Zmiany klimatu

Zmiany klimatu

Najnowsze badania szwajcarskich naukowców dowodzą, że w wyniku zmian klimatycznych fale upałów będą pojawiać się coraz częściej. W ciągu najbliższych 30 lat upalne okresy będą występować z siedmiokrotnie większą częstotliwością. Jeśli nie zaczniemy działać, po 2050 roku wysokie temperatury będą nam doskwierać nam nawet 21 razy częściej niż obecnie.

Chmury miały być naszymi sprzymierzeńcami w walce ze zmianami klimatu, a same się zmieniają i nakręcają katastrofę. Zaczynają odbijać mniej promieniowania słonecznego i zatrzymują więcej ciepła na Ziemi - dowodzą brytyjscy naukowcy. Materiał Patryka Rabiegi.

Powodzie będą coraz większym problemem niż do tej pory sądzono - wynika z najnowszych ustaleń NASA. Jak twierdzą naukowcy, już w następnej dekadzie należy się spodziewać poważnych i częstych powodzi przypływowych. To niebezpieczeństwo powstanie z połączenia zmian klimatu z aktywnością naszego naturalnego satelity, Księżyca.

Na świecie robi się coraz goręcej, a co za tym idzie, ociepla się także woda w jeziorach - grozi im katastrofa ekologiczna. Brak tlenu oznacza brak życia. Mówi o tym raport "Nature", który opracował międzynarodowy zespół naukowców - wśród nich znalazła się Polka prof. Julita Dunalska. Patryk Rabiega.