Wystarczą drobne gesty, by pomóc zwierzętom przetrwać zimę 

Koty (zdjęcie ilustracyjne)
Opady śniegu, silny wiatr i mróz. Przed nami niebezpieczne załamanie pogody
Źródło: Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Zima to trudny czas także dla zwierząt. Można im poprzez drobne gesty, na przykład udostępniając pomieszczenia piwniczne kotom żyjącym na wolności. Można też oddać zbędne koce czy ręczniki, które mogą jeszcze posłużyć psom ze schroniska.

Według szacunków, w Warszawie jest blisko 30 tysięcy kotów wolno żyjących. To zwierzęta, które urodziły się i żyją na wolności, ale w otoczeniu człowieka.

"Są ważnym elementem środowiska miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni. Dlatego miasto troszczy się o nie przez cały rok, kupując karmę oraz finansując ich leczenie, zabiegi kastracji i sterylizacji" - podkreślono w komunikacie stołecznego ratusza.

ZOBACZ: Drogowcom nie były już potrzebne, dzięki temu Kajtek ma nową podłogę. Skorzystały też inne zwierzaki.

Władze Warszawy apelują do mieszkańców, zarządców i administratorów nieruchomości, by umożliwili kotom całoroczny, swobodny dostęp do piwnic. Pomieszczenia te stanowią bezpieczne i ciepłe schronienie dla tych pożytecznych zwierząt.

Miasto pomaga dzikim kotom
Miasto pomaga dzikim kotom
Źródło: Shutterstock

Zbiórka dla psów ze schroniska

W tym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania we współpracy ze Schroniskiem na Paluchu im. Jana Lityńskiego po raz kolejny organizują zbiórkę tekstyliów dla podopiecznych schroniska. Mieszkańcy, którzy chcą oddać zwierzakom koce, ręczniki, prześcieradła lub duże poszewki, nie muszą jechać bezpośrednio do placówki. Mogą zostawić je w którymś z pojemników ustawionych przez MPO przy bramach wjazdowych w siedmiu lokalizacjach: przy ul. Tatarskiej 2/4, Sosnkowskiego 4, Kopijników 13, Zabranieckiej 4, Kampinoskiej 1, Mortkowicza 5 lub Obozowej 43.

Pomóc można także psom ze schroniska
Pomóc można także psom ze schroniska
Źródło: UM Warszawa

Zbiórka potrwa do 6 grudnia i obejmuje wyłącznie przedmioty wskazane przez pracowników i wolontariuszy schroniska.

Dwa lata temu podczas podobnej akcji udało się zebrać kilkadziesiąt kontenerów z pożywieniem, kocami i ręcznikami.

OBEJRZYJ: Ocieplą klatki w schroniskach, trafią też na Ukrainę. Drugie życie banerów wyborczych.

Czytaj także: