rzeki

rzeki

Rosyjskie władze zdecydowały o wysłaniu żołnierzy i pirotechników do wysadzenia lodu na niektórych rzekach. W ten sposób chcą zapobiec corocznym powodziom spowodowanym piętrzeniem się pokrywy lodowej i wylewaniu rzek.

Rzadko można spotkać rzeki w jednym kolorze. Na całym świecie występują w odcieniach żółci, zieleni, błękitu i brązu. Zmiany w środowisku mogą przyczyniać się do zmian koloru wody, przez co odbiega ona od typowego dla siebie odcienia. Badania pokazują, że w ciągu niemal 35 lat w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych zmienił się kolor około jednej trzeciej rzek.

W wielu regionach Polski wydane zostały ostrzeżenia hydrologiczne. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miejscami stany wody będą utrzymywać się powyżej stanów alarmowych i ostrzegawczych.

Nawet jeśli teraz będziemy dbać o środowisko, a rolnicy będą stosować mniej nawozów, to polskie rzeki i Bałtyk będą zanieczyszczone jeszcze przez kilkadziesiąt lat – uważa fizyk środowiska dr Przemysław Wachniew z AGH. - Z Polski do Bałtyku spływa najwięcej zanieczyszczeń - podkreśla.

Na północnym wschodzie pojawi się oblodzenie - uwaga, będzie ślisko. Z kolei z powodu opadów poziom rzek w niektórych regionach może się podnosić. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne.

Południe Polski wciąż jest zagrożone podtopieniami. Ostrzeżenia hydrologiczne obowiązują w wielu miastach województw opolskiego. Trwa usuwanie skutków zalań, które miały miejsce w Polsce w ostatnich dniach. Miejscami na rzekach wciąż utrzymują się stany alarmowe.

Na filmie Reportera 24 widać z lotu ptaka zalane łęgi nad Luciążą. Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi uspokaja, że obecna sytuacja w regionie nie zagraża mieszkańcom.