Najnowsze

Najnowsze

- W poniedziałkowej debacie Kwaśniewski - Tusk było w ogóle tematyki gospodarczej - uważa wiceprezes Business Centre Club (BCC) Arkadiusz Protas. Podobnego zdania jest ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Jeremi Mordasewicz.

- Będę przekonywał Unię Europejską, aby na terenie całej Wspólnoty obowiązywał zakaz wpuszczania do środowiska organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) - mówił w poniedziałek minister środowiska Jan Szyszko.

Tesco Polska powiadomiło Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że wyprodukowane w Chinach farby akwarelowe Tesco Value mogą być niebezpieczne z powodu zbyt dużego stężenia ołowiu, chromu i baru. Do tej pory sprzedano w Polsce ponad 14 tys. opakowań takich farb.

- Niski poziom obywatelskiego zaufania w Polsce blokuje rozwój społecznie odpowiedzialnego biznesu - wynika z raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) przedstawionego w poniedziałek w Warszawie.

- Obecnie Polska spełnia wszystkie kryteria konwergencji, łącznie z kryterium deficytu sektora rządowego i samorządowego oraz kryterium długu publicznego - powiedziała w poniedziałek szefowa resortu finansów Zyta Gilowska.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 2,3 proc. w stosunku do września 2006 roku, wobec prognozowanych przez ekonomistów 1,9 proc. Jednocześnie przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wzrosło o 9,5 proc. w porównaniu z wrześniem roku ubiegłego.

Kompania Singapore Airlines otrzymała w poniedziałek największy pasażerski samolot na świecie. Stało się to po blisko dwóch latach opóźnienia, szef singapurskich linii Chew Choon Seng podkreślił jednak, że "warto było czekać".

Centralny Bank Szwecji przyznał po raz 39. Nagrodę Nobla z ekonomii. Jeden z jej tegorocznych laureatów, Leonid Hurwicz, to wychowany w Polsce amerykański ekonomista, który w swoich badaniach łączył m.in. zastosowanie teorii matematycznych w procesach gospodarczych.

- Rosyjskie embargo na import polskich produktów rolnych jest bezpodstawne i będzie nadal blokować negocjacje między Rosją a UE na temat nowej umowy o współpracy i partnerstwie, a nawet przeciwko członkostwu Federacji w Światowej Organizacji Handlu - oświadczył wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

We wrześniu Polacy zgromadzili na bankowych depozytach 447,5 mld zł, ale wartość udzielonych kredytów przekroczyła 453 mld zł. To złą wiadomość dla kredytobiorców, bo banki albo będą musiały podnieść oprocentowanie kont, albo zapożyczyć się za granicą - zauważa "Rzeczpospolita".

Do września Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych ściągnęła tylu inwestorów, ilu przez cały ubiegły rok. Tyle, że zaczyna dostawać zadyszki, bo nie jest przygotowana na tyle pracy, a rząd też wcale jej nie ułatwia - zauważa "Puls Biznesu".

W rankingu Lisbon Coucil, brukselskiego instytutu działającego na rzecz tworzenia w Europie nowoczesnej gospodarki, dotyczącym kapitału ludzkiego Polska jest na ostatnim miejscu z nowych państw UE. Najlepiej wypadły Słowenia, Turcja (kandydująca do UE) i Litwa - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Po gorączce cenowej ostatnich miesięcy osoby planujące zakup mieszkania mogą odetchnąć. Do końca roku ceny mieszkań będą stabilne, a nawet spadną. Nowa fala wzrostu cen ruszy z początkiem 2008 roku, ale wyniesie on w największych miastach najwyżej 10-15 proc. w skali roku - stwierdza "Gazeta Prawna".

Wdrażanie projektu zacznie się od nowego roku i potrwa dwa lata. Wprowadzenie Rejestru Usług Medycznych, testowanego od 2001 roku w woj. śląskim ma przynieść oszczędności, zapobiegać nadużyciom i wprowadzić przejrzystość w służbie zdrowia - pisze "Gazeta Prawna".

