Najnowsze

Najnowsze

PIT 2008 już spędza niektórym sen z powiek. W TVN CNBC Biznes pomagamy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ewentualnych problemów przy okazji rozliczenia dochodów za 2008 rok. Na maile i listy od widzów w sprawie sposobów na PIT w programie "Biznes Lunch" w TVN CNBC Biznes odpowiada w rozmowie z Jolanta Wiśniewską doradca podatkowy PriceWaterhouseCoopers, Joanna Narkiewicz.

Jeżeli byśmy obniżali stopy procentowe to zapewne nie będzie to już 75 pkt. bazowych jak było w grudniu i styczniu, natomiast jaka będzie i czy będzie skala obniżki stóp procentowych to tak jak powiedziałem, my obserwujemy to co dzieje się na bieżąco w gospodarce powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej. Wg. prof. Czekaja są argumenty za wejściem Polski do ERM2 ze względu na kurs złotego który w tej chwili kształtuje się korzystnie.

Podsumowanie dnia na rynkach w USA. Sytuacja na chińskim parkiecie i odniesienie do sytuacji na Polskim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiali Marek Wołos - analityk Domu Maklerskiego TMS Brokers i Krzysztof Barembuch - wiceprezes AZ Finanse.

Kanapki trzeba będzie zjeść przed unijną granicą, mleko wypić, a czekoladę zjeść lub wyrzucić. Na teren wspólnoty także turystom nie wolno będzie wwozić żywności pochodzącej spoza "27", jeśli zawiera w swym składzie mięso lub mleko.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła o 31 tys. do 639 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA. Analitycy spodziewali się ponad 10 tysięcy więcej.

Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego chudsze o 800 milionów złotych. Jednak mimo budżetowych oszczędności polscy studenci na tym nie ucierpią - zapewniła w TVN CNBC Biznes szefowa resortu Barbara Kudrycka. Na czym resort zaoszczędził i ile ma środków do rozdysponowania, pytał gościa w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Nawet 1174 złote mogą odliczyć od podatku rodzice wychowujący dziecko. O tym, kto może skorzystać z ulgi, a także które dzieci objęte są nią objęte, mówi w programie "Pieniądze od Rana" Szymon Czerwiński z Accreo Taxand. O szczegóły pytał Robert Stankiewicz.

W tym roku możemy sobie odliczyć od podatku 1173,70 zł za każde dziecko. By skorzystać z ulgi, należy wypełnić załącznik PIT/O. Formularz wydrukowany przez Ministerstwo Finansów zawiera rubryki, których nie trzeba wypełniać. Ale spokojnie - urzędnicy zapewniają, że nawet jeśli je wypełnimy, nie grozi nam utrata ulgi.

Najpóźniej do końca kwietnia Polska musi podpisać nowy kontrakt na dostawy gazu ze Wschodu – donosi RMF FM. Jeśli tego nie zrobimy, możemy mieć poważne problemy z dostawami błękitnego paliwa w przyszłym sezonie grzewczym, czyli podczas następnej zimy.

Już w przyszłym tygodniu ma powstać projekt koalicyjny PO i PSL w sprawie opcji walutowych - tak ustalili szefowie klubów parlamentarnych koalicjantów, Zbigniew Chlebowski i Stanisław Żelichowski. Egzekucja bankowych roszczeń wobec przedsiębiorców ma być wstrzymywana do czasu rozwiązania sporu przez sąd - to prawdopodobnie przyjęty przez koalicję jeden z pomysłów PiS.

Chiński premier Wen Jiabao oświadczył, że mimo globalnego kryzysu gospodarczego jego kraj może osiągnąć wzrost PKB na poziomie 8 proc. Ekonomiści są sceptyczni, ale przyznają, że w Chinach plan stymulacji gospodarki wydaje się działać.

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku fundusz inwestycyjny zawiesił możliwość wycofywania pieniędzy. DWS Polska TFI zdecydował się na taki krok, bo nie jest w stanie wycenić istotnej części portfela trzech swoich funduszy obligacji - pisze "Puls Biznesu". - To działanie w interesie klientów - uspokajają eksperci.

Od 31 marca dłużnik będzie mógł ogłosić bankructwo. Jeśli ktoś sądzi, że uniknie licytacji majątku jest w błędzie - zaznacza "Puls Biznesu". - To żadne dobrodziejstwo dla dłużników - mówią bankowcy i postulują zmianę nowego prawa.

W Funduszu Pracy może zabraknąć pieniędzy na realizację planowanych zadań - donosi "Gazeta Prawna". Resort pracy w trakcie ustalania jego planu finansowego nie uwzględnił wielu wydatków, które pojawiły się w styczniu 2009 r. W tej sytuacji pomysły takie, jak spłata zagrożonych kredytów hipotecznych ze środków Funduszu wydają się mało realistyczne.

Oszczędne rozwiązania w luksusowych samochodach - to sposób producentów najdroższych aut na świecie na walkę z pogłębiającym się kryzysem. Na otwartych dziś dla publiczności targach motoryzacyjnych w Genewie szefowie Rolls Royca i Lamborghini nawet nie próbują przekonywać, że sektor luksusowych aut jest odporny na globalne spowolnienie.

