Najnowsze

Najnowsze

Prawie 7 tys. pracowników British Airways zgodziło się pracować przez 4 tygodnie za darmo. Cel w czasach kryzysu jest oczywisty: żeby ich firma miała szansę przetrwać.

Allen Stanford, drugi po Bernardzie Madoffie najgłośniejszy skandalista finansowy w USA, do sądu w Houston dotarł w kajdanach i pomarańczowym drelichu. Jednak sędzia zdecydował, że będzie odpowiadał z wolnej stopy w procesie, w którym jest oskarżony o nadużycia na sumę 7 miliardów dolarów.

Nasze ciepłownie będą mogły kopcić dłużej - oszczędzimy więc pieniądze, nie musząc ich pospiesznie modernizować. Kraje członkowskie UE zgodziły się odsunąć w czasie surowe redukcje zanieczyszczeń przemysłowych. Do końca 2023 r. będą mogły funkcjonować istniejące ciepłownie - choć zanieczyszczają środowisko.

W trzecim kwartale musimy się liczyć ze spadkiem PKB - taka jest opinia członka Rady Polityki Pieniężnej prof. Jana Czekaja. Jego zdaniem będzie to najgorszy kwartał w tym roku. Natomiast jeśli chodzi o cały 2009 rok - to prof. Czekaj ocenił w TVN CNBC Biznes, że spodziewa się dodatniego wzrostu PKB.

Europejscy wydawcy książek sprzeciwiają się publikacji książek w internecie. Firma Google chce stworzyć największą na świecie elektroniczną bibliotekę - Google Book Search.

Szykują się zmiany we władzach mediów publicznych. W najbliższy wtorek odbędą się Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP i Polskiego Radia, które zdecydują o absolutorium dla członków władz mediów publicznych. Zakończą się też kadencje powołanych przed trzema laty rad nadzorczych.

Nie wszyscy radzą sobie jednak dobrze. ZNTK Łapy, Monnari, Galeria Centrum, Krośnieńskie Huty Szkła, Sfinks - zupełnie różne branże i bardzo podobne problemy. Problemy, które mogą oznaczać likwidację zakładu i setek miejsc pracy jak w Łapach,  albo otwarcie zupełnie nowego rozdziału jak w przypadku Sfinksa.

Pasażerowie taniej linii lotniczej Ryanair mogą pójść torbami - i to dosłownie. Linia chce, by pasażerowie sami przenosili walizki przez bramki bezpieczeństwa i wnosili je do samolotów. Wszystko z oszczędności, aby obciąć koszty obsługi naziemnej.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyklucza złożenia wniosku o przerwę w obradach walnego zgromadzenia akcjonariuszy PZU - potwierdził w TVN CNBC Biznes szef resortu Aleksander Grad. Powodem może być nadzieja na rychłe porozumienie w konflikcie właścicieli - Skarbu Państwa i Eureko.

Na GPW zadebiutowała w czwartek - jako pierwsza z branży - kopalnia węgla kamiennego Bogdanka z Lublina. Cena na otwarciu wynosiła 56,10 zł i była wyższa od ceny emisyjnej o prawie 17 proc. Później było jeszcze lepiej i na zamknięciu Bogdanka kosztowała 57,50 zł.

- Podwyżka podatków jest lepsza niż rozchwianie finansów państwa - bronił się w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. W tym samym czasie na konferencji prasowej premier Donald Tusk mówił, że o ewentualnych podwyżkach w latach 2010-11 rząd ma poinformować latem. - Prezydent tego nie popiera - skomentował szef kancelarii L. Kaczyńskiego Piotr Kownacki.

10,8% - to stopa bezrobocia wyliczona przez Główny Urząd Statystyczny za maj. Według analityków powinniśmy ostrożnie spoglądać na te wyniki - obecne wyższe zatrudnienie wiąże się bowiem z tworzeniem nowych prac sezonowych. Kto powinien obawiać się teraz o swoje miejsce pracy - pracownik fizyczny czy manager? W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z Katarzyną Ratajczyk, członkiem zarządy Bigram S.A. oraz Kajetanem Słoniną z Randstad.

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego ukarany za pracę w poprzedniej firmie. Jak donosi Radio Zet, Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Banku Ochrony Środowiska nie udzieliło absolutorium dwóm członkom zarządu spółki, odwołanym w ubiegłym roku - obecnemu wiceprezesowi NBP Piotrowi Wiesiołkowi i b. skarbnikowi PIS Stanisławowi Kostrzewskiemu.

Inwestor wybrany w przetargu może kupić składniki majątku Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińskiej Nowa. Spółka Stichting Particulier Fonds Greenrights uzyskała pozytywną decyzję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu.

- PO nie zna się na gospodarce, ale nie chce uczyć się na błędach i słuchać porad - mówiła w Sejmie Aleksandra Natalii - Świat z PiS, uzasadniając wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego. Sam minister, obecny w Sejmie, przez większą część przemówienia posłanki rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem.

