Zmiany klimatu

Zmiany klimatu

To, co naukowcy obserwowali przez ostatnie 10 lat, stało się rzeczywistością. Od lodowca Larsena w Antarktyce oderwał się gigantyczny kawał lodu. Zobacz, jak poszerzała się szczelina.

- Po raz pierwszy od zniknięcia z powierzchni Ziemi dinozaurów stajemy twarzą w twarz z masowym wymieraniem przyrody - twierdzi Mike Barrett, dyrektor nauki i polityki WWF. W 50 lat straciliśmy 60 procent gatunków roślin i zwierząt. Do 2020 będzie ich jeszcze więcej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu doszli do zadziwiających wniosków. Z najnowszych badań wynika, że epidemia wirusa w Ameryce Południowej była napędzana przez zmiany pogody wywołane bardzo silnym zjawiskiem el Nino w 2015 roku.

Z roku na rok na Ziemi jest coraz cieplej. Dowodzą tego pomiary meteorologiczne. Aby udowodnić to, naukowcy pokazali dane dotyczące temperatury powietrza w postaci zbiorczych mapek.

Zmiany klimatyczne, głównie ciepłe zimy, przyczyniają się do zwiększenia liczebności kleszczy - wskazuje większość naukowców. Zoolog Krzysztof Dudek twierdzi, że kwestia kleszczy, choć poważna, jest jednak często wyolbrzymiana i powoli staje się problemem psychologicznym.

Komisja Europejska dofinansuje trzy projekty Lasów Państwowych, które przyczynią się do adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu. Dwa z nich to kontynuacja działań związanych z retencjonowaniem wody w lasach. Projekty te były prowadzone przez Lasy Państwowe w ubiegłych latach. Trzeci to całkowicie nowa inicjatywa, dotycząca ograniczania skutków zagrożeń powodowanych pożarami lasów.

Rok 2015 był najcieplejszy. Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze oraz zjawisko El Nino mogą sugerować, że w 2016 globalnie będzie jeszcze cieplej niż w zeszłym roku. - To wszystko jest złą wiadomością dla planety - ostrzegają naukowcy.

Amerykańscy badacze stworzyli raport dotyczący zmiany klimatu w USA. Zawiadamiają, że wzrastająca temperatura zagraża również ludziom. - Globalne ocieplenie nie dotyczy jedynie niedźwiedzi polarnych i topniejącej pokrywy lodowej, ale dotyka także nas. Musimy z tym walczyć - apelują naukowcy.