Najnowsze

Najnowsze

Droższe kredyty

Popularne do niedawna kredyty we franku szwajcarskim dają się we znaki kredytobiorcom. W dzisiejszym „Portfelu” zastanowimy się, jak uniknąć utonięcia w coraz większych ratach...

Deficyt budżetowy będzie wyższy?

Rząd nie może podnosić składki rentowej ani ciąć wydatków socjalnych. Brak możliwości kolejnych oszczędności w budżecie oznacza jedno – konieczność podniesienia deficytu państwa - pisze "Rzeczpospolita".

Oszczędzamy, ale nie na wódce i papierosach

Kryzys gospodarczy powoduje, że konsumenci na całym świecie zastanawiają się, na czym oszczędzać. Na pierwszym miejscu wymieniają ograniczenie wydatków na gaz i prąd, rozrywkę, odzież - na końcu wskazują na alkohol i papierosy - donosi "Puls Biznesu".

Polski turysta znów biedny za granicą

Jeszcze pół roku temu za przeciętną pensję Polak mógł kupić 12 flakonów najdroższych perfum Chanel, sześć iPhonów czy 176 kufli piwa Guinness w pubie w Dublinie - wylicza "Dziennik". Teraz z perfumerii wyszedłby z ledwie ośmioma flakonami, a jego pensja byłaby warta 121 piw. Wszystko przez słabą złotówkę.

Polskę ominie gospodarcza apokalipsa?

Gospodarka Polski nie jest zagrożona - przekonuje w swoim raporcie prestiżowa agencja ratingowa Moody's Investor Services. Spośród krajów naszego regionu katastrofy gospodarczej uniknąć powinny także Czechy, Słowacja i Słowenia.

Rolnicy dorobią na wódce

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem resortu rolnictwa, z owoców, które dojrzeją w przyszłym roku, każdy rolnik będzie mógł legalnie wyprodukować śliwowicę lub jabłkówkę i ją sprzedać. Nad zmianą przepisów pracują politycy PSL - pisze "Polska".

Na wiosnę prąd nie zdrożeje

Nie ma powodu, by rosły ceny prądu dla ludności – uważa szef Urzędu Regulacji Energetyki. Przedstawiciele branży są innego zdania, ale najpewniej w tym półroczu nie dostaną zgody na podwyżki - pisze "Rzeczpospolita".

Spekulowali za nasze pieniądze

Siedem wielkich, państwowych spółek zostanie prześwietlonych w sprawie opcji walutowych - pisze "Polska". Specjalny audyt ma wykazać, czy zawierając umowy z bankami ich prezesi i szefowie finansowi chcieli się zabezpieczyć przed wahaniami kursowymi, czy spekulowali, narażając firmy na ogromne straty.

Gilowska: PO winna, że nie mamy euro

Była wicepremier Zyta Gilowska w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wini obecny rząd za fakt, że Polska nie weszła do strefy euro. Jej zdaniem obwinianie o taki stan rzeczy PiS jest nieusprawiedliwione.

Madoff przyzna się do przekrętów

Amerykańska prokuratura postawiła we wtorek podejrzanemu o defraudację ponad 50 mld dolarów Bernardowi Madoffowi 11 zarzutów kryminalnych, za które grozi mu kara dożywotniego więzienia. Adwokat Madoffa Ira Sorkin oświadczył, że jego klient przyzna się do winy podczas czwartkowej rozprawy.

Sądy polubowne - mediacja i arbitraż

Dla sądownictwa czas kryzysu oznacza dużej ilości spraw sądowych. Jak mówi gość TVN CNBC, przewodniczący rady Arbitrażowej przy Krajowej izbie Gospodarczej, Andrzej Kalwas, w razie problemów z ewentualnymi kontrahentami nie musimy od razu udawać się do sądu powszechnego. Przy woli obu stron, aby sporną sprawę załatwić polubownie, można sporną sprawę załatwić przez sądy arbitrażowe. O istniejącym w Polsce alternatywnym systemie sądownictwa – sądownictwie arbitrażowym – w programie „Fakty, Ludzie, Pieniądze – Temat z Bliska” rozmawiamy z Andrzejem Kalwasem. O jeszcze innej polubownej metodzie rozwiązywania sporu – mediacji – informuje w programie „Temat z Bliska” Anna Pukszto z kancelarii Salans.

