Zmiany klimatu

Zmiany klimatu

Jakie są nasze największe lęki? Czy czujemy obawę o przyszłość naszej planety w związku ze zmieniającym się klimatem? Z jakimi wyzwaniami przychodzi się nam mierzyć w dzisiejszych czasach? Te pytania postawiono dziesiątkom tysięcy osób w globalnej ankiecie.

Globalne ocieplenie odbija się na wszystkim, również na rolnictwie i na gospodarce. Zmieniają się nawet jabłka. W przyszłości nie będą smakować tak samo jak dziś. Nowe odmiany, które lepiej znoszą zmiany zachodzące w atmosferze, znajdują powszechne poparcie wśród rolników.

Gubernator stanu Floryda zakazał urzędnikom publicznego używania wyrażeń: "zmiany klimatu" oraz "globalne ocieplenie". Jeden z pracowników tamtejszego urzędu ochrony środowiska nie wiedział o tej zasadzie. W rezultacie trafił na przymusowy urlop oraz badania psychiatryczne, donoszą zagraniczne media.

Według naukowców rok 2014 był najgorętszym w historii. To - zdaniem wielu - świadczy o ocieplającym się klimacie. Niedawno eksperci postanowili sprawdzić, gdzie najlepiej będzie zamieszkać w czasach gwałtownych zmian klimatu. Norwegia, Nowa Zelandia i Szwecja... tam warunki powinny być optymalne. A jak w tym rankingu wypadła Polska?

Naukowców nie dziwi, że rok 2014 będzie należał do czołówki najgorętszych. Krzysztof Markowicz, geofizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, na antenie TVN24 opowiadał o scenariuszach zmian klimatu. - Nie mamy złudzeń, że klimat się ociepla - komentował specjalista.

Gazy cieplarniane, które dostały się do atmosfery 10 tysięcy lat temu, zmieniły klimat Afryki. Spowodowały, że w niektórych regionach zaczął padać deszcz. W rezultacie suche pustynie zamieniły się w tętniące życiem sawanny. Szacuje się, że około 10 tys. lat temu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było na podobnym poziomie, jak na początku rewolucji przemysłowej.

- 17 st. C w listopadzie na Dolnym Śląsku to jest już ekstremum. To anomalna sytuacja - powiedział prof. Mirosław Miętus, klimatolog z Uniwersytetu Gdańskiego. W porannym programie TVN24 "Wstajesz i wiesz" ekspert odniósł się również do najnowszych wyników badań japońskich naukowców, którzy prognozują mroźne zimy, a także zwrócił uwagę na to, że świat nie jest przygotowany na zmiany klimatu.

"Zmieńcie politykę, a nie klimat","Zmiany klimatyczne zagrożeniem dla zdrowia" - m.in. takie hasła można było usłyszeć w niedzielę w największych światowych metropoliach. Tysiące ludzi wzięły udział w licznych przemarszach, by manifestować swoje niezadowolenie z polityki na rzecz klimatu. - ONZ niewiele może. Dlatego bierzemy sprawę w swoje ręce - mówili demonstranci.

Im jest cieplej, tym do szpitala zgłasza się więcej osób chorych na kamicę nerkową. Lekarze z USA przebadali kilkadziesiąt tysięcy Amerykanów. Okazało się, że gdy temperatura w ciągu dnia wzrosła co najmniej o 10 st. C, wzrosło też ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u mieszkańców Atlanty, Chicago, Dallas i Filadelfii. Nieco inaczej jest w przypadku mieszkańców Los Angeles.

Zespół ekspertów z Uniwersytetu w Leeds przeprowadził ankietę dotyczącą świadomości Brytyjczyków na temat zmian klimatu. Wyniki zaskoczyły naukowców, bo większość respondentów przyznała, że dowodem przemian, jaki zachodzą w klimacie, nie są fale upałów, tylko powodzie, ulewy i erozje brzegów.

- Potężne wybuchy wulkanów ze strefy tropikalnej przynoszą chłodne i deszczowe lata w Europie - donoszą naukowcy. Wszystkiemu winne są niewielkie cząsteczki pyłów i aerozoli, które blokują dopływ promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi. W ostatnich miesiącach odnotowywanych jest coraz więcej erupcji wulkanów z pacyficznego pierścienia ognia. Czy rok 2014 będzie "rokiem bez lata"?