Najnowsze

Najnowsze

W czwartek strajk kolei

Wybierasz się w podróż pociągiem? Lepiej w czwartek nie jedź przez Katowice i Bydgoszcz. Jak donosi "Rzeczpospolita", w tych dwóch węzłach kolejowych zaplanowano właśnie tego dnia protest kolejarzy, co zablokuje ruch pociągów.

Prezydenckie pomostówki dzielą

Zaskoczenia nie było: w sejmowej debacie koalicja opowiedziała się za odrzuceniem w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu przedłużenia na 2009 rok obowiązywania dotychczasowych zasad wcześniejszych emerytur, PiS i Lewica są za jego skierowaniem do dalszych prac. Głosowanie - w czwartek.

Obama nie robi wrażenia na Wall Street

Najwyraźniej wybór Baracka Obamy nie zrobił pozytywnego wrażenia na inwestorach z Wall Street. Tamtejsze giełdy zaczęły dzień od spadku, a komentatorzy uważają, że zamiast na wieści polityczne inwestorzy czekają na dane gospodarcze.

Stocznie jednak zatoną

Stocznie na pewno przestaną istnieć w obecnej formie. Czy odrodzą się w innej - nie wiadomo. To zależy, czy znajdą się inwestorzy, którzy kupią majątek stoczni i zdecydują się na produkcję statków w Polsce. Komisja Europejska uważa, że uratuje ponad 60 procent miejsc pracy.

Toksyczne papiery sprzedawano w Polsce

Bank Citi Handlowy w Warszawie sprzedawał swoim klientom ryzykowne obligacje Lehman Brothers - ustalił "Dziennik". Ich wartość to ok 15 mln dol. Komisja Nadzoru Finansowego sprawdzi teraz, ile toksycznych obligacji upłynnił.

Związkowcy w stolicy: dym, petardy, dwie osoby ranne

Gwizdy, huk petard i kłęby czarnego dymu - tak wyglądały w środę ulice Warszawy, gdzie ramię w ramię demonstrowali związkowcy z OPZZ, NSZZ "Solidarność" i FZZ. Kilka tysięcy osób z całej Polski przyjechało do stolicy, by zamanifestować swój sprzeciw wobec zmian w ustawie o emeryturach pomostowych.

50 mld euro w ręce Niemców

Niemiecki rząd przyjął wart 50 miliardów euro pakiet rozwiązań, które mają pobudzić gospodarkę. Według rządowych źródeł, na jakie powołuje się agencja Reuters, pakiet ma przede wszystkim pomóc zwykłym Niemcom i przedsiębiorcom - w przeciwieństwie do zatwierdzonego w ubiegłym miesiącu planu pomocowego dla systemu finansowego.

Kogo z nas dotknie kryzys?

Czeka nas pogorszenie koniunktury - to już pewne. A najbardziej ucierpią wskutek niego branża transportowa, przemysł przetwórczy i... gospodarstwa domowe - czyli my wszyscy - twierdzi Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).

Budowa domu coraz tańsza

Chociaż zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości jest dziś znacznie trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu to pocieszeniem może być fakt, że wybudowanie domu staje się coraz tańsze. Ochłodzenie na rynku nieruchomości sprawia, że sprzedawcy materiałów budowlanych i wykonawcy inwestycji muszą obniżać ceny. To jednak nie koniec dobrych informacji dla kupujących. Już wkrótce tanieć mają także działki budowlane

Entuzjazm na giełdach w Azji

Nie euforia, ale entuzjazm - tak na wyborcze zwycięstwo Baracka Obamy zareagowały giełdy w Azji. Niemal wszystkie główne indeksy wzrosły o od ponad dwóch do kilku procent. Inwestorzy mają nadzieję, że nowy prezydent USA tchnie w światową gospodarkę nowego ducha.

Co Obama oznacza dla gospodarki?

W obliczu kryzysu finansowego, kwestie gospodarcze stały się najważniejszym tematem tegorocznej kampanii prezydenckiej w USA. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się, co chce zrobić na tym polu zwycięzca wyborów Barack Obama.

Czeka nas elektryzująca podwyżka cen prądu

Dostawcy energii domagają się w 2009 roku podwyżek cen nawet o 30 proc. Jeśli dostaną na to zgodę URE, przeciętna rodzina zapłaci rachunek wyższy o 15 proc. rocznie - informuje "Rzeczpospolita".

Fiskus już nas nie zaskoczy

Skończą się niespodziewane kontrole skarbówki. Jak pisze "Gazeta Prawna", od 1 stycznia 2009 r. podatnik będzie miał siedem dni na przygotowanie się do kontroli podatkowej.

Komisja Europejska: Polska ma pół roku na sprzedaż stoczni

Będzie negatywna decyzja w sprawie stoczni Gdynia i Szczecin - dowiedziała się TVN24. Polskie zakłady będą musiały zwrócić otrzymaną pomoc publiczną do końca maja 2009 r. Do tego czasu rząd ma czas na sprzedaż ich majątku. Resort skarbu powstrzymuje się od komentarza do czasu oficjalnej decyzji.

Euroobawy

Instrukcje dla prezydenta. Minister Finansów Jacek Rostwoski przekaże w czwartek Lechowi Kaczyńskiemu stanowisko polskiego rządu dotyczące wspólnej europejskiej waluty przed nieformalnym szczytem szefów Państw w Brukseli. Bo to właśnie prezydent będzie tam reprezentował nasz kraj. Lech Kaczyński wielokrotnie dawał do zrozumienia, ze tzw. mapa drogowa przyjmowania Euro budzi jego wątpliwości. Próbował je rozwieść - jak się okazało mało skutecznie Donald Tusk. Dziś z kolei premier przekonuje poszczególne kluby parlamentarne. Jednak nie tylko politycy mają wątpliwości mają je także zwykli ludzie. Polacy obawiają się, że po przyjęciu euro będzie drożej.

