Iran

Iran

Przemówienie prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i cała jego dyplomatyczna "ofensywa wdzięku" wobec USA i Zachodu spotyka się z ostrożnym przyjęciem komentatorów. Przestrzegają oni, że chodzi mu o złagodzenie sankcji nałożonych na Iran i wyrażają opinię, że nie należy oczekiwać przełomu w konflikcie o irański program nuklearny.

Zorganizowanie spotkania przywódców USA i Iranu, Baracka Obamy i Hasana Rowhaniego na marginesie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych okazało się "zbyt skomplikowane" - informuje agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela administracji Obamy.

USA są gotowe na współpracę z nowym prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim, jeśli jego administracja poważnie zaangażuje się w wysiłki na rzecz rozwiązania trwającego od dawna impasu ws. irańskiego programu jądrowego - oświadczył w poniedziałek Departament Stanu USA.

Z wieloletnim opóźnieniem rosyjskie przedsiębiorstwa oficjalnie przekazały w poniedziałek Iranowi pierwszy reaktor elektrowni atomowej w portowym mieście Buszer nad Zatoką Perską - poinformowała irańska agencja prasowa Fars. Prezydent Iranu Hasan Rowhani stwierdził, że jest to "błogosławione wydarzenie".

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że jego kraj jest gotów rozmawiać z Zachodem na temat irańskiego programu nuklearnego. Zastrzegł przy tym, że Teheran chce uznania przez państwa zachodnie prawa do wzbogacania uranu na swym terytorium.

- Irańczycy powinni mieć dostęp do informacji oraz prawo do prowadzenia dialogu - powiedział prezydent Iranu Hasan Rowhani w nadanej w czwartek drugiej części wywiadu, jakiego udzielił amerykańskiej stacji NBC News. Jego słowa komentowane są jako zapowiedź zniesienia lub złagodzenia cenzury w irańskim internecie.

Zeszłoroczna laureatka nagrody Sacharowa, prawniczka i obrończyni praw człowieka Nasrin Sotudeh, skazana w 2011 roku na 11 lat więzienia za "uprawianie antyirańskiej propagandy", została uwolniona przez irańskie władze.