wulkany

wulkany

Etna wybuchła po raz dziesiąty

Po raz dziesiąty w tym roku wybuchła Etna. Ta erupcja była zaskakująca dla ekspertów - z jej charakteru wynika, że wulkan się zmienia.

Popocatepetl dymi i straszy

W ciągu ostatniej doby nasiliła się aktywność meksykańskiego wulkanu Popocatepetl. W ciągu kilku godzin zaobserwowano 87 wyrzutów popiołów i gazów oraz odłamków skał z krateru. W okolicy obowiązuje żółty alarm wulkaniczny, jednak nie zaobserwowano zagęszczenia popiołów w pobliskich miejscowościach.

Lokon pluje pyłem na dwa kilometry

Położony w Indonezji wulkan Lokon pluje pyłem wulkanicznym w górę na wysokość ponad 2 kilometrów. Wulkan silnie dymił, a mieszkańcom polecono zachowanie od niego bezpiecznej odległości.

Wyrzuciła lawę na 3 km w górę

Etna ma za sobą pracowity weekend. W sobotę wulkan wyrzucił gorącą lawę i materiał piroklastyczny na wysokość prawie 3 kilometrów w górę. To kolejna z erupcji Etny, do jakiej doszło w ostatnim czasie.

Spektakularna erupcja i jej uciążliwe skutki

Za mieszkańcami Katanii kolejny spektakularny wybuch Etny, która w ostatnim czasie często o sobie przypomina. Po wybuchu okoliczne drogi pokryły kule magmy, szczególnie uciążliwe dla kierowców.

Wybuchy wulkanów spowolniły globalne ocieplenie

Wybuchy wulkanów mają i swoje dobre strony, jak udowadniają naukowcy. Dzięki temu, że erupcje dostarczały do stratosfery dwutlenku siarki, temperatura w latach 2000-2010 nie wzrosła tak bardzo, jak przewidywano.

Pełzająca lawa zastyga w obsydianowe jezioro

Choć od trwającej 10 miesięcy erupcji wulkanu Puyehue Cordón Caulle minął niemal rok, wyrzucone podczas niej lawa wciąż jest w ruchu. Powoli przekształca się w obsydianową skałę o niezwykłych właściwościach. Na zdjęciu satelitarnym pokryty przez nią obszar przypomina rozległe ciemne jezioro rozlewające się po pokrytych popiołem terenach.

Fitoplankton wchłonie gazy cieplarniane?

Fitoplankton może chronić nad przed nadmiernym stężeniem CO2, twierdzą naukowcy. Ponieważ te organizmy charakteryzują się dużą absorpcją dwutlenku węgla, jest pomysł, żeby sztucznie je rozmnażać. W ten sposób mógłby powstać żywy "pochłaniacz" negatywnych skutków rozwoju naszej cywilizacji.

Groźne sąsiedztwo: 3 miliony ludzi żyją u stóp wulkanu

Stwierdzenie, że mieszkańcy Neapolu żyją w cieniu wulkanu, brzmi jak banał. Dlatego właściwie nie myślimy o tym, że taka lokalizacja gęsto zaludnionego miasta oznacza realne ryzyko. Przypomina o nim zdjęcie tego obszaru Włoch wykonane przez astronautę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

San Cristobal znów dymi. Mieszkańcy: zostajemy

Wulkan San Cristobal w Nikaragui ponownie dał o sobie znać. Nad kraterem unosi się wysoka na kilkaset metrów chmura pyłu wulkanicznego. Władze podjęły decyzję o ewakuacji okolicznej ludności. Mieszkańcy nie chcą jednak opuścić wiosek położonych u stóp wulkanu.

Fotka na Facebooka z lawą w tle

Narażają życie, ignorują znaki ostrzegawcze i w dodatku słono płacą za kilka chwil spędzonych w pobliżu aktywnego wulkanu. Na Kamczatce uaktywnił się Płoski Tołbaczyk, ściągający setki Rosjan, którzy marzą o zdjęciu na tle płynącej lawy.

Dymi wulkan na Kamczatce. Będzie drugim Eyjafjallajökullem?

Położony na Kamczatce wulkan Płoski Tołbaczyk przypomniał o sobie. Po 36 latach znad krateru zaczęła się wydobywać lawa i ogromna chmura pyłu. Według ekspertów, unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia mogą wpłynąć na znaczne ograniczenia ruchu lotniczego.

Pył z wulkanu zasypał miasta

W Gwatemali przypomniał o sobie wulkan Santiaguito. Od rana nad kraterem unosiła się wysoka na 5 kilometrów chmura pyłu. Potem przeniosła się nad okoliczne miejscowości i przysypała je przyniesionym pyłem.