Wielka Brytania

Wielka Brytania

Tysiące owiec ugrzęzło w śnieżnych zaspach w Walii i Szkocji. Niektóre stada czekają na pomoc już trzeci dzień. Zwierzęta, które są w zaawansowanej ciąży rodzą na mrozie. Młode nie przeżywają, ale pod śniegiem giną też starsze osobniki.

W Wielkiej Brytanii atak zimy jak na Ukrainie. W piątek i w sobotę zasypało niektóre drogi wraz z samochodami i kierowcami. Trzeba było zamknąć lotniska, a dziesiątki tysięcy ludzi pozbawionych było prądu. Księżna Catherine, ciężarna żona księcia Williama, dzielnie stawiała czoła opadom, bawiąc się na świeżym powietrzu ze skautami.

Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii pierwszego dnia astronomicznej wiosny nic w krajobrazie nie wskazywało na tę porę roku. Jest zimno i biało, a na dodatek nic nie zapowiada zmiany tej pogodowej tendencji. Według synoptyków, obecny marzec może okazać się na Wyspach najzimniejszym od 50 lat.

Ślady po ponad 600 nowych podsłuchach odkryła brytyjska policja w toku śledztwa prowadzonego przeciwko tabloidowi "News of the World". Nowe tropy w śledztwie wskazał podobno informator współpracujący od pewnego czasu z prokuraturą. Wygląda więc na to, że sprawa nieistniejącego już dziennika będącego niegdyś wizytówką koncernu medialnego Ruperta Murdocha na Wyspach wciąż jeszcze nie sięgnęła dna.

Trzej obywatele brytyjscy przyznali w piątek przed londyńskim sądem, że w Pakistanie przygotowywali się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w Wielkiej Brytanii. Wyrok zapadnie w kwietniu. Wszyscy trzej zostali aresztowani w lipcu ub. roku we wschodnim Londynie na krótko przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział we wtorek, że jego kraj może rozważyć weto wobec dalszego embarga Unii Europejskiej na dostawy broni do Syrii. Wyraził przy tym nadzieję, że cała UE dojdzie w tej sprawie do porozumienia.

Andriej Ługowoj, którego Brytyjczycy podejrzewają o udział w zabójstwie byłego agenta KGB i FSB Aleksandra Litwinienki, oświadczył we wtorek w Moskwie, że nie będzie współpracował z brytyjskim śledztwem. Jego zdaniem tamtejsze władze nie pozwolą mu dowieść swej niewinności.

Paraliż komunikacyjny w Wielkiej Brytanii - zamknięto lotniska, odwołano pociągi. Pasażerowie muszą liczyć się z wielogodzinnymi opóźnieniami. Niektórzy kierowcy spędzili noc w samochodzie po tym, jak utknęli na zaśnieżonej drodze w południowo-wschodniej Anglii w prawie 50-kilometrowym korku. Wielu stało także we wtorek.

Czy księżna Kate niechcący ujawniła płeć dziecka, które ma się urodzić w lipcu? Okazji dostarczyła przygodna pogawędka o pluszowym misiu, podarowanym jej w prezencie w dawnym rybackim miasteczku Grimsby na wschodzie Wielkiej Brytanii.

Susze i powodzie - do obu tych zjawisk mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą przywyknąć i się na nie przygotować, przekonuje szef Agencji Ochrony Środowiska na Wyspach Chris Smith, cytowany przez BBC News.

Brytyjska królowa Elżbieta II trafiła do szpitala z objawami ostrego nieżytu żołądka i jelit - poinformował rzecznik Pałacu Buckingham. Z tego powodu odwołano m.in. zaplanowaną na najbliższe dni wizytę 86-letniej monarchini we Włoszech.