Najnowsze

Najnowsze

Wachovia znalazła kupca

Wells Fargo & Co., największy amerykański bank za zachodnim wybrzeżu, zgodził się przejąć Wachovia Corp. w ramach transakcji szacowanej na 15,1 mld USD.

Stoczniowcy ze Szczecina: Żarty się skończyły

Stoczniowcy ze Stoczni Szczecińskiej Nowa po raz kolejny na ulicach miasta manifestują w obronie zakładu. Domagają się utrzymania zatrudnienia i dotychczasowych płac, zagrożonych przez ewentualne decyzję Komisji Europejskiej ws. polskich stoczni.

Już nie trzeba płacić za bilon

Większość banków nie pobiera już dodatkowych opłat od konsumentów za wpłaty gotówkowe w bilonie na konto. To efekt kontroli przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Stoczniowcy w Brukseli przeciw planom Grada

Dwustu działaczy "Solidarności" ze Stoczni Gdańsk pikietuje w Brukseli przed gmachem Parlamentu Europejskiego. Tymczasem stoczniowcy ze Szczecina zrywają rozmowy z ministrem skarbu i wychodzą na ulice miasta.

Bezpiecznie jak w greckim banku

Dobra informacja dla klientów Polbanku: rząd w Atenach objął stuprocentowymi gwarancjami depozyty greckich banków. Gwarancje te obejmują także EFG Eurobank Ergasias, którego częścią jest działający w Polsce Polbank.

Polska, kraj energią płynący

Polska ma największe w Europie zasoby energii geotermalnej. Występują one pod powierzchnią 80 procent obszaru kraju. Dlaczego nie wykorzystujemy tego darmowego ciepła? Ze względu na ogromne koszty budowy instalacji.

W Szwajcarii inflacja nie hamuje

Ceny konsumpcyjne w Szwajcarii wzrosły we wrześniu o 2,9 proc. rok do roku, po takim samym wzroście w sierpniu - podał w piątek w komunikacie szwajcarski urząd statystyczny. Sytuacja gospodarcza Szwajcarii ma spore znaczenie dla wielu Polaków, którzy zaciągnęli kredyty w tej walucie.

Rząd rakiem wycofuje się ze swych planów

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska nie zostaną zlikwidowane - mówi w wywiadzie dla "Gazety Prawnej" wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Rogulska. Minister środowiska przeforsował ich przekształcenie w państwowe osoby prawne.

Ostatnie dwa dni dla emigrantów

W poniedziałek 6 października mija pierwszy termin do skorzystania z abolicji podatkowej. Ten termin jest ważny dla osób, które zarabiały za granicą w 2002 roku. Osoby, pracujące poza krajem w latach 2003-2007, na skorzystanie z abolicji mają jeszcze cztery miesiące.

Zdrożeją kredyty dla przedsiębiorców

Kredyty dla przedsiębiorców będą droższe - alarmuje "Gazeta Prawna". To efekt kryzysu finansowego w USA i tego, że banki przestają pożyczać sobie pieniądze na rynku międzybankowym.

Unia przykręci nam kurek z pieniędzmi?

Rozlewające się po Europie spowolnienie gospodarcze może spowodować, że Polska dostanie mniej pieniędzy ze środków unijnych na lata 2014 - 2020 - wieszczy "Rzeczpospolita".

USA: giełda w dół

Amerykańska giełda zanotowała w czwartek spadki po publikacji danych o zatrudnieniu i zamówień w przemyśle. Dow Jones spadł o 3,22 proc., a Standard & Poor's o 4,03 proc.

Ukraińcy spokojni o ciepło tej zimy?

Moskwa i Kijów zgodziły się na trzyletni okres stopniowego podnoszenia cen rosyjskiego gazu aż do ich urynkowienia - oświadczyła w czwartek premier Julia Tymoszenko. Czy Ukraińcy mogą zatem liczyć, że tej zimy rosyjski kurek od gazu nie zostanie przykręcony?

Milion Polaków chce zmienić operatora komórki

Prawie milion Polaków planuje zmienić operatora telefonii komórkowej – wynika z raportu agencji badawczej PBS DGA i firmy On Board PR. Jednocześnie aż czterech na pięciu nie zna żadnego z funkcjonujących na rynku operatorów wirtualnych.

"Polacy uwierzą nawet w zielone niebo"

Opinię publiczną można przekonać nawet, że niebo jest zielone, jeśli istnieje odpowiedni kierunek w propagandzie - uważa prezydent. Lech Kaczyński popiera referendum w sprawie wprowadzenia eurowaluty, ale pod warunkiem, że wszyscy - również tego przeciwnicy - będą mieli równy dostęp do opinii publicznej.

PO proponuje PiS pakt gospodarczy

10-punktowy pakt gospodarczy wprowadzający zmiany w konstytucji oraz liczne modyfikacje w podatkach - to propozycja szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego dla PiS. Pakt miałby zostać realizowany jeszcze w październiku. - To propaganda - ucina wiceszefowa PiS Aleksandra Natalli-Świat.

