Iran

Iran

Dążenie do ugody z Iranem w sprawie jego programu jądrowego oznacza poważne problemy dla dotychczasowych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie. Burzy się nie tylko Izrael, ale też państwa arabskie z Arabią Saudyjską na czele. Ich przywódcy przyznają nieoficjalnie, że jeśli pozwoli się Iranowi zachować istotną część jego programu, to oni sami uruchomią własne, aby dorównać Irańczykom.

MSZ Jemenu wezwało w czwartek na konsultacje swego charge d'affaires w Teheranie w związku z wysuwanymi wobec Iranu zarzutami, że wspomaga rebeliantów. W Jemenie trwa "humanitarny rozejm" - wstrzymane są naloty koalicji arabskiej na siły rebelianckie. W stolicy Jemenu, Sanie, opanowanej przez rebeliantów, panował w czwartek spokój.

Pięć irańskich łodzi oddało serie strzałów przed dziób statku płynącego przez cieśninę Ormuz. Singapurska jednostka uciekła do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które wysłały na spotkanie Irańczyków okręty. Na ich widok irańskie jednostki zawróciły. Według nieoficjalnych informacji Irańczycy chieli aresztować statek.

Rozmowy sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Soczi były ryzykiem, które warto było podjąć, choć nie dały one wyników - ocenia w czwartek "New York Times". Zaś według "Wall Street Journal" Kerry usiłował "pojednać się z Władimirem Putinem", wręcz "błagając go" o pomoc w rozmowach nuklearnych z Iranem.

Teheran nie pozwoli saudyjskim wojskowym wejść na statek zmierzający do portu w jemeńskim Adenie kontrolowanym przez rebeliantów z ruchu Huti. Arabia Saudyjska w ub. miesiącu jednostronnie zdecydowała, że wszystkie statki i okręty zmierzające do Jemenu będą musiały przejść przez kontrolę jej floty tak, by Rijad był pewien, że Huti nie są zaopatrywani w broń.

Sąd federalny w Wirginii skazał byłego urzędnika CIA Jeffreya Sterlinga na trzy i pół roku więzienia za przekazanie dziennikarzowi "New York Timesa" Jamesowi Risenowi informacji o tajnej misji CIA w Iranie.

Władze Iranu uwolniły kontenerowiec Maersk Tigris, pływający pod banderą Wysp Marshalla - poinformowała irańska agencja prasowa IRNA. Jak informował wcześniej Iran, warunkiem zwolnienia jednostki było zapłacenie przez właściciela statku, duńską firmę Maersk, irańskiemu kontrahentowi ok. 10 milionów dolarów. Miała to być rekompensata za spowodowane wcześniej straty.

- Iran identyfikowany jest jako bardzo perspektywiczny rynek, zwłaszcza ropy naftowej i jej pochodnych - deklaruje Orlen. A Amir-Hossein Zamaninia, wiceminister ds. ropy Iranu cytowany przez IRNA, irańską rządową agencję zapowiedział, że polskie rafinerie zakupią irańską ropę. We wtorek w Teheranie zakończyło się dwudniowe spotkanie przedstawicieli irańskiego rządu z polską delegacją, której przewodniczyła Katarzyna Kacperczyk, wiceminister spraw zagranicznych RP. Udział w rozmowach wzięli m.in. przedstawiciele PKN Orlen.

Irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że Iran nie będzie prowadził rozmów w sprawie swojego programu nuklearnego pod naciskiem ze strony światowych mocarstw. Rozmowy mają zostać wznowione w Wiedniu 12 maja.

Waszyngton chce mieć pewność, że ewentualne złamanie przez Iran negocjowanego wciąż porozumienia ws. programu atomowego będzie mogło zostać skontrowane przywróceniem sankcji ONZ, które mają być w ramach porozumienia zniesione. Problemem jednak mogą być Chiny i Rosja, które, dysponując prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa, mogą pokrzyżować plany ponownego ukarania Teheranu.

Prezydent USA Barack Obama zaproponuje w przyszłym tygodniu arabskim państwom Zatoki Perskiej pomoc w stworzeniu regionalnego systemu obrony przed ewentualnym irańskim atakiem rakietowym - podaje agencja Reutera, powołując się na amerykańskie źródła. Ma to być jeden ze sposobów na uspokojenie arabskich sojuszników w obliczu zbliżenia Waszyngtonu z Teheranem.