MAEA: Iran wypełnia zobowiązania

 
MAEA chwali Iran, ale nie do końca

Władze Iranu podejmują dalsze kroki, by spełnić warunki przedłużonego tymczasowego porozumienia ze światowymi mocarstwami w sprawie programu nuklearnego - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w comiesięcznym raporcie.

Z przesłanego agencji Reutera dokumentu MAEA wynika, że Iran wypełnia zobowiązania zawarte w tymczasowej umowie w sytuacji, gdy trwają negocjacje nad wypracowaniem ostatecznego porozumienia.

W raporcie poinformowano, że Iran rozcieńczył ponad 4100 kg nisko wzbogaconego (do 2 proc.) uranu do postaci, w jakiej występuje w przyrodzie. Było to jedno z dodatkowych działań, które Iran zdecydował się podjąć, gdy półroczne porozumienie, które zaczęło obowiązywać na początku bieżącego roku, zostało w lipcu przedłużone o cztery miesiące. Nisko wzbogacony uran może być wykorzystywany jako paliwo w elektrowniach atomowych, co - jak deklaruje Iran - jest jego celem, natomiast jeśli będzie dalej wzbogacany, to może stać się materiałem do bomby jądrowej. Zachód obawia się, że właśnie taki jest ostateczny cel władz w Teheranie.

Dostosowują się?

MAEA ma za zadanie sprawdzać, czy Iran dostosowuje się do założeń tymczasowego porozumienia zawartego pod koniec 2013 roku z szóstką mocarstw - USA, Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją - i które weszło w życie w styczniu br. Prowadzone od 2013 roku negocjacje w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego w zamian za złagodzenie dotkliwych międzynarodowych sankcji gospodarczych na razie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wyznaczony pierwotnie na 20 lipca ostateczny termin zawarcia porozumienia w tej sprawie został przesunięty na 24 listopada. Według medialnych doniesień głównym przedmiotem sporów jest skala i wydajność programu wzbogacania uranu, który mógłby zostać wykorzystany do produkcji broni jądrowej.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: