Wielka Brytania

Wielka Brytania

Parlament Europejski zgodził się w czwartek, by od obywateli Zjednoczonego Królestwa przyjeżdżających do strefy Schengen na krótki czas nie wymagano wiz. Brytyjczykom, mimo wielu prób, nie udało się wykreślić z projektu regulacji przypisu określającego Gibraltar "kolonią".
"Śmiejcie się, ale pewnego dnia nikt nie będzie za nic odpowiedzialny" - napisał Banksy na Instagramie, komentując powrót na wystawę jednego ze swoich najsłynniejszych dzieł, obrazu "Devolved Parliament", przedstawiającego szympansy obradujące w brytyjskim parlamencie. Muzeum w Bristolu wystawiło pracę w przeddzień pierwotnej daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Na środę zaplanowano konsultacje brytyjskiej premier Theresy May z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem. Dzień wcześniej May zapowiedziała, że jej rząd będzie potrzebował dalszego przedłużenia procesu wyjścia z Unii, aby wypracować porozumienie w sprawie brexitu. Tymczasem prasa zwraca uwagę na zmęczenie przedłużającym się procesem i spekuluje, że państwa unijne mogą nie być skore do opóźniania go.

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała we wtorek, że rząd będzie potrzebował dalszego przedłużenia procesu wyjścia z Unii Europejskiej, aby wypracować ponadpartyjne porozumienie w sprawie brexitu. Dodała, że planuje w tej sprawie konsultacje z liderem opozycyjnej Partii Pracy.

Z każdym dniem wzrasta prawdopodobieństwo, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia rozwodowego - uważa unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier. Aby uzyskać wydłużenie brexitu, Londyn musi przyjąć wynegocjowaną umowę - dodał.

Brytyjski rząd zapowiedział w poniedziałek pokrycie niezbędnych wydatków pozwalających na przygotowanie do udziału Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. O decyzji poinformował David Lidington, de facto zastępca premier Theresy May.

- Nikt nie wie, w jakim kierunku to zmierza - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, komentując decyzję brytyjskiego parlamentu o odrzuceniu po raz kolejny wszystkich proponowanych scenariuszy dotyczących sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

12 półnagich aktywistów w ramach protestu przeciwko bierności posłów wobec zmian klimatu w poniedziałek próbowało przylgnąć do dźwiękoszczelnej ściany na galerii Izby Gmin. Zostali zatrzymani przez londyńską policję, ich protest nie przerwał trwających w Izbie obrad nad scenariuszami brexitu.

Członkowie brytyjskiego parlamentu w poniedziałek późnym wieczorem odrzucili wszystkie cztery scenariusze dotyczące sposobu opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Żadna z przedstawionych propozycji nie uzyskała większości głosów. Najbliżej zwycięstwa był pomysł stworzenia unii celnej ze Wspólnotą.

Były lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage skrytykował w piątek brytyjski rząd, oceniając dwuletnie negocjacje w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej za "jeden z najsmutniejszych, najgorszych epizodów w historii naszego narodu". - Tym razem spróbuję doprowadzić do rewolucji - zapowiedział.

Tysiące zwolenników brexitu pojawiło się w piątek na ulicach Londynu, sprzeciwiając się opóźnianiu przez Wielką Brytanię wyjścia z Unii Europejskiej. Tego samego dnia brytyjska Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła porozumienie wynegocjowane przez rząd May z Brukselą, co manifestanci przyjęli z entuzjazmem.