Quantum na plusie

Śledzimy znajdujące się w naszym portfelu akcje: dziś zarabiamy na spółce Comarch, KGHM, Rafako i Swissmedzie. Tracimy - na Polsacie Cyfrowym. Tymczasem polecamy spółkę, która nie ma długów, za to spore zapasy gotówki - Quantum Software. Inwestycje w tę i inne firmy rozważamy w programie "Rynki dla Opornych" w TVN CNBC Biznes.

Na Wall Street największe wzrosty w tym roku

Najlepszy dzień w tym roku na Wall Street. Ceny akcji spółek finansowych szybowały w górę bo okazało się, że Citigroup, która wydawała się zagrożona bankructwem, ogłosiła, że miała najlepsze wyniki od 2007 roku. Inwestorzy przyjęli to jako sygnał, że być może największy kryzys sektora bankowego już minął.

Pozwy zbiorowe już w Polsce

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej pozwów zbiorowych. Dzięki nowym przepisom osoby fizyczne lub firmy, które czują się pokrzywdzone przez jakąś instytucję będą mogły występować do sądu z jednym wspólnym wnioskiem. W programie "90 Minut " Joanna Gawkowska-Kuk, radca prawny Kancelaria Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy

Koniec niskiego VATu na pieluszki

Po wielu miesiącach sporów ministrowie finansów Unii Europejskiej porozumieli się ws. dopuszczenia na stałe, od 2010 r., stosowania obniżonej stawki VAT na niektóre "pracochłonne" usługi, w tym budownictwo oraz gastronomię. Ministrowie nie zgodzili się jednak na niższy VAT na pieluszki dziecięce, stosowany m.in. w Polsce.

Unia pomoże Rumunii

Komisja Europejska i czeskie przewodnictwo Unii Europejskiej wspólnie zapowiedziały wsparcie dla dotkniętej kryzysem finansowym i gospodarczym Rumunii.

Internet głównym źródłem informacji dla... internautów

Internet jest głównym źródłem informacji dla 53 proc. polskich internautów - wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie ING Banku Śląskiego. To duża część społeczeństwa, bo - jak pokazuje inne badanie - internautów jest w naszym kraju już prawie 16 milionów.

Swarzędza już nie kupisz

Jedna z lepiej znanych firm meblarskich w Polsce padła pod ciężarem kryzysu. Akcjonariusze "Swarzędza" zdecydowali o likwidacji spółki. Uzasadnieniem decyzji są słabe wyniki finansowe i brak perspektyw. Decyzja została podjęta po rozpatrzeniu informacji zarządu o działalności spółki w 2008 roku oraz o prognozach na rok 2009.

Część energii elektrycznej będzie sprzedawana na giełdzie towarowej

Prezes Urzędu Energetyki będzie mógł ustalać maksymalne ceny prądu dla przedsiębiorstw. To główne założenia zmian prawa energetycznego, które przyjął komitet stały rady ministrów. O szczegóły nowelizacji w programie "Pieniądze od rana" pytał Tomasza Dąbrowskiego z  departamentu energetyki Ministerstwa Gospodarki - Robert Stankiweicz.

Ulga dla filantropów

Czas na roczne rozliczenie z fiskusem, w którym staramy się państwu pomóc krótko mówiąc twój Brat Pit. Powiemy o tym że dawianie i dzielenie się z potrzebującymi pomaga naszym portfelom.

