Zmiany klimatu

Zmiany klimatu

Lipiec 2021 był najcieplejszym miesiącem w historii świata

Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) podali, że lipiec 2021 był najcieplejszym miesiącem na świecie w historii pomiarów. - Ten nowy rekord przyczynia się do niepokojącej i niszczącej ścieżki, jaką zmiany klimatyczne wyznaczyły światu - ocenił Rick Spinrad, administrator w organizacji.

Rekordowe fale upałów mogą być aż siedem razy częstsze

Najnowsze badania szwajcarskich naukowców dowodzą, że w wyniku zmian klimatycznych fale upałów będą pojawiać się coraz częściej. W ciągu najbliższych 30 lat upalne okresy będą występować z siedmiokrotnie większą częstotliwością. Jeśli nie zaczniemy działać, po 2050 roku wysokie temperatury będą nam doskwierać nam nawet 21 razy częściej niż obecnie.

Chmury a walka ze zmianami klimatu

Chmury miały być naszymi sprzymierzeńcami w walce ze zmianami klimatu, a same się zmieniają i nakręcają katastrofę. Zaczynają odbijać mniej promieniowania słonecznego i zatrzymują więcej ciepła na Ziemi - dowodzą brytyjscy naukowcy. Materiał Patryka Rabiegi.

Powodzie będą coraz większym wyzwaniem. Prognoza NASA na kolejną dekadę

Powodzie będą coraz większym problemem niż do tej pory sądzono - wynika z najnowszych ustaleń NASA. Jak twierdzą naukowcy, już w następnej dekadzie należy się spodziewać poważnych i częstych powodzi przypływowych. To niebezpieczeństwo powstanie z połączenia zmian klimatu z aktywnością naszego naturalnego satelity, Księżyca.