Zmiany klimatu

Zmiany klimatu

Na wybrzeżu Morza Karskiego zaobserwowano ogromną liczbę morsów arktycznych (Odobenus rosmarus). Według naukowców może być to znak, że populacja tępiona przez stulecia wreszcie zaczęła się odradzać. Wciąż jednak istnieje niepokój związany z drastycznie malejącą pokrywą lodową Arktyki.

Syberia, jeden z najzimniejszych regionów świata, płonie. - Mamy do czynienia z rekordowymi upałami - mówi Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zobacz materiał magazynu "Polska i Świat".

Średnia temperatura na świecie w ciągu najbliższych pięciu lat nadal będzie rosnąć, czasowo może wzrosnąć do powyżej 1,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej - poinformowała w czwartek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). To oznacza, że konsekwencje będą odczuwalne niemal w każdym miejscu na Ziemi.

Od kilku dni w całym kraju, ale szczególnie na południu, we znaki dają się ulewy. Na niektórych rzekach przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze. Jednak jak przekonują eksperci, tak duże opady nie sprawiają, że w susza w Polsce się skończyła. Materiał magazynu "Polska i Świat".

W środku antarktycznego lata w polarnej stacji badawczej Casey odnotowano falę upałów. Temperatura przez kilka dni osiągała rekordowe dla tego regionu wartości. Poinformowali o tym badacze w artykule na łamach "Global Change Biology".