5,5 procent - o tyle w pierwszym kwartale skurczyła się gospodarka Stanów Zjednoczonych. To i tak niezły wynik: ostatni kwartał zeszłego roku przyniósł wszak spadek o 6,1 procent.

Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej - zapewnił w TVN CNBC Biznes prezes Bogdanki, Mirosław Taras. 25 czerwca spółka Bogdanka SA zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Łącznie Bogdanka przydzieliła inwestorom 11 mln akcji. Z pierwszego dnia notowań zadowoleni są wszyscy zainteresowani - akcje na otwarciu zyskały 16,8%. Co będzie dalej? O planach wobec dalszego rozwoju spółki rozmawialiśmy z prezesem spółki, Mirosławem Tarasem.

Producent naczep Wielton spodziewa się że sprzeda 600 sztuk swoich produktów w II kwartale wobec 413 produktów sprzedanych w kwartale I. Na razie spółka ma szereg zamówień. W programie "Rynki Dnia" rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki Wielton Pawłem Gońdem.

Pluszowa trumna z napisami: "Śmierć służby celnej to koniec bezpieczeństwa Polski w UE" oraz "Zielone światło dla szarej strefy" - to według celników obraz sytuacji celników w Polsce. Protestują oni pod Sejmem, domagając się podwyżek i objęcia ich emeryturami "mundurowymi".

TVN24 i TVN to jedyne stacje telewizyjne, które znalazły się w pierwszej piętnastce tytułów majowego rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowanego przez Instytutu Monitorowania Mediów. Jednocześnie IMM podaje, że maj był najlepszym w tym roku miesiącem dla TVN24. Natomiast Onet.pl i tvn24.pl to najbardziej opiniotwórcze portale w Polsce.

Nadal należymy do najuboższych krajów Unii. Choć dzięki wejściu do niej Rumunii i Bułgarii przesunęliśmy się o dwa miejsca w górę, na czwartą pozycję od końca, to PKB na jednego mieszkańca Polski wynosi zaledwie 57 proc. unijnej średniej - wynika z opublikowanych w czwartek danych Eurostatu za rok 2008.

Obniżki stóp procentowych niewielkie, ale wciąż możliwe - ocenia w TVN CNBC Biznes prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej. W środę Rada obniżyła stopy o 25 punktów bazowych do rekordowo niskiego poziomu 3,5%. Kolejne cięcia będą uzależnione od gospodarczej koniunktury. A ta zdaniem prof. Sławińskiego może się ożywić pod koniec tego roku. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Rośnie świadomość polskich konsumentów w zakresie przysługujących im praw - ocenia w TVN CNBC Biznes dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenta, Piotr Stańczak. Mimo to nie zawsze z nich korzystamy. A znajomość własnych praw szczególnie przydaje się w okresie wakacyjnych wojaży. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Rosyjski koncern Gazprom zapowiedział w czwartek zredukowanie w tym roku o 30 procent swego programu inwestycyjnego z uwagi na kłopoty finansowe.

polski rząd jeszcze raz podniesie deficyt budżetowy na ten rok - uważa prestiżowa agencja ratingowa Moody's. Agencja przypomina, że perspektywa oceny wiarygodności kredytowej Polski wciąż jest stabilna.

Ministerstwo pracy i analitycy mieli rację. Stopa bezrobocia w maju spadła do 10,8 proc. z 11 proc. w kwietniu - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. W maju 2008 roku wskaźnik ten wynosił jednak 9,8 proc.

Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 1,1 proc. rok do roku. Wzrost ten był znacznie wyższy od oczekiwań. Prognozy analityków mówiły o wzroście sprzedaży o 0,8 proc. W kwietniu wzrosła ona o 1 proc.

W poniedziałek walne zgromadzenie akcjonariuszy grupy kapitałowej Polskie Linie Lotnicze LOT ma zadecydować o sprzedaży czterech z 12 spółek grupy - czytamy w "The Wall Street Journal Polska". Według gazety jest to przygotowanie LOT-u do prywatyzacji.

Władze banku HSBC w Polsce stwierdziły, że bank jest za mały, aby konkurować w walce o obsługę masowego klienta. Teraz zamierza skupić się głównie na firmach i klientach indywidualnych, ale z grubszymi portfelami. To zaś oznacza zwolnienie około 200 z tysiąca pracowników oddziałów i centrali. Na początek - pisze "Rzeczpospolita".

- Nie widzę oznak ożywienia gospodarczego - mówi Warren Buffett. Szef funduszu inwestycyjnego Berksire Hathaway przekonuje, że inwestycje w akcje są dobrym rozwiązaniem w długim terminie, jednak w amerykańskiej gospodarce co najmniej do końca roku będzie jeszcze panował chaos.