Najnowsze

Najnowsze

Są duże szanse na pobicie rekordu z 2006 roku, kiedy do Polski napłynęły inwestycje o łącznej wartości 15,1 mld euro - prognozuje "Gazeta Prawna". Eksperci oceniają, że szczególnie widoczny będzie kapitał azjatycki, którego jest coraz więcej w naszym kraju.

- Mówienie o kryzysie i szukanie analogii w historycznych krachach to duża przesada - mówi "Dziennikowi" Leszek Balcerowicz. Obecna sytuacja na rynkach to wg niego przegrzanie sztucznie napędzanej gospodarki USA. Były szef NBP radzi Polsce wyciągnąć z tego wnioski i, choć nad Wisłą jest na razie bezpiecznie, nie igrać z ogniem i zacząć w końcu reformy.

Przedstawiciele komitetu strajkowego z kopalni "Budryk", gdzie od 38 dni trwa strajk na tle płacowym, pojadą w środę na rozmowy z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Rozmowy mają się rozpocząć wczesnym popołudniem w siedzibie tej spółki w Jastrzębiu Zdroju.

Dokonana przez Rezerwę Federalną redukcja stóp procentowych nie zapobiegła we wtorek dalszym spadkom na giełdzie nowojorskiej, ale spowodowała, że były mniejsze niż się obawiano.

Huśtawka na giełdzie, wojna nerwów i wyjście ewakuacyjne. Co nie zawsze oznacza - najlepsze wyjście z sytuacji w jakiej znaleźli się inwestorzy.

Nawet 2 tys. nowych miejsc pracy może powstać, jeżeli w ciągu najbliższych 4 lat Polska ograniczy piractwo komputerowe o 10 proc. Takie wnioski płyną z badań Business Software Alliance (BSA) - organizacji, do której należą m.in. Adobe, Apple, Corel, Microsoft i Sumantec.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma nowego szefa. Janusz Koper zastąpił na tym stanowisku Zbigniewa Kotlarka, dla którego dotychczas pracował jako jego zastępca.

Okazałe wieżowce, czy niska zabudowa wokół Pałacu Kultury i Nauki? - o tym m. in. dyskutowali we wtorek miejscy urzędnicy. Obecne władze mają inny pomysł na ten teren niż poprzednie, a centrum miasta to gorący temat w stołecznym ratuszu już od wielu lat.

Warszawska giełda odrabia poniedziałkowe straty. Notowania największych spółek na WIG 20 wzrosły o 1,8 proc. Szeroki rynek WIG zyskał zaś 1,36 proc. Analitycy przekonują, że zanim spokój na dobre zagości na warszawskim parkiecie, może minąć kilka dni.

Na Światowym Forum Ekonomicznym, które rokrocznie odbywa się w szwajcarskim Davos, po raz kolejny zabraknie polskiego prezydenta i premiera. Szczyt rusza w środę 23 stycznia. Jednym z głównych jego punktów będzie wystąpienie amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice.

Znaczne różnice w płacach oraz obejmowaniu wyższych i kierowniczych stanowisk, na korzyść mężczyzn; molestowanie seksualne i mobbing - życie kobiety w polskiej firmie nie jest łatwe. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego w związku z II edycją konkursu Firma Równych Szans.

Aż o 75 punktów bazowych obniżył główne stopy procentowe amerykański bank centralny. Choć inwestorzy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pozytywnie zareagowali na obniżki, nie wszystkie światowe indeksy się zazieleniły. Np. sesja na amerykańskim Nasdaq rozpoczęła się na ponad 5-procentowym minusie.

Strajkujący od 37 dni górnicy z kopalni "Budryk" wysłali do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i wojewody śląskiego pismo, w którym proszą o wznowienie negocjacji. Zastrzegają jednak, że po rozpoczęciu rozmów nie przerwą głodówki.

Tuż po otwarciu WIG20 odrabiał poniedziałkowe straty, potem znów spadł poniżej poziomu zamknięcia. Jednak od godziny 11-tej inwestorzy znów próbowali go wywindować. Udało się godzinę póżniej i wczesnym popołudniem indeks największych spółek zyskiwał już 1,66 proc., a WIG prawie 0,8 proc. Na niewielkim minusie są indeksy małych i średnich przedsiębiorstw.