Warszawa pozazdrościła Europie zieleni

Wtorek przyniósł dobre wiadomości dla inwestorów na warszawskim parkiecie. Rosły akcje większości spółek, a indeks największych spółek zamknął się na blisko 5-procentowym plusie. Tym samym po czerwonym poniedziałku Warszawa znów reaguje jak czołowe europejskie giełdy, gdzie wzrosty trwają już szósty dzień.

Polska robi interesy z szejkami

W reakcji na światowy kryzys finansowy Polska obiera azymut na Bliski Wschód i szuka szczęścia w Jordanii i w Katarze. Przedstawiciele rządu i warszawskiej giełdy przekonują szejków do inwestycji nad Wisłą - podaje "Rzeczpospolita". Pierwsze decyzje już zapadły. - Powstanie polsko-saudyjski fundusz inwestycyjny - czytamy w rządowym komunikacie.

Los stoczni poznamy jutro

Unijna komisarz do spraw konkurencji chce ostatecznie zakończyć sprawę stoczni w Gdyni i Szczecinie już w środę, a najpóźniej w przyszłym tygodniu. W poniedziałek rząd zgodził się na proponowany przez Brukselę plan naprawy polskich zakładów, a w ciągu kilku dni ma przedstawić plan umożliwiający restrukturyzację stoczni bez ich likwidacji.

"McCain bardziej szczodry od Obamy"

Amerykanie wybierają przy urnach nie tylko przyszłego prezydenta, ale i drogę, którą ma podążać tamtejsza gospodarka. - John McCain proponuje więcej gospodarczej wolności, wyborów, dobrobytu. Obama jest mniej szczodry - ocenia amerykański konserwatywny publicysta Deroy Murdock.

Kowalski bierze 200 tys. kredytu na mieszkanie

308 mld zł - na tyle zadłużeni są w bankach Polacy. Najczęściej pożyczamy na mieszkania, w następnej kolejności na inne dobra konsumpcyjne - auta, sprzęt domowy, wycieczki - czytamy w raporcie Komisji Nadzoru Finansowego. W przyszłym roku pożyczymy jeszcze więcej.

Ceny gazu pod kontrolą

Rząd Słowacji będzie kontrolował ceny gazu i zablokuje podnoszenie taryf dla gospodarstw domowych przez główną słowacką firmę gazowniczą SPP - poinformował premier Słowacji Robert Fico.

Rybacy, stoczniowcy i górnicy wyszli na drogi

Nawet kilkadziesiąt minut musieli czekać kierowcy, którzy chcieli przejechać krajową "szóstką". Trasę w kilku miejscach blokowali rybacy, wspomagani przez związki zawodowe stoczniowców i górników. Protestowali przeciwko złym warunkom w rybołówstwie oraz wspólnie walczyli o poprawę warunków pracy.

Ferrari nigdy nie było tak polskie

Co łączy najnowszy model Ferrari z Polską? Wbrew pozorom sporo - elektryka, elektronika i klimatyzacja - fabryki w kilku polskich miastach montują podzespoły do tego luksusowego modelu. Polacy dostarczają Włochom także elementy zawieszenia, no bo gdzie lepiej je testować, niż na polskich drogach?

Ponad 40-milionowe odszkodowanie dla spółki

Skarb Państwa ma zapłacić katowickiej spółce Centrozap prawie 42,5 mln zł za błędne decyzje aparatu skarbowego, z odsetkami od marca 2005 roku – orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Katowicach. Spółka domagała się 100 milionów odszkodowania za doprowadzenie do upadłości przez urzędników.

Kompromis w sprawie stoczni

Dobre wieści w sprawie stoczni - polski rząd i Bruksela są bliscy kompromisu. Komisja Europejska jest zadowolona ze stanowiska polskiego rządu, który w poniedziałek odpowiedział na jej propozycje ratowania przemysłu stoczniowego. Ten zobowiązuje się, że w ciągu 2-3 dni prześle do KE projekt ustawy umożliwiający restrukturyzację stoczni bez potrzeby postawienia ich w stan upadłości czy likwidacji.

WIG w drodze na północ

O godz. 13:30 WIG20 osiągnął blisko 4 proc. wzrostu i poziom 1888 ptk. odrabiając tym samym sporą część październikowych spadków. Po początkowych spadkach w Londynie i we Frankfurcie europejskie giełdy wyszły na ponad dwuprocentowy plus.

Banki zaostrzają kryteria kredytowe

Już teraz wielu klientów banków dowiaduje się, że warunki kredytu będą mniej korzystne niż wynegocjowali je zanim nadszedł kryzys finansowy. Tymczasem bankowcy ankietowani przez NBP spodziewają się w IV kwartale 2008 r. dalszego zaostrzenia kryteriów przyznawania kredytów.

Kogo premier przekona do euro?

Premier Donald Tusk będzie we wtorek przekonywał do projektu zmiany złotego na euro liderów partii politycznych. Poniedziałek był pierwszym dniem stabilizacji złotego po październikowej huśtawce na rynku.

Ropa tanieje i będzie tanieć

Duże spadki cen ropy naftowej na światowych rynkach paliw. Baryłka lekkiej ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku w dostawach na grudzień, w handlu elektronicznym, tanieje we wtorek o 2,6 proc. do 62,25 dolara.

Zapłacimy Rosji mniej za gaz

Cena błękitnego paliwa dostarczanego europejskim odbiorcom przez rosyjski koncern spadnie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Znacząco więcej zapłaci jednak Ukraina.