ma czego ratować", a nasze banki są w dobrej kondycji. Wprowadzenie m.in. swapów walutowych zawieranych z bankiem centralnym ma jedynie "zapewnić nam poczucie pewności".

Paulson: pieniądze dostają zdrowe instytucje

Sekretarz Skarbu USA Henry Paulson zaapelował we wtorek do banków, które otrzymają zastrzyk kapitału w wysokości 250 mld USD od rządu USA, aby wykorzystały te fundusze do pobudzenia wzrostu gospodarczego.

W NBP konflikt o euro

W NBP łamane jest prawo – twierdzi szef Biura Integracji ze Strefą Euro w NBP Cezary Wójcik. Jego zdaniem Skrzypek bezprawnie ingeruje w treść raportu o korzyściach i kosztach wchodzenia Polski do strefy euro - dowiaduje się TVN CNBC Biznes. Według informacji stacji raport przemawia za przyjęciem wspólnej waluty.

Niemcy na skraju recesji

Niemiecka gospodarka znalazła się na skraju recesji - wynika z raportów przedstawionych we wtorek przez cztery niezależne instytuty ekonomiczne w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi będą musieli się również zmierzyć z rosnącym bezrobociem.

Będą strajki w KGHM?

Czy jesteś za podjęciem czynnej akcji strajkowej? - to pytanie zadają od wtorku pracownikom miedziowego giganta związki zawodowe przy KGHM Polska Miedź SA. W opinii zarządu spółki referendum związkowców jest nielegalne.

Co czwarty budowlaniec straci pracę

Polscy robotnicy zarabiający na irlandzkich budowach stanęli przez widmem utraty pracy. Krach na rynku finansowym błyskawicznie odbił się na zatrudnieniu w budownictwie. W ciągu roku liczba miejsc pracy zmalała o 16 proc. a irlandzka gospodarka znalazła się w głębokiej recesji.

Co w "pakiecie zaufania"?

- To nie jest gra o pieniądze, które są bezpieczne. To jest gra o nastroje - komentują dyrektorzy banków zaproponowany przez NBP pomysł wprowadzenia "pakietu zaufania". Szefowie banków mają poznać szczegóły planu NBP we wtorek w południe.

W 2009 roku obniżka stóp procentowych?

- Dalsze podwyżki stóp procentowych są mało prawdopodobne - przekonywał w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej Marian Noga. Zdaniem profesora inflacja może powrócić do oczekiwanego przez NBP poziomu w 2009 roku.

Bernanke: Więcej regulacji rynku

W USA konieczne są reformy, aby uniknąć powtórki obecnego kryzysu w przyszłości - pisze szef Fed Ben Bernanke w "The Wall Street Journal". Zdaniem ekonomisty, przyczyną problemów okazały się niedostateczne państwowe regulacje rynku finansowego.

Kryzys? To przyjmijmy euro

Kryzys to kolejny argument za przyjęciem euro - przekonuje Stanisław Owsiak z Rady Polityki Pieniężnej i namawia do niezwłocznego przygotowania Polski do wejścia do strefy euro. - Może się okazać, że wspólna polityka monetarna lepiej radzi sobie z kryzysem niż polityki krajowe. - dodaje.

Na zakupy do PDT jak za dawnych lat

Dziś są obrazem nędzy i rozpaczy, za kilka lat mają stać się wizytówkami miast. Do Polski przychodzi moda na rewitalizowane zabytkowe budynki handlowe. Drugą młodość przeżywać mają m.in. wrocławska Renoma, szczeciński Posejdon i poznański Okrąglak - zapowiada "Puls Biznesu".

Euforia Wall Street zaraża Azję

Po rekordowym dniu na giełdach w USA, fantastyczny dzień zaliczyły azjatyckie parkiety. Japoński Nikkei 225 wzrósł o 14,15 procent. Równie dobrze zakończył się poniedziałek na Wall Street. W ciągu jednej sesji główny indeks Dow Jones Industrial Average zyskał ponad 936 punktów i wzrósł o ponad 11 proc - to najlepszy wynik w historii.

McCain też chce ulżyć Amerykanom w kryzysie

Republikański kandydat na prezydenta USA John McCain ma zaprezentować we wtorek własny obszerny plan walki z kryzysem finansowym. To jego odpowiedź na zapowiedzi działań zgłoszone przez jego demokratycznego kontrkandydata Barracka Obamę.

