Najnowsze

Najnowsze

Sytuacja w PLL LOT

LOT powinien mieć stabilnego inwestora - powiedział w TVN CNBC Biznes partner zarządzający działem Doradztwa Finansowego Deloitte w Polsce. Wojciech Roman dodał, że wprowadzenie polskich linii lotniczych na giełdę byłoby zasadne jako dobra droga do prywatyzacji.

Głębokie spadki w USA

Najniższe zamkniecie giełdy w USA od 2003 roku to kolejne potwierdzenie trendu spadkowego. EBC obniżył stopy procentowe o 50pb. Główna stopa wynosi teraz 1,5%. A w Polsce powiększająca się dziura budżetowa. Złoty traci na wartości ale lekko oderwał się od walut naszego regionu. W programie "90 MINUT" Marek Tejchman rozmawiał z Marcinem Rupińskim - analityk Domu Maklerskiego BOŚ i Adamem Dakowiczem - prezes BRE Property Partner.

Bonusy i kryzys

Czy programy motywacyjne, dopłacanie do obiadów, służbowe komórki czy firmowe majówki mają sens w ciężkich dla firmy czasach? Z czego można zrezygnować, a z czego wręcz trzeba? I wreszcie - czy opłaca się coś pracownikom zostawić? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Piotrem Wielgomasem, prezesem Bigram SA oraz Piotrem Palikowskim z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami

Minister: są napięcia w budżecie. PiS zażądało tego na piśmie

W roku 2008 nasz budżet odczuł już kłopoty, wywołane zewnętrznymi czynnikami związanymi z kryzysem finansowym - powiedział w Sejmie Jacek Rostowski. Skrupulatnie wyliczył też dochody i wydatki państwa. Zdaniem PiS - zbyt skrupulatnie. Opozycja zażądała przerwy i przemówienia Rostowskiego na piśmie.

Prezydenckie weto przyjęte

Sejm przyjął weto prezydenta do ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych. Lech Kaczyński zawetował ustawę w połowie stycznia argumentując, iż niedostatecznie zabezpiecza ona interesy przyszłych emerytów.

Balcerowicz: Po pierwsze nie szkodzić

Kryzys gospodarczy na świecie to olbrzymie wyzwania dla władzy. Co powinna zrobić, aby wyjść z niego obronną ręką? - Po pierwsze nie szkodzić - mówi prof. Leszek Balcerowicz w "Kropce nad i" w TVN24. A za szkodzenie uważa przede wszystkim nadmierne zadłużanie się w stylu Węgier.

DWS zadziwia inwestorów

DWS Polska co najmniej na dobę przyprawił wielu inwestorów o szybsze bicie sera, zawieszając umarzanie i wycenę jednostek w trzech funduszach inwestycyjnych: Dłużnych Papierów Wartościowych, Płynnej Lokaty oraz Płynnej Lokaty Plus.

Nie potrzebujemy pomocy.

W Międzynarodowym Funduszu Walutowym pomocy szukają węgrzy, ale nie polacy. Prezes NBP, Sławomir Skrzypek pojechał dzisiaj do Waszyngtonu. Pragnie przekonać wszystkich że właśnie w Polsce inwestorzy nie boją się lokować swoich kapitałów.

Co będzie z ulgą prorodzinną?

Opieka nad dziećmi, czasami wymaga włożenia większego nakładu energii, niż praca zawodowa. Nagrodę rodzicom funduje raz w roku fiskus. W tym roku można odliczyć od podatku za każde dziecko 1173 złote. Jednak trzeba uważać, bo tutaj czyha nich pewien haczyk...

DWS pod lupą Komisji Nadzoru Finansowego

– Komisja Nadzoru Finansowego sprawdzi, czy decyzja DWS Polska TFI o zawieszeniu wyceny oraz odkupu jednostek uczestnictwa trzech funduszy miała uzasadnienie i czy była zgodna z prawem – powiedziała rzeczniczka prasowa Komisji Nadzoru Finansowego Katarzyna Biela.

Wiosna w salonach samochodowych

Nieoczekiwany wzrost sprzedaży nowych samochodów w naszych salonach. W lutym sprzedano ich nie tylko więcej niż w poprzedni miesiącu, ale także więcej niż przed rokiem. Liczba kupionych pojazdów przekroczyła 30 tysięcy.

GPW błysnęła na tle Europy

Europejskie giełdy zakończyły na minusach. Spadki notowań w Warszawie okazały się jednak dużo mniejsze niż na innych parkietach. Warszawski WIG20 spadł na zamknięciu sesji spadł o 1,12 proc. podczas gdy niemiecki DAX o 5 proc., francuski CAC o prawie 4, a brytyjski FTSE - o 3,2 proc.

Rekordowo niskie stopy w eurolandzie i na Wyspach

W strefie euro stopy procentowe rekordowo niskie. Europejski bank Centralny obciął je w czwartek o 50 pkt. bazowych - do 1,5 proc. Tyle samo ściął koszt pieniądza Bank Anglii. Tyle, że tam wynoszą one już tylko 0,5 proc.

Fotoradar sposobem na bezrobocie

Mały cud w urzędzie w niemieckim Bielefeld: mimo, że czasy ciężkie, zatrudnienie zwiększono nagle o 16 etatów. Powód? Konieczność obróbki zdjęć z automatycznego fotoradaru zainstalowanego niedawno na autostradzie A2 w kierunku Hanoweru.

Skrzypek "zamiesza" na złotym

- Narodowy Bank Polski prowadzi operacje na walutach i rozważa transakcje na złotym - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek. Zastrzegł jednak, że nie będzie to miało charakteru interwencji walutowej, bo działania będą na małą skalę.