Koniec z denerwującym zwyczajem nadawania reklam głośniej od reszty audycji telewizyjnych i radiowych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wprowadzi nowe zasady pomiaru głośności programów i bloków reklamowych, by widzowie nie musieli już ściszać telewizorów, kiedy zamiast filmu na ekranie pojawia się spot proszku do prania.

Po pięciu dniach wyprzedaży papierów wartościowych inwestorzy na Wall Street nabrali nieco optymizmu do amerykańskiej gospodarki. Nowojorska giełda zanotowała wzrosty. Były konsekwencją m.in. zapowiedzi wsparcia dla gospodarki przez chiński rząd.

PiS złożył w Sejmie własny projekt ustawy o unieważnieniu opcji, którego głównym zamierzeniem będzie ujawnienie kulis tych transakcji nie tylko w relacjach krajowych, ale przede wszystkim w relacjach międzynarodowych. Jak podkreślił na antenie TVN CNBC Biznes Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, partia złożyła propozycję, według której z chwilą, kiedy klient złoży oświadczenie o tym, że dostrzega nieuczciwe praktyki, będzie możliwe unieważnienie opcji

Kryzys na światowych rynkach przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Czy polskim emigrantom trudniej będzie znaleźć pracę zagranicą? Czy mieszkańcy starej Unii Europejskiej również ruszą w poszukiwaniu pracy? Na te i inne pytania dotyczące bezrobocia odpowiadał ekonomista Banku Światowego, dr Jan Rutkowski

Pan Łukasz polecił nam zakup akcji spółki Vistula. Dzisiejsza sesja po silnym spadkowym trendzie zakończyła się formacją objęcia bessy. Czy będzie to zatem dobra inwestycja?

Znów gorąco wokół gazu. Po styczniowym konflikcie na linii Rosja - Ukraina, teraz punkt zapalny przeniósł się do samego Kijowa. Do siedziby ukraińskiej spółki Naftohaz, która odpowiada między innymi za transport rosyjskiego gazu do Polski, wkroczyli uzbrojeni agenci ukraińskiej służby bezpieczeństwa. Tymczasem do naszego kraju wciąż nie dociera tyle gazu ile wynika z kontraktu.

Gospodarka zwalnia, ale ceny rosną. Coraz więcej płacimy nie tylko za towary w sklepach, ale również za prąd i gaz. W nieskomplikowanym procesie wydawania pieniędzy dość trudno zrozumieć jak skomplikowany proces kształtowania się cen może sprawić, że mimo wszystko rosnące ceny są dzisiaj w naszej gospodarce znacznie mniejszym złem, niż gwałtowne spadki cen.

Wczoraj PiS - dzisiaj PSL. Pojawiają się nowe pomysły projektów rozwiązania problemu opcji walutowych, które mogą doprowadzić do bankructwa wiele nieźle do tej pory prosperujących firm. Pomysły przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowane wczoraj - dzisiaj ostro krytykowali posłowie rządzącej Platformy Obywatelskiej, a koalicyjny PSL złożył tymczasem własny projekt

Rosja ograniczyła ze 190 tys. do 40 tys. liczbę pozwoleń transportowych dla polskich firm. W ten sposób ratuje miejsca pracy lokalnych przedsiębiorców. Jutro problem polskich transportowców będzie omawiany przez wiceministra infrastruktury - Tadeusza Jarmuziewicza w Moskwie. Polscy przewoźnicy krytykują ministerstwo za opieszałość - mają jednak nadzieję na korzystne dla nich i rychłe rozwiązanie

Spore wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w styczniu i lutym tego roku to zasługa kilku czynników, między innymi "niewidocznego" jeszcze dla księgowości ZUS spadku zatrudnienia oraz relatywnie mniejszej liczby osób pobierających zasiłki i renty. Gościem TVN CNBC Biznes była Aleksandra Wiktorow, doradca prezesa ZUS

komentarz do wyników za IV kwartał. W całym ubiegłym roku spółka miała 757,9 mln zł przychodów i 3,4 mln zł zysku netto – mniej niż przewidywano w prognozach rocznych. W programie Dzień na rynkach Wiceprezes Komputronika Jacek Piotrowski mówił też co będzie się dziać z cenami sprzętu komputerowego.

Czy bankowy tytuł egzekucyjny nie jest dla banków środkiem do nadużyć i pewnej bezbronności klienta względem banków? W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z mec. Jerzym Bańką ze Związku Banków Polskich oraz Przemysławem Cichulskim radcą prawnym z Business Centre Club

Ustawa o pozwach zbiorowych to wyjście dla przedsiębiorców, którzy wpadli w tarapaty w związku z opcjami walutowymi. Jednak, jak mówi gość TVN CNBC Biznes wiceminister sprawiedliwości, Zbigniew Wrona, nowy instrument nadaje się do wykorzystania nie tylko w kontekście umów na opcje - dotyczy bowiem szerszego kręgu problematycznych kwestii w sprawach, kierowanych do sądu zbiorowo.

O alternatywach dla gospodarki światowej a także Polski w dobie światowego kryzysu. W TVN CNBC Biznes rozmawiali -dyrektor inwestycyjny NWA Investment Maciej Jakczyński i główny ekonomista Alpha Financial Services Sp. z o.o. Jacek Maliszewski.

Pół miliona dolarów straty w minutę w IV kwartale - AIG się wali. Czy przywali Amerykę?