Prezydent przedłuży wcześniejsze emerytury?

Lech Kaczyński przesłał do Sejmu projekt przedłużający o rok obowiązywanie dotychczasowych przepisów regulujących zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. To odpowiedź prezydenta na rządowy projekt dotyczący emerytur pomostowych.

Nowe plany

Europa ratuje rynki finansowe. Po weekendowym spotkaniu ministrów finansów, dziś rządy największych krajów strefy euro zadecydowały o planach ratunkowych dla sektora finansowego.

Polski plan ratunkowy

- Nasz system bankowy jest bezpieczny - zapewniał dzisiaj szef banku centralnego w Polsce Sławomir Skrzypek podczas wspólnej konferencji Narodowego Banku Polskiego i Związku Banków Polskich. NBP i ZBP przyjęły pakiet zaufania dla banków, który jutro zostanie przedstawiony instytucjom finansowym. Ma on zachęcić banki do większej ufności i pożyczania sobie pieniędzy. To z kolei powinno przynieść spadek oprocentowania na rynku międzybankowym. Tymczasem minister finansów przygotował pakiet aktów prawnych, które mają wzmocnić stabilność finansową Polski.

Moskwa jeszcze szuka dna

Obie moskiewskie giełdy - RTS i MICEX - w przeciwieństwie do większości giełd europejskich, zakończyły poniedziałkową sesję ze stratami. Indeks pierwszej spadł o 6,34 proc., a drugiej o 4,85 proc.

Europa da bankom bilion euro

Rząd Niemiec przyjął w poniedziałek opiewający na 500 miliardów euro plan ratunkowy dla systemu finansowego. To największy tego typu pakiet w powojennej historii Niemiec. Prezydent Francji, Nicolas Sarkozy zapowiedział, że na pomoc bankom rząd zagwarantuje 360 mld euro. Podobny plan zaaprobował w poniedziałek rząd włoski - 20 mld euro, austriacki - 100 mld euro i holenderski - 200 mld euro. W sumie państwa europejskie ratują system finansowy kwotą grubo przekraczającą bilion euro.

Gwarancje rosną do 175 tys. zł

Rząd przyjął w poniedziałek wieczorem pakiet aktów prawnych, które mają wzmocnić stabilność finansową kraju. Chodzi m.in. o zmienioną ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która umożliwia zwiększenie poziomu ochrony depozytów do równowartości 50.000 euro (obecnie ponad 175.000 złotych).

7 krajów UE zapłaci kary za nadprodukcję mleka

Włochy mają zapłacić 161 mln euro, a Niemcy 102 mln. Kara dla Holandii wyniesie 39,6 mln euro, dla Austrii 23,6 mln euro, dla Irlandii 11,2 mln euro, dla Cypru 1,5 mln i dla Luksemburga 541 tys. - podała Komisja Europejska. Za co te kary? Za nadprodukcję mleka.

Szef Microsoftu: USA zmierzają ku recesji

Założyciel spółki Microsoft Corp., Bill Gates, przewiduje, że gospodarka USA zmierza w kierunku "całkiem znaczącej recesji", a stopa bezrobocia może osiągnąć swój szczyt na poziomie ponad 9 proc.

Giełdy mocno w górę

Giełdy europejskie ogarnął szał radości po informacjach, że rządy Niemiec i Francji przeznaczyły ponad 800 mld euro na gwarancje depozytów oraz wsparcie banków. Wzrost indeksów na giełdach w tych dwóch państwach przekroczył 10 proc., bo inwestorzy uwierzyli, że gwarancje rządowe przywrócą zaufanie w sektorze finansowym, co przywróci dopływ kredytu do gospodarki i uratuje ją przed recesją.

Zielony poniedziałek na GPW

Optymizm ogarnął w poniedziałek także inwestorów na parkiecie w Warszawie, jednak był on bardziej umiarkowany niż na pozostałych europejskich oraz na amerykańskich giełdach. Na zakończenie sesji WIG20 wzrósł o 1,2 proc., choć na otwarciu wzrost przekraczał 3,5 proc.

Brytyjski rząd bankierem

Premier Gordon Brown powiedział na spotkaniu z bankierami i inwestorami londyńskiego City, że następstwem realizacji rządowego planu rekapitalizacji czołowych brytyjskich banków musi być głęboka reforma systemu finansowego.