Iran

Iran

Iran gotów wspierać walkę z radykałami. Nawet u boku USA

Iran jest gotów udzielić Irakowi pomocy w walce z islamskimi ekstremistami - oświadczył prezydent Iranu Hasan Rowhani. Nie wykluczył też współpracy z USA, które oficjalnie są "wielkim szatanem". Strach przed opanowaniem części Iraku przez wrogich ekstremistów złagodzi wzajemną wrogość?

Sunnici i szyici. Bliskowschodnia układanka, która wstrząsa Irakiem

Irak stoi na krawędzi wojny religijnej. Dżihadyści z samozwańczej armii Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) będący sunnitami, wzmogli swoje działania przeciwko szyickiej większości w tym kraju. Sunnici stanowią w Iraku aż 30 proc. ludności, przez co jest to jeden z najbardziej narażonych na konflikty religijne krajów arabskich. Ale cały Bliski Wschód jest podzielony między wyznawców wrogich sobie doktryn religijnych, których źródłem jest spór o sukcesję po zmarłym w 632 roku Mahomecie. Szyici uznają za następców Mahometa potomków czwartego kalifa Alego ibn Abi Taliba, męża Fatimy, czwartej córki proroka.

Iracki paradoks. Iran "otwarty na współpracę" z "Wielkim Szatanem" z Waszyngtonu

Władze Iranu są tak zaniepokojone łatwością, z jaką sunniccy bojownicy Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) zajmują kolejne ziemie i terytoria u swojego sąsiada, że biorą pod uwagę nawet współpracę wojskową z USA w celu ich pokonania i zaprowadzenia porządku w Iraku - pisze agencja Reutera, której informacje o takich planach przekazał anonimowy, wysoki rangą urzędnik z Teheranu.

Prezydent Iranu w Turcji. Spotkanie dwóch regionalnych rywali

Choć relacje między Turcją a Iranem są napięte, głównie ze względu na wojnę domową w Syrii, prezydent Hasan Rowhani zawitał do regionalnego rywala. To pierwsza wizyta irańskiego przywódcy w Turcji od 2008 r. i część polityki odprężenia Rowhaniego.

Amerykański dyplomata chwali Iran

Iran podjął właściwe kroki w sprawie uczynienia swego programu nuklearnego bardziej transparentnym dla społeczności międzynarodowej - oświadczył ambasador USA przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Joseph Macmanus.

Wielka operacja irańskich hakerów

Szpiegowska operacja prowadzona w Internecie trwała trzy lata. Irańscy hakerzy szpiegowali przywódców wojskowych i politycznych USA i Izraela. Nie ujawniono, jakie dokładnie informacje dostały się w ich ręce.