Donald Tusk zaskoczył Ryszarda Petru, głównego ekonomistę banku BPH swoim, lepszym od premiera Jarosława Kaczyńskiego, przygotowaniem do gospodarczej części piątkowej debaty. Zdaniem Arkadiusza Protasa z BCC i Bohdana Wyżnikiewicza z IBnGR politycy niczym nie zaskoczyli, a gospodarkę potraktowali jako narzędzie polityczne

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" odstąpiło w piątek od umowy z konsorcjum Ferrovial-Budimex-Estudio Lamela na rozbudowę warszawskiego Portu Lotniczego im. F. Chopina - poinformowały Porty Lotnicze w komunikacie. Nie wiadomo kiedy terminal zostanie oddany do użytku.

Choć w demonstracji przed dyrekcją firmy brali udział liderzy każdego z czterech związków zawodowych działających w Zakładach Hipolita Cegielskigo, to stanowiska związków w kwestii wysokości żądanych podwyżek są rozbieżne - domagają się oni od 300 do 500 złotych podwyżki.

Już w poniedziałek największy wydawca regionalnych dzienników rusza ze swoim ogólnopolskim projektem. Mniej polityki, więcej tematyki społecznej i finansowej - taki kierunek zamierzają obrać twórcy dziennika "Polska". Wierzą, że szybko zdominują rynek.

- W 2007 roku, po raz pierwszy od wielu lat, grupa PKP nie przyniesie strat. W przyszłym roku nakłady na nowe inwestycje kolejowe wzrosną ponad dwukrotnie, do ok. 4,5 mld zł – poinformował minister transportu Jerzy Polaczek.

Do decyzji gdzie odbędzie się Wystawa Światowa EXPO w 2012 roku jeszcze miesiąc, ale w ocenie sekretarza generalnego Biura Wystaw Międzynarodowych (BIE) Vicente'a Gonzaleza Loscertalesa, starający się o jej organizację Wrocław jest do niej świetnie przygotowany.

Zarząd KGHM nadal walczy o dywidendy. Złożył apelację od wrześniowego wyroku sądu, który wstrzymał wypłatę drugiej jej transzy dywidendy - niebagatelnej kwoty 1,7 mld zł.

Wskaźniki gospodarcze nadal będą rosły, ale dynamika rozwoju będzie już znacznie mniejsza - prognozuje "Gazeta Prawna". Może dojść do miękkiego lądowania polskiej gospodarki - przestrzegają zagraniczni eksperci.

- W programie Prawa i Sprawiedliwości nie było deklaracji budowy 3 milionów mieszkań - twierdzi wiceminister budownictwa Piotr Styczeń. Według niego, PiS mówił jedynie o tym, że Polsce potrzebne jest ich wybudowanie.

- Polski sektor energetyczny doświadcza realnych prób przejęć już od dłuższego czasu - mówi minister Zbigniew Wassermann komentując doniesienia "Rzeczpospolitej". Gazeta poinformowała, że ABW ostrzegało rząd o zagrożeniu Orlenu przejęciem przez rosyjski koncern.

Po kilku miesiącach niekorzystnych danych gospodarczych z USA, zza oceanu wreszcie powiało umiarkowanym optymizmem. Znacznie spadł deficyt handlowy, a w urzędach pracy rejestruje się coraz mniej bezrobotnych.

Od stycznia do września tego roku do Polski sprowadzono z zagranicy niemal 730 tys. używanych samochodów. To o prawie 26 proc. więcej niż przed rokiem - donosi instytut Samar, monitorujący rynek motoryzacyjny.

Aż 11,5 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w ciągu ostatniego 1,5 roku szukało nowych pracowników i do dziś ich nie znalazło - wynika z badania przeprowadzonego przez PKPP "Lewiatan".