Węgry

Węgry

Około siedmiu tysięcy węgierskich intelektualistów, prawników, artystów i socjologów wypowiedziało się w trzech osobnych inicjatywach przeciwko nowym przepisom, które ustanawiają kary za bezdomność na Węgrzech. List otwarty w tej sprawie wystosowała również sprawozdawczyni ONZ do spraw warunków mieszkalnych.

Kijów w czwartek przekaże Budapesztowi notę dyplomatyczną o konieczności opuszczenia Ukrainy przez konsula Węgier, który odpowiada za wydawanie paszportów węgierskich obywatelom ukraińskim na Zakarpaciu - oświadczył w środę szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin.

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin dał Węgrom czas do końca tygodnia na odwołanie ich konsula w mieście Berehowe w obwodzie zakarpackim, odpowiedzialnego za wydawanie paszportów żyjącym tam przedstawicielom mniejszości węgierskiej. - Rosja wykorzystuje tę sytuację do naszej destabilizacji - stwierdził.

Rząd Węgier nie pozwoli na dalsze pogarszanie sytuacji Węgrów w obwodzie zakarpackim Ukrainy i zdecydowanie potępia próby ich zastraszania – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. To reakcja po opublikowaniu przez media filmu z uroczystości wręczania węgierskich paszportów mieszkańcom miasta Berehowe w obwodzie zakarpackim.

Centroprawicowy bułgarski premier Bojko Borisow zdystansował się w środę wieczorem od wcześniejszej decyzji bułgarskiego rządu w sprawie poparcia dla rządu premiera Victora Orbana w konfrontacji władz Węgier z instytucjami Unii Europejskiej. Jak powiedział, rezultat rozmów toczonych podczas roboczych spotkań ministerialnych nie ma "mocy prawnej" - podkreślił Borisow.