Europa pochyli się nad Oplem

Szefostwo General Motors oraz ministrowie przemysłu z krajów UE, gdzie mieszczą się fabryki tego koncernu samochodowego, spotkają się w piątek w Brukseli - poinformowała Komisja Europejska. Będą obradować m.in. nad sporządzonym przez kierownictwo Opla planem ratunkowym, który zakłada przynajmniej częściowe uniezależnienie się od zagrożonego bankructwem amerykańskiego koncernu General Motors.

Droga zagranica

Jedno piwo za ... 15 złotych, pół litra ... wody mineralnej za 3 i pół złotego - cena obiadu dla jednej osoby 60 złotych. Drogo? Owszem będzie drogo dla tych wszystkich którzy tego lata planują wakacje za granicą. Nie tylko koszty samego wyjazdu , ale także pobytu na miejscu. Wszystko przez słabego złotego. O tym Które z państw, które upodobali sobie polacy będzie w tym sezonie najdroższe, a gdzie zapłacimy nieco mniej ale więcej niż przed rokiem.

Ukraina prosi o pomoc Rosję

Pogrążona w kryzysie gospodarczym Ukraina wciąż czeka na decyzję ws. kolejnej transzy kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pieniądze rządowi w Kijowie są jednak jak widać potrzebne już teraz, bo postanowił zwrócić się z prośbą o pomoc do Rosjan.

"Wrażliwych" pytań nie będzie

W 2011 roku ma powstać baza danych o Polakach. Przy jej tworzeniu GUS będzie korzystał nie tylko z danych zebranych przez ankieterów, ale także informacji zawartych w rejestrach ministerstw i instytucji publicznych. Wbrew doniesieniom mediów, w zbiorze danych osobowych nie znajdą się tzw. informacje wrażliwe - zapewnia rzecznik GUS.

Których autostrad nie będzie

Miało być pięknie a wszystko wskazuje na to, że będzie jak zawsze i tam gdzie teraz jest ściernisko, ściernisko pozostanie. Bo zdaniem specjalistów z 3 tysięcy kilometrów dróg, których budowę przed euro 2012 planował rząd przyjmując wariant optymistyczny - powstanie zaledwie polowa.

MFW potrzebuje więcej funduszy

Ministrowie finansów Unii Europejskiej opowiedzieli się za podwojeniem środków Międzynarodowego Funduszu Walutowego do 500 mld dolarów. Ma to pozwolić na wsparcie krajów, które najboleśniej odczuły skutki trwającego światowego kryzysu.

Fuzja Noble i Getin Banku

Wzrost płynności po fuzji - na to liczy wiceprezes Noble Bank. Noble Bank jako jeden z nielicznych polskich banków wypłaci dywidendy - zapewnił w programie "Dzień na rynkach" MAURYCY KUHN, wiceprezes Noble Bank.

Podsumowanie notowań

Kolejny tydzień na GPW, który wygląda pozytywnie. Jednak bez dobrych nastrojów w europie zachodniej i w Stanach będzie ciężko o kolejne wzrosty. W "Programie dzień na rynkach" dyrektor zarządzający 4 DF Paweł Bogusz

Banki apelują: Pomoc tylko dla uczciwych ofiar

Rządowe gwarancje na spłatę zobowiązań powinny zostać udzielone tylko tym przedsiębiorcom, którzy w dobrej wierze zawierali umowy na opcje walutowe - uważa szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Prezes ZBP zwrócił się z apelem do prezydenta i premiera o "rzeczywiste wsparcie" dla "poprawnie zabezpieczających się" firm, by umożliwić im dalszą działalność i przez to ratować miejsca pracy.

Polska i Finlandia najbardziej konkurencyjne

Polska gospodarka już drugi rok z rzędu została uznana za jedną z najbardziej konkurencyjnych w UE. W dorocznym rankingu ośrodka badawczego The Lisbon Council, wyprzedza nas tylko Finlandia.