wulkany

wulkany

Hawajski Kilauea pluje lawą. Ostrzeżenia dla turystów

Hawajski wulkan Kilauea wypluwa w ostatnich tygodniach strumienie lawy. Po raz pierwszy od niemal roku dotarły one aż do oceanu. Zjawisko przyciąga zwiedzających, jednak naukowcy ostrzegają, że lepiej trzymać się od niego w bezpiecznej odległości.

Dym w krainie "Władcy Pierścieni"

Nowozelandzki wulkan Mount Tongariro znów przypomniał o sobie. We wtorek znad krateru unosiła się chmura dymu i pyłu sięgająca niemal 5 kilometrów.

Zagadka pumeksu wyjaśniona. A sądzili, że wulkan wygasł...

W lipcu i w sierpniu tego roku wielkie jak powierzchnia Belgii pokłady pumeksu dryfowały po Oceanie Spokojnym nieopodal wybrzeży Nowej Zelandii. Badaczom udało się potwierdzić, że za ich pojawienie się odpowiadał wybuch podwodnego wulkanu Havre Seamount.

Cicha erupcja na lodowej wyspie

Wulkan na bezludnej i pokrytej lodem Wyspie Heard przypomniał o sobie. Jego aktywności nikt nie zauważył, ale dokumentują ją zdjęcia satelitarne opublikowane przez NASA. W miejscu białej czapy na szczycie pojawił się bowiem czarny punkt.

Sen i pobudka wulkanu. W ciągu zaledwie dwóch godzin

Kiedy w sobotę 6 października przelatywał nad nim Terra, jeden z satelitów NASA, kamczacki wulkan Szywiełucz spokojnie "spał". Zaledwie dwie godziny później obudził się, co udało się uwiecznić innemu satelicie NASA.

Nadaktywny Lokon: 41 erupcji w miesiąc

Gęsta chmura popiołu i pyłów wzbiła się w powietrze po wybuchu wulkanu Mount Lokon na wyspie Sulawesi w Indonezji. To już jego 41 erupcja od początku września. Władze ustanowiły strefę bezpieczeństwa w promieniu 2,5 km od krateru, ale na razie nie zarządziły ewakuacji.

Wyprawa do podwodnego kręgu ognia

Dołącz do grupy badawczej 35 najlepszych naukowców świata i zbadaj środowisko podwodnych wulkanów. Teraz jest to możliwe dzięki interaktywnej ekspedycji Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej. Najbliższe zanurzenie online już dziś o 21.00.

Wulkan wypluł kilometrowy słup popiołu

Huk i wysoki na kilometr słup dymu i popiołu - tak zaznaczył swoją aktywność indonezyjski wulkan Mount Gamalama. Po niedzielnej erupcji pobliskie miasto Ternate i okolice pokrywa pył wulkaniczny. Według lokalnych władz nie ma potrzeby ewakuowania ludności.

Wybuchł postrach Ameryki Środkowej

Postrach Ameryki Środkowej - wulkan Fuego - wybuchł w czwartek. Lokalne władze zarządziły ewakuację 33 tysięcy mieszkańców okolicznych wiosek, które przykryła warstwa popiołu.

Rośnie zagrożenie erupcją Fudżi. Paraliż połowy Japonii

Pół Japonii może zostać sparaliżowane przez wybuch wulkanu Fudżi, uważają japońscy wulkanolodzy. Ich zdaniem szanse na to, że ta największa góra Japonii wybuchnie, rosną coraz bardziej po ubiegłorocznym gigantycznym trzęsieniu ziemi.

Zmiany pola grawitacyjnego pomogą przewidywać erupcje

Zmiany w polu grawitacyjnym mogą pomóc sejsmologom lepiej przewidywać czas i siłę erupcji wulkanów. Do takich wniosków doszli naukowcy z obserwatorium wulkanicznego na Hawajach, którzy eksperymentowali na tamtejszym Kilauea.

Stary wulkan mocno śpi

Poznajcie najmocniej śpiący wulkan świata, położony w najmniejszym paśmie górskim. Sutter Buttes, bo o nim mowa, wznosi się na wysokości 610 m n.p.m. pośród pól uprawnych Doliny Kalifornijskiej. Podejrzeli go astronauci stacjonujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Superwulkan pod Hongkongiem

Superwulkan - czyli wulkan, który podczas wybuchu potrafi wypuścić z siebie co najmniej 1000 kilometrów sześciennych pyłu - odkryto na Lantau, największej wyspie Hongkongu. Jak uważają badacze z Hong Kong's Geotechnical Engineering Office, wybuch tego wulkanu pod koniec Jury mógł przyczynić się do zmiany klimatu i wyginięcia dinozaurów.

W Peru przebudził się potwór. Wybuch po 500 latach snu?

El Misi, stratowulkan w południowym Peru, przebudził się ze snu. Tamtejsi geolodzy poinformowali, że to dopiero początek jego aktywności, ale jeśli utrzyma się na podobnym poziomie, może stworzyć warunki do erupcji. Ostatnia zdarzyła się w XV w.

Wielki jak Belgia "dywan" pumeksu. Zobacz film!

Wielkie jak powierzchnia Belgii pokłady pumeksu dryfują po Oceanie Spokojnym nieopodal wybrzeży Nowej Zelandii. Gigantyczna gromada niewielkich skał prawdopodobnie została wyrzucona przez podwodny wulkan.

Groźny wulkan przemówił

Przebudził się gwatemalski potwór - wulkan Santiaguito. Ponad 80 lat temu jego erupcja doprowadziła do śmierci 5 tys. osób. Jak będzie tym razem?

Wybuchł już 600 raz w tym roku. Sparaliżował życie w okolicy

600 erupcja japońskiego wulkanu Sakurajima doprowadziła do paraliżu komunikacyjnego w pobliskim mieście Kagoshima. Popiół i pył wulkaniczny spadły na miejscowość w porannych godzinach szczytu. Wiele osób miało problem z dotarciem do pracy, ponieważ gęsta brunatna mgła uniemożliwiała swobodne poruszanie się po mieście. Miejscami widzialność ograniczona była do kilku metrów.