wulkany

wulkany

Morderczy wulkan przypomina o sobie Kolumbijczykom

Kolumbijczycy mieszkający w pobliżu wulkanu-mordercy Nevado del Ruiz musieli opuścić swoje domy. Ponieważ ognista góra w sobotę wypluła z siebie kłęby dymu, lokalne władze zarządziły ewakuację.

Spirale z chmur nad bezludną wysepką

Zavodovski, bezludna wysepka na Południowym Atlantyku, jest niepozorna, ale potrafi sprawiać niespodzianki tym, którzy mają okazję oglądać jej zdjęcia satelitarne. Wulkan znajdujący się na niej wypuszcza do atmosfery aerozole, które formują piękne chmury.

Odkrył wulkan, który zmienił klimat? Największa erupcja tysiącleci

Francuski badacz Franck Lavigne twierdzi, że rozwiązał jedną z największych zagadek wulkanologii i zidentyfikował wulkan, którego erupcja wywołała okres globalnego ochłodzenia trwający aż do XIII wieku. Nie chce jednak podać jego nazwy przed publikacją całości swoich badań. Według naukowców, może chodzić o górę znajdującą się w Indonezji.

Wulkan straszy dziwnymi odgłosami

Jeden z najpotężniejszych południowoamerykańskich wulkanów Nevado del Ruiz, wzmaga swoją aktywność. Według sejsmologów erupcja może nastąpić już wkrótce. Mieszkający najbliżej góry twierdzą, że wydaje dziwne odgłosy i boją się, że podobnie jak 27 lat temu, spowoduje śmierć tysięcy osób.

Magma spod Yellowstone zniszczy Amerykę?

Najstarszy park narodowy na świecie - Yellowstone leży nad tykającą bombą. 10 km pod jego powierzchnią pływa gorąca magma, która z impetem może wybuchnąć. Gdyby doszło do erupcji, zginęłyby miliony Amerykanów, a ucierpiała cała cywilizacja. Naukowcy mnożą scenariusze na ten temat.

Wwiercą się w serce "zabójcy Europy". Czy badacze wywołają erupcję?

Jeśli wybuchnie, pozbawi życia kilka milionów ludzi. Mimo to, naukowcy decydują się podjąć ryzykowną grę. Chcą bowiem wwiercić się w superwulkan Campi Flegrei nieopodal Neapolu. Po latach oporu pozwolenie na przeprowadzenie badań wydał miejski ratusz. Kontrowersje budzą opinie części naukowców, których zdaniem działania badaczy mogą pobudzić tzw. zabójcę Europy do erupcji.

Pierwsi ewakuowani spod "postrachu Kolumbii"

Pół tysiąca osób, które mieszkają w osadach położonych na zboczach wulkanu Nevado del Ruiz, musiało opuścić swoje domy. - Dlatego, że trudno przewidzieć, co będzie się działo z wulkanem-postrachem Kolumbii - podała kolumbijska rządowa agencja geologiczna Ingeominas.

Zabił 29 tysięcy. Znów się obudził

Wulkan-morderca, przed którym drżą Kolumbijczycy, we wtorek obudził się po bardzo długim śnie. Wypluł z siebie wysoki na kilometr słup dymu, a także kłęby pyłu, który spadł na położone u jego stóp miasto Manizales. Mieszkańcy, pomimo rzeczywistego zagrożenia erupcją, starają się żyć normalnie.

20 razy wypluwał z siebie dym. Mieszkańców nie stać na ewakuację

Popocatepetl ani na chwilę nie odpuszcza mieszkającym w jego sąsiedztwie Meksykanom. W czwartek wulkan wypluwał z siebie dym w aż 20 seriach. Lokalne władze szykują obywateli na możliwą ewakuację i choć wielu z nich chciałoby wyjechać już teraz, zostają w domu, bo na ucieczkę ich nie stać.

Magma tańczy pod Santorini, wyspa się unosi

Malownicza grecka wyspa Santorini wzmaga swoją aktywność geologiczną. Wykazały to dane zebrane przez europejskego satelitę Envisat, jeszcze zanim 8 kwietnia stracono z nim łączność.

Człowiek nie widział takiej zmiany. Pięć dni i 72 metry nowej skały

Naukowcy z Oksfordu popłynęli zbadać wulkan Monowai w południowej części Pacyfiku. Na miejscu okazało się, że właśnie zaczyna się podziemna erupcja. Badacze zatem odpłynęli, a kiedy powrócili po pięciu dniach, wulkan był o 9 milionów sześciennych większy. Nigdy jeszcze człowiek nie zdołał zarejestrować tak dużej i szybkiej zmiany podłoża naszej planety.

Postrach Meksyku pluje i hałasuje

Postrach Meksyku, wulkan Popocatepetl, w nocy z piątku na sobotę dał się we znaki mieszkańcom jednej z okolicznych miejscowości. Góra wyrzucała z siebie kłęby pyłu i rozżarzone skały, strasznie przy tym hałasując. Meksykanie obawiają się, że już najwyższy czas na jej erupcję.

Święta góra Japończyków pogrzebie okoliczne wioski?

Najwyższa góra Japonii, Fudżi, jest w niebezpieczeństwie - prawdopodobnie leży na liczącym sobie aż 30 km aktywnym uskoku, który może spowodować silne trzęsienie ziemi. Niewykluczone, że wstrząsy doprowadzą do osunięcia się skał i piachu, które zasypią osady u stóp Fudżi.

Etna widowiskowo plunęła ogniem

Czerwone strumienie gorącej lawy unoszące się na kilka metrów w górę - taki widok w poniedziałkowy wieczór zafundowała mieszkańcom Sycylii Etna. To już siódmy wybuch włoskiego wulkanu od początku roku.

Popocatepetl zaniepokoił nawet prezydenta

Czy Popocatepetl, największy czynny wulkan w Meksyku, budzi się do życia? W sobotę doszło do niewielkiej erupcji. Z krateru wydobywała się lawa i popiół wulkaniczny.

Popocatepetl pluje wodą na kilometr

Wulkan od piątku wyrzuca parę wodną, ale teraz w powietrze zaczęły z krateru wylatywać rozgrzane do czerwoności fragmenty skał. Meksykańskie Centrum Zapobiegania Katastrofom ogłosiło trzeci stopień zagrożenia w siedmiostopniowej skali.