Węgry

Węgry

Przeciwnicy rządów Viktora Orbana, szefa centroprawicowego Fideszu, wyszli na ulice. Do późnych godzin wieczornych na ulicach Budapesztu protestowali zwolennicy opozycji i organizacji obywatelskich. Skandowali "Precz z Orbanem" i "Dyktator". Od 1 stycznia nad Dunajem obowiązuje nowa konstytucja, która wywołuje nie tylko na Węgrzech spore kontrowersje.

Węgierski parlament, w którym partia premiera Viktora Orbana dysponuje większością dwóch trzecich, przyjął dziś nową ustawę o banku centralnym (MNB), która większa wpływ rządu na tę instytucję. Przepis już wcześniej ostro krytykowały Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton wysłała do premiera Węgier Viktora Orbana list, w którym wyraża zaniepokojenie stanem demokratycznych swobód w kraju - poinformowały węgierskie media.

Węgierski parlament przegłosował w piątek ustawę o nowej ordynacji wyborczej i ustawę o stabilizacji finansowej wbrew opozycji i Unii Europejskiej, co może zagrozić fiaskiem rozmów na temat pomocy pożyczkowej z międzynarodowymi instytucjami finansowymi.

Węgierska policja na krótko zatrzymała byłego socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsanya i kilkunastu innych opozycyjnych posłów, którzy próbowali demonstrować przed budynkiem parlamentu w Budapeszcie. Chcieli w ten sposób zaprotestować przeciw nowym prawom forsowanym przez rządząca partię Victora Orbana, Fidesz.

Komisja Europejska zakwestionowała już trzecią w ciągu kilkunastu miesięcy inicjatywę legislacyjną węgierskiego rządu Viktora Orbana. Bruksela jest zdania, że proponowana nowa ustawa doprowadzi do ograniczenia jednej z podstaw ustroju demokratycznego - niezawisłości sądów.

Agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła w środę wiarygodność kredytową Węgier do poziomu śmieciowego, uznając jednocześnie, że jej perspektywa jest negatywna. Pod koniec listopada do podobnego poziomu "ściął" Węgry Moody's.

Na Węgrzech, z powodu niebezpiecznych wichur, ogłoszono pomarańczowy alarm. Jak dotąd przez gwałtowną pogodę kilka osób zostało rannych, zniszczonych jest 180 budynków, a straż pożarna interweniowała ponad 300 razy.

Węgry powiadomiły, że źródłem emisji promieniotwórczego jodu-131, wykrytej w ostatnich tygodniach w kilku krajach Europy, był najpewniej węgierski instytut produkujący izotopy - podała w czwartek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Węgrzy potwierdzają wyciek, ale twierdzą, że emisja była zbyt mała, by mogły zarejestrować ją inne kraje.

Krwawa interwencja wojsk radzieckich na Węgrzech w 1956 roku dzień po dniu - wszystko dzięki upublicznionym w sieci nagraniom z Radia Wolna Europa. Taśmy odnaleziono w latach 90. w niemieckich archiwach. Jest to kompletny zbiór audycji RWE od 19 października do 13 listopada 1956 r. poświęconym wydarzeniom na Węgrzech.

Ponad 20 lat po upadku reżimu komunistycznego węgierscy parlamentarzyści debatują, czy nałożyć na byłych komunistów "podatek odszkodowawczy". Rządząca partia Fidesz chce obniżyć emerytury byłych aparatczyków odpowiedzialnych za represje wobec uczestników powstania w 1956 roku. Projekt odpowiedniej ustawy ma być niedługo gotowy i ma poparcie większości parlamentarnej.

Wielogodzinne kolejki po ziemniaki dotowane przez radę dzielnicy, dwa razy wyższe raty za kredyty hipoteczne i 25 proc. VAT - tak dziś wyglądają Węgry. Od ponad roku rządzi tam premier Viktor Orbán, który zmienił na własny użytek konstytucję i wydał wojnę bankom, korporacjom i spekulantom walutowym. Mimo kontrowersyjnych decyzji wciąż cieszy się poparciem niemal 2/3 społeczeństwa. Jego sukces chciałby powtórzyć Jarosław Kaczyński.

W poniedziałek dziesiątki tysięcy żurawi, całymi stadami, opuszczały swoje największe europejskie skupisko, węgierski step Hortobagy. Ptaki lecą, przez Sycylię, do Afryki. Obejrzyjcie przepiękne zdjęcia, na których udokumentowany jest początek ich podróży.

Karę wysokości 135,1 mld ft (2 mld zł) nałożono na węgierską firmę MAL za szkody dla środowiska, spowodowane wyciekiem w 2010 r. toksycznego czerwonego szlamu w Ajka (czyt. Ojko) na zachodzie Węgier - podało w środę tamtejsze Ministerstwo Rozwoju Wsi.

Parlament węgierski uchylił w poniedziałek wieczorem immunitet poselski byłego premiera, socjalisty Ferenca Gyurcsanya, aby prokuratura mogła go przesłuchać w związku z inwestycją w projekt budowy kasyna - podały we wtorek węgierskie media. Parlament, w którym ponad 2/3 miejsc ma rządząca centroprawicowa partia Fidesz, podjął taką decyzję 306 głosami za przy 52 przeciwnych.

Od 1 września obowiązuje na Węgrzech tzw. podatek chipsowy od żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru, soli, węglowodanów oraz kofeiny. Ma on przynieść budżetowi 74 mln euro rocznie.

W ostatnich latach w wypadkach samochodowych spowodowanych przez pijanych kierowców na Węgrzech zginęło wielu młodych ludzi. Do wielu tragedii dochodziło podczas powrotów z nocnych imprez. Policja zorganizowała więc specjalną kampanię, w której przekonuje młodzież, że jeśli chce wrócić z dyskoteki autem, lepiej żeby pozostała trzeźwa.

Grupa ok. 70 prawicowych ekstremistów próbowała zakłócić porządek w piątek podczas festiwalu muzycznego Sziget w stolicy Węgier, Budapeszcie. Zatrzymano 5 osób, wśród nich posła skrajnie prawicowej partii Jobbik - podała węgierska agencja informacyjna MTI.