OFE i obligacje

Rynek subfunduszy musi się rozwijać - mówi w rozmowie z Robertem Stankiewiczem prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Zdaniem gościa TVN CNBC Biznes Ewy Lewickiej kluczem do skutecznego inwestowania jest wypuszczenie różnego typu obligacji - korporacyjnych, infrastrukturalnych - które dałyby szanse na wyższe emerytury i konkurencyjność rynku. Tymczasem, jak mówi prezes IGTE, tego typu rozwiązania nie są realizowane, choć są przedmiotem regulacji prawnych.

Mikosz p.o. prezesa LOT

- Sebastian Mikosz został pełniącym obowiązki prezesa PLL LOT - poinformował rzecznik przewoźnika Wojciech Kądziołka po zakończeniu walnego zgromadzenia spółki. Jego głównym celem będzie znalezienie nowego inwestora dla borykającej się z poważnymi problemami spółki. Wśród kandydatów wymieniana jest m.in. niemiecka Lufthansa.

LOT bez prezesa

Głównym powodem rezygnacji prezesa LOT było poczucie braku przeprowadzania dalszych zmian koniecznych dla spółki. Prezes sądził, że po 11 miesiącach urzędowania ma wyczucie czy zmiany w spółce idą w dobrym kierunku. Gościem TVN CNBC Biznes był były prezes PLL LOT, Dariusz Nowak.

Unia boi się o Opla

Bruksela proponuje spotkanie przedstawicieli krajów europejskich, w których działają zakłady należące do General Motors, by skoordynować politykę wobec koncernu i należących do niego fabryk Opla. Berlin daje z kolei sygnał, że Opel nie jest ważny dla gospodarki Niemiec.

Czas na subfundusze

Rząd powinien w trybie pilnym podjąć prace nad subfunduszami bezpiecznymi, które są ważne szczególnie w ostatnim momencie oszczędzania na emerytury - powiedział doradca prezydenta RP, Paweł Wypych. Gość TVN CNBC Biznes przyznał w TVN CNBC Biznes, że system emerytalny po 10 latach prac wymaga jeszcze reform, ale największym problemem przyszłych emerytów jest wartość ich lokat w momencie bessy.

Fundusze spadają ...stabilnie

Odbudowywanie kursu rocznego KGHM i stabilizacja na rynku to prognoza gościa TVNCNBC Biznes, prezesa Investors TFI Macieja Wiśniewskiego. A jest dużo do nadrobienia - kurs KGHM spadł w ostatnich miesiącach o ponad 80 procent. O atmosferze wokół polskiego rynku oraz o problemie z wyceną środków należących do klientów funduszu DWS z prezesem Investors TFI rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach"

Pity 2008

PIT 2008 już spędza niektórym sen z powiek. W TVN CNBC Biznes pomagamy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ewentualnych problemów przy okazji rozliczenia dochodów za 2008 rok. Na maile i listy od widzów w sprawie sposobów na PIT w programie "Biznes Lunch" w TVN CNBC Biznes odpowiada w rozmowie z Jolanta Wiśniewską doradca podatkowy PriceWaterhouseCoopers, Joanna Narkiewicz.

Czy czeka nas kolejna obniżka stóp procentowych?

Jeżeli byśmy obniżali stopy procentowe to zapewne nie będzie to już 75 pkt. bazowych jak było w grudniu i styczniu, natomiast jaka będzie i czy będzie skala obniżki stóp procentowych to tak jak powiedziałem, my obserwujemy to co dzieje się na bieżąco w gospodarce powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej. Wg. prof. Czekaja są argumenty za wejściem Polski do ERM2 ze względu na kurs złotego który w tej chwili kształtuje się korzystnie.

Zamknięcie

Podsumowanie dnia na rynkach w USA. Sytuacja na chińskim parkiecie i odniesienie do sytuacji na Polskim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiali Marek Wołos - analityk Domu Maklerskiego TMS Brokers i Krzysztof Barembuch - wiceprezes AZ Finanse.

Kanapka non grata

Kanapki trzeba będzie zjeść przed unijną granicą, mleko wypić, a czekoladę zjeść lub wyrzucić. Na teren wspólnoty także turystom nie wolno będzie wwozić żywności pochodzącej spoza "27", jeśli zawiera w swym składzie mięso lub mleko.

Amerykanie znajdują pracę?

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła o 31 tys. do 639 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA. Analitycy spodziewali się ponad 10 tysięcy więcej.

Nauka dobrze finansowana

Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego chudsze o 800 milionów złotych. Jednak mimo budżetowych oszczędności polscy studenci na tym nie ucierpią - zapewniła w TVN CNBC Biznes szefowa resortu Barbara Kudrycka. Na czym resort zaoszczędził i ile ma środków do rozdysponowania, pytał gościa w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Dzieci zmniejszają podatki

Nawet 1174 złote mogą odliczyć od podatku rodzice wychowujący dziecko. O tym, kto może skorzystać z ulgi, a także które dzieci objęte są nią objęte, mówi w programie "Pieniądze od Rana" Szymon Czerwiński z Accreo Taxand. O szczegóły pytał Robert Stankiewicz.

Zmyłka w PIT‑ach bez wpływu na ulgę

W tym roku możemy sobie odliczyć od podatku 1173,70 zł za każde dziecko. By skorzystać z ulgi, należy wypełnić załącznik PIT/O. Formularz wydrukowany przez Ministerstwo Finansów zawiera rubryki, których nie trzeba wypełniać. Ale spokojnie - urzędnicy zapewniają, że nawet jeśli je wypełnimy, nie grozi nam utrata ulgi.