Węgry

Węgry

Mniejsze i krócej przyznawane zasiłki dla bezrobotnych oraz ustawa zobowiązująca osoby otrzymujące zasiłek do wykonywania prac leżących w interesie publicznym - konserwatywny rząd Viktora Orbana reformuje finanse publiczne.

Od września Węgry wprowadzą "podatek chipsowy" od żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru, soli, węglowodanów oraz kofeiny. Ustawę w tej sprawie przegłosował w poniedziałek węgierski parlament.

Węgierska agencja ds. klęsk żywiołowych testuje w środę system informowania o powodziach i burzach. Komunikaty emitowane są w radiu i telewizji. W oryginalny sposób - bo ostrzegają przed atakami żywiołu w Śródziemiu, fikcyjnej krainie opisanej przez J.R.R. Tolkiena we "Władcy pierścieni".

Prezydent Węgier Pal Schmitt wbrew licznym protestom podpisał nową konstytucję. - To jedna z najnowocześniejszych konstytucji XXI wieku - zachwalał nową ustawę zasadniczą Węgier po jej podpisaniu. Konstytucja zmienia nazwę państwa z Węgierskiej Republiki na Węgry.

Nowa konstytucja węgierska jest sprzeczna z prawami człowieka w kwestii aborcji, małżeństw homoseksualnych i kar dożywotniego więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego - ostrzega Amnesty International.

Węgierski parlament zatwierdził nową konstytucję głosami rządzącej centroprawicy Fidesz-KDNP, która ma dwie trzecie miejsc w parlamencie. Część opozycji zbojkotowała głosowanie, część głosowała przeciwko nowej ustawie zasadniczej.

Za "irredentystyczne i antyrumuńskie" uznała rumuńska opozycja przypisane węgierskiemu premierowi Viktorowi Orbanowi słowa o Siedmiogrodzie, które miał wygłosić podczas narodowego święta z okazji rocznicy Wiosny Ludów. Węgierski ambasador w Bukareszcie został wezwany do MSZ.

Pod naciskiem Komisji Europejskiej Węgry ostatecznie zgodziły się na wprowadzenie poprawek do swojej kontrowersyjnej ustawy medialnej. Uzgodnione zmiany odpowiadają na wszystkie zastrzeżenia KE i mają dostosować ustawę do prawa UE - podała w środę KE.

Węgry zapowiedziały zmianę ustawy medialnej krytykowanej za zapisy mogące prowadzić do ograniczenia wolności prasy - podała Komisja Europejska. KE uważa niektóre z zapisów kontrowersyjnej ustawy za sprzeczne z prawem UE. Projekt poprawek ma być gotowy do czwartku.

Unia Europejska zagroziła Budapesztowi postępowaniem prawnym w związku z krytykowaną przez opozycję węgierską i kręgi polityczne na Zachodzie nową ustawą medialną. - Unijna komisarz ds. mediów Neelie Kroes dała Węgrom dwa tygodnie na wykazanie, że ich nowa ustawa medialna jest zgodna z normami unijnymi, gdyż w przeciwnym razie grożą im kroki prawne - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Jonathan Todd.

Trzy kobiety zginęły w nocy z soboty na niedzielę w jednym z nocnych klubów w Budapeszcie. W dyskotece, z niewyjaśnionych powodów, wybuchła panika.

W obecności szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso węgierski premier Viktor Orban zapewnił, że Węgry mogą zmienić kontrowersyjną ustawę medialną. Zastrzegł jednak, że musi być taki wymóg Unii Europejskiej lub potrzeba wynikająca z praktyki stosowania nowego prawa. Lecz zdaniem Orbana tak nie będzie.

Nowa ustawa medialna ściągnęła na Węgry gromy, jednak Budapeszt odrzuca krytykę. W poniedziałek węgierski rząd zapewnił, że pozostaje oddany wolności prasy, a zagraniczna krytyka wynika ze złych informacji.

- Jestem zachwycony! Świat nadal się mnie boi. Ha ha ha - napisał amerykański raper Ice-T na portalu Twitter po tym, jak dowiedział się, że węgierskie władze wszczęły dochodzenie ws. radia Tilos, które nadało piosenkę artysty przed godz. 21. Według Narodowego Urzędu ds. Mediów i Informacji, który powstał na mocy kontrowersyjnej ustawy medialnej, utwór może "negatywnie wpływać na rozwój małoletnich", dlatego powinien być puszczony później.

Agencja Fitch o jeden stopień obniża długoterminowy rating Węgier - teraz ma on oznaczenie BBB. Na dodatek stwierdzono, że dalsza perspektywa ratingu pozostaje negatywna.

Węgierski parlament przyjął kontrowersyjną ustawę medialną, która zdaniem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) może ograniczyć niezależność prasy. Dzień wcześniej blisko 1500 osób protestowało przeciwko nowemu prawu w pobliżu budynku parlamentu w Budapeszcie.

Węgierska reforma systemu emerytalnego cofnięta: parlament zdecydował o upaństwowieniu systemu, a rząd zyskał możliwość sięgnięcia po niespełna 11 miliardów euro, jakie Węgrzy zgromadzili na swych kontach w tamtejszych OFE.

Bank centralny Węgier niespodziewanie podwyższył swe stopy procentowe. Podwyżka wynosi 25 pkt bazowych - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Około 10 tys. przeciwników zmian w systemie emerytalnym, wprowadzanym przez centroprawicowy rząd, protestowało w sobotę w Budapeszcie. Mają one ograniczyć środki prywatnych funduszy ubezpieczeniowych. W Dublinie nawet 50 tys. ludzi wyległo na ulice. Ci z kolei nie godzą się na zapowiedziane przez rząd Irlandii oszczędności budżetowe.