Korek na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku stopniał od poniedziałkowej nocy z 30 do 24 km. Na odprawę czeka ok. 800 ciężarówek. W nocy celnicy odprawili 311 samochodów - o sto więcej niż normalnie.

Dajcie szansę Januszowi Palikotowi, jest dobrym kandydatem na szefa komisji "Przyjazne Państwo" - zaapelował do opozycji w TVN24 szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Kontrowersyjnego posła chce odwołać z tej funkcji PiS. Wniosek jednak przepadnie, bo nie poprze go PSL.

Nad Bałtykiem ma powstać centrum hazardu. Premier Federacji Rosyjskiej Wiktor Zubkow podpisał rozporządzenie o wydzieleniu na ten cel 400 hektarów ziemi pod Kaliningradem.

Do czterech głodujących górników na powierzchni w kopalni "Budryk" dołączył rano kolejny. 1050 metrów pod ziemią taką formę protestu prowadzi nadal 31 osób.

O tym, że od 2014 roku telewizja będzie nadawana wyłącznie cyfrowo, słyszało tylko 23 proc. Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez PBS DGA, na który powołuje się "Gazeta Wyborcza". Nie wiemy, bo nikt o tym nie informuje podobnie jak o tym, że jej odbiór wymaga zakupu specjalnego sprzętu.

Projekt Platformy zakłada "wyzwolenie mediów publicznych spod władzy PiS" i "ograniczenie wpływu polityków na TVP i Polskie Radio". Dlatego większość swoich kompetencji traci KRRiT. Przeciwnicy nowelizacji mówią, że dopiero teraz władza idzie w ręce polityków.

Inwestorzy w panice opuszczają rynki akcji, obawiając się gigantycznych strat największych światowych instytucji finansowych. We wtorek rano otwarcie na japońskiej giełdzie było na poziomie października 2005 r. Coraz częściej mówi się nie tylko o recesji za oceanem, ale także o załamaniu na Starym Kontynencie.

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej w ubiegłym roku do matury podeszło ponad 400 tysięcy uczniów. Studniówka każdego z nich to w sumie średni 1500 zł. Dla rynku oznacza ponad pół miliarda złotych.

Rzeź niewiniątek, Dramat w kilku aktach, O jeden włos od tragedii - tak o sytuacji na warszawskiej giełdzie w ostatnich dniach mówią sami inwestorzy oraz maklerzy. Niestety poniedziałek przyniósł im kolejne srogie rozczarowanie.

Po zamieszaniu i wielokrotnym powielaniu przez system - transakcji kartami VISA - multibank zwraca (ale tylko na razie) wszystkie pieniądze także te rzeczywiście wypłacone przez klientów piętnastego stycznia.

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Zbigniew Kotlarek złożył dymisję z zajmowanego stanowiska na ręce ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.. Jako powód podał "wyłącznie względy osobiste".

Indeks WIG20 tracił na poniedziałkowym zamknięciu 6,73 proc. i zakończył dzień na poziomie 2.798,62 pkt. Niemiecki DAX obniżył w tym czasie swoją wartość o 6,93 proc. w porównaniu z piątkowym zamknięciem, francuski CAC 40 - 5,68 proc., a FTSE 100 - 4,55 proc. - To mocna przecena, ale w Polsce to raczej rykoszet, niż odbicie kondycji gospodarki - próbują uspokajać eksperci, z którymi rozmawiał portal tvn24.pl.

- Postępu w biologii, w nauce, zatrzymać się nie da. Jest pytanie, co jest etyczne, co nie jest etyczne? Co jest zdrowe, co nie jest zdrowe? - mówił w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki. Dał tym samym do zrozumienia, że uważa walkę ekologów z genetycznie modyfikowaną żywością za walkę z wiatrakami.

- Rok 2007 był bardzo znamiennym rokiem. Przestaliśmy być największym bankiem - powiedział prezes PKO BP Rafał Juszczak, odnosząc się do fuzji Pekao SA i Banku BPH. Dlatego jego bank, który nadal jest liderem bankowości internetowej, zamierza przyciągnąć w sieci jeszcze więcej klientów przez promocję marek: iPKO oraz Inteligo.

Trzech kolejnych górników dołączyło w poniedziałek po południu do głodówki, prowadzonej 1050 metrów pod ziemią w kopalni "Budryk", po tym jak wywieziono stamtąd kolejnego głodującego, który stracił przytomność. Pod ziemią głodują już 32 osoby, a cztery kolejne - na powierzchni.