Króliczki "Playboya" sposobem na bessę

"Playboy" ma receptę na kryzys na amerykańskiej giełdzie. Magazyn szuka kobiet pracujących na Wall Street, które zgodziłyby się pozować nago do sesji zdjęciowej. Miesięcznik chce tą publikacją poprawić humor załamanych po ostatnich spadkach inwestorów.

Bogaty pomaga jeszcze bogatszemu

General Electric otrzyma zastrzyk finansowy wysokości co najmniej 15 mld dolarów. 12 miliardów ma pochodzić z publicznej emisji akcji. Trzy kolejne zainwestuje Warren Buffet, kupując uprzywilejowane akcje koncernu.

"Mało jest tak dobrych gospodarek jak nasza"

Szybki wzrost gospodarczy, równowaga makroekonomiczna i głęboko zakorzeniony szacunek dla praw własności - to zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego cechy, które wyróżniają polską gospodarkę. - Jest mało takich krajów na świecie - zaznaczył minister w wywiadzie udzielonym TVN CNBC Biznes.

Alitalia jak polskie stocznie

Największy tani przewoźnik w Europie Ryanair zaskarżył do Komisji Europejskiej plan ratunkowy Alitalii ogłoszony przez włoski rząd i poparty przez związki zawodowe.

Fatalne wieści z USA - GPW w dół

Po przyjęciu Planu Paulsona wszyscy spodziewali się dobrego dnia na warszawskim parkiecie. Rzeczywiście - początek sesji był bardzo obiecujący, indeksy kilka godzin utrzymywały się po zielonej stronie. Jednak ok. godz. 14 przeważać zaczęły niedźwiedzie i w rezultacie WIG20 zakończył dzień na sporym minusie. Ostatecznym ciosem dla giełdy okazały się dane z amerykańskiego rynku pracy.

Grad: Trybunał nie pomoże stoczniom

- Ewentualną negatywną decyzję KE ws. stoczni zaskarżymy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, bo uważamy, że nie ma dziś podstaw do jej wydawania - stwierdził minister Aleksander Grad. Podkreślił jednak, że nie wstrzyma to wykonania decyzji. W czwartek Grad spotkał się ze związkowcami ze stoczni.

"Plan Paulsona to obłęd"

- Czy nie wydaje się wam, że jest to obłęd? - tak Paul O'Neill, który niegdyś zajmował miejsce Henry'ego Paulsona w Departamencie Skarbu USA, skomentował wart 700 mld USD plan ratowania amerykańskiej gospodarki. - Ustawa nie jest idealna, ale została znacznie poprawiona - odpierają senatorowie, którzy Plan zaakceptowali.

O lokaty nie ma co się bać

Nie musimy się obawiać, jeśli mamy pieniądze na bankowych lokatach. Nasze oszczędności - nienaruszone - przetrwają globalny kryzys, choć być może banki, w których je ulokowaliśmy, zmienią właścicieli - pisze "Rzeczpospolita". W TVN CNBC Biznes prezes banku BGŻ Jacek Bartkiewicz nie kryje zainteresowania bankiem AIG.

Włochy nie boją się kryzysu

Wpływ kryzysu finansowego, który przetacza się przez USA i Europę, będzie we Włoszech marginalny, a krajowe banki i ubezpieczyciele mają mnóstwo gotówki w razie sytuacji kryzysowej - ocenił minister finansów Włoch Giulio Tremonti.

Rostowski chwali wszystkie rządy

- Wysoce nieodpowiedzialne byłoby straszenie obywateli, że grozi im jakiś kryzys. Mimo zawirowań na światowych rynkach, polska gospodarka jest w dobrej kondycji - powiedział minister finansów Jan Vincent-Rostowski w czwartek w Sejmie przedstawiając informację w sprawie planów rządu zmierzających do zabezpieczenia narodowej gospodarki i polskich obywateli przed skutkami międzynarodowego kryzysu finansowego.

Autostrady idą w ruch

Chociaż dawno nie oddano do użytku żadnego fragmentu autostrady w Polsce, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział w TVN CNBC Biznes "przyspieszenie". Powiedział także, kiedy po Polsce będziemy jeździli szybciej i bezpieczniej.

Europa też ma plan... Barroso

Nie tylko Ameryka walczy z kryzysem. W Unii powstaje wspólny program działania, który ma uchronić gospodarki państw UE przed skutkami ostatnich zawirowań finansowych na świecie. Komisja Europejska chce ścisłej współpracy unijnych nadzorów finansowych.

700 mld dla banków? Jest nadzieja

Amerykański Senat przyjął zrewidowany plan pomocy zagrożonym bankructwem bankom, firmom ubezpieczeniowym i innym instytucjom finansowym. Jego łączna wartość wynosi 700 miliardów dolarów. Po decyzji Senatu muszą do dokumentu powrócić kongresmeni. Zrobią to w piątek.