zwierzęta

zwierzęta

Śledzenie przepisów, nakazów i zakazów dotyczących opieki nad zwierzętami to dla odpowiedzialnych właścicieli psów oczywistość. Kiedy internet obiegła informacja, że rząd zmienia przepisy i wprowadza bezwzględny nakaz wyprowadzania psów na smyczy, w parkach aż zahuczało. Na szczęście dla zwolenników bezpiecznego i kontrolowanego puszczania czworonogów wolno, nowe przepisy nie są jednoznaczne. Na nieszczęście policjantów i tych, którzy dostaną mandaty, przepisy stwarzają pole do interpretacji, które w niektórych przypadkach będzie musiał rozstrzygać sąd. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Przelot ponad 700 bocianów białych zaobserwowano w jedno popołudnie pod koniec marca nad przełęczą Escrinet we Francji - podała tamtejsza Liga Ochrony Ptaków. Według ornitologów, większość z ptaków leciała do Alzacji - jeszcze niedawno wydawało się, że nie będzie można ich tam już widywać. Trend odwrócił się jednak po latach starań na rzecz ochrony tych zwierząt.

Wilk, który zaatakuje człowieka, jest zabijany. Ale kiedy sprawdzi się dokładnie, dlaczego doszło do agresji, często okazuje się, że wcześniej człowiek maczał w tym palce. Uczeni przekonują, że wilki boją się ludzi. Dlaczego więc do nas przychodzą? I czy przestaną, jeśli zaczniemy do nich strzelać?

Podczas polowań w ciągu roku zabijanych jest średnio trzysta tysięcy fok. Protestują przeciwko temu organizacje chroniące prawa zwierząt, wskazując, że polowania są niehumanitarne. Jak mówi Rebecca Aldworth, przedstawicielka jednej z nich, "to właśnie polowań na foki dotyczy największa część listów i zapytań kierowanych do rządu".

Padlińce pospolite to padlinożerne chrząszcze odżywiające się zwłokami dużych kręgowców, w tym ludzi. Pokrywają je wytwarzającą ciepło powłoką, a to zapewnia korzystne środowisko dla rozwoju ich potomstwa - wykazały analizy polskich naukowców. Badacze opisują, w jaki sposób owady te mogą pomagać specjalistom w dokładniejszym określaniu momentu zgonu człowieka.