Iran

Iran

Pukają do drzwi Iranu. Dołączy do koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu?

Niespełna dwa tygodnie po ogłoszeniu przez Baracka Obamę strategii walki z Państwem Islamskim siły zbrojne USA i państw sojuszniczych rozpoczęły w nocy z poniedziałku na wtorek ataki lotnicze na pozycje dżihadystów w Syrii. Wciąż nie wiadomo, choć jest to mało prawdopodobne, czy do koalicji przyłączy się Iran. W najbliższych dniach z prezydentem tego kraju rozmawiać będą kolejno francuski prezydent Francois Hollande i brytyjski premier David Cameron.

"Spisek wielkich mocarstw" na Bliskim Wschodzie. Iran to "fundament stabilności"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że jego kraj to "fundament stabilności" na Bliskim Wschodzie, a obecne problemy regionu uznał za "spisek wielkich mocarstw". Rowhani zapewnił ponownie, że Iran nie dąży do budowy broni nuklearnej. Dzień wcześniej pojawiły się informacje, że Irańczycy są gotowi pomóc USA w walce z Państwem Islamskim w zamian za większą elastyczność w kwestii programu nuklearnego. Rzecznik Białego Domu oświadczył w poniedziałek, że taki pomysł jest nie do zaakceptowania.

Pozytywny początek nowej tury rozmów. Iran wypełnia porozumienia

Iran podjął pewne działania, aby wypełnić porozumienie z mocarstwami w sprawie jego kontrwersyjnego programu atomowego - twierdzi agencja Reutera, powołując się na poufny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Przedstawiciele Iranu i mocarstw rozpoczeli nową rundę rozmów w Nowym Jorku.

Chamenei: Iran odmówił współpracy z Amerykanami, "bo mają brudne ręce"

Iran odrzucił prośbę Stanów Zjednoczonych o współpracę w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) - oświadczył irański przywódca duchowo-polityczny, ajatollah Ali Chamenei. W odpowiedzi na to stanowisko także USA wykluczyły ewentualną współpracę wojskową z Iranem w ramach koalicji dowodzonej przez Stany Zjednoczone. Zamierzają jednak prowadzić z Teheranem osobne rozmowy ws. samego Iraku. Określiły dżihadystów mianem "poważnego zagrożenia" dla Iranu i regionu.

Irańskie kibicki siatkówki pytają: gdzie są nasze krzesełka?

Mówi się o tej reprezentacji, że to czarny koń rozgrywanych w Polsce mistrzostw świata w siatkówce. Nic dziwnego, bo Irańczycy, którzy grają świetnie i są niemałą sensacją ostatnich miesięcy, w swoim kraju mogą liczyć, tak jak piłkarze, na wsparcie milionów kibiców. I tak jak w Polsce na mecze siatkarzy przychodzą tysiące kibiców fanatycznie dopingujących swoich ulubieńców. Z jedną znaczącą różnicą. W Iranie na trybunach nie ma kobiet.

"Trudna droga" do porozumienia ws. irańskiego atomu

Negocjacje w sprawie irańskiego programu nuklearnego z udziałem przedstawicieli Iranu i grupy 5+1, którzy spotkali się w czwartek w Wiedniu, przebiegają trudno. Według negocjatora Iranu Abbasa Arakcziego trzeba pokonać "długą drogę" do porozumienia.

Ręka w rękę z "wielkim szatanem". Pragmatyzm zwycięży na Bliskim Wschodzie?

Od blisko 40 lat są zagorzałymi wrogami, nieszczędzącymi sobie najgorszych oskarżeń i epitetów. Jednak wygląda na to, że w obliczu bezpośredniego, realnego zagrożenia historyczne i całkiem współczesne animozje mogą iść przynajmniej w tymczasowe w zapomnienie. Czy Stany Zjednoczone i Iran będą współpracować, by pokonać Państwo Islamskie w Iraku? Wiele wskazuje na to, że tak.

Amerykański samolot zatrzymany w Iranie. "Ze względów proceduralnych"

Czarterowy samolot z ok. 100 obywatelami USA lecący z Afganistanuu do Dubaju, który wcześniej wylądował w Bandar Abbas, w Iranie, z powodu problemów z planem lotu, odleciał w dalszą drogę - poinformował funkcjonariusz rządu USA. Maszyna, jak podawał dziennik "Washington Post", miała zostać zmuszona do lądowania przez irańskie myśliwce. Departament Stanu USA stwierdził jednak, że lądowanie nastąpiło ze "względów proceduralnych".

Szef MSZ Iranu o negocjacjach nuklearnych: jestem optymistą

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohamad Dżawad Zarif, który rozmawiał w poniedziałek w Brukseli z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton na temat negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego, wyraził optymizm, jeśli chodzi o znalezienie rozwiązania.

Były wiceprezydent Iranu skazany za korupcję

Były wiceprezydent Iranu Mohammad Reza Rahimi został w poniedziałek skazany na karę więzienia i grzywnę za korupcję - podała irańska agencja ISNA, powołując się na rzecznika ministerstwa sprawiedliwości Gholama Hosejna Mohseniego Ezeiego.