Iran

Iran

W związku z zamachami do jakich doszło w piątek wieczorem w Paryżu prezydent Iranu Hasan Rowhani odwołał w sobotę swoje wizyty we Włoszech i Francji - podała państwowa agencja IRNA. Jednocześnie prezydent zdecydowanie potępił akty terroru, do których doszło w Paryżu.

Iran zaprzestał likwidacji wirówek wykorzystywanych do wzbogacania uranu, ponieważ grupa konserwatywnych posłów poskarżyła się prezydentowi Hasanowi Rowhaniemu, że proces ten postępuje zbyt szybko. Informację taką podały we wtorek irańskie media.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani złoży pierwszą od dziesięciu lat wizytę w Europie Zachodniej. 14 listopada przybędzie do Włoch, a 16-17 listopada odwiedzi Francję. Spotka się też z papieżem Franciszkiem – poinformował rzecznik prezydenta.

Po latach opóźnień i problemów, Iran podpisał z Rosją kontrakt na dostawę systemów przeciwlotniczych S-300. Potwierdził to szef państwowego koncernu Rostec Sergiej Czemezow. Rosyjski producent zapewnia, że jest w stanie dostarczyć broń do Iranu w 18 miesięcy.

Wiceprezydent Iranu i jednocześnie przewodniczący Organizacji ds. Energetyki Atomowej Reza Salehi poinformował podczas rozmowy z japońską agencją Kyodo, że Teheran rozpoczął wdrażanie postanowień porozumienia nuklearnego osiągniętego w lipcu.

Surowi ajatollahowie i brutalna milicja rozpędzająca prodemokratyczne demonstracje, czy uśmiechnięci młodzi ludzie cieszący się z porozumienia z Zachodem - który z obrazów współczesnego Iranu jest prawdziwy? Czy zbliżenie ze światem, od którego do tej pory Irańczycy byli odcięci, będzie trwałe? Ile jest Iranu w USA? Maciej Tomaszewski z tvn24.pl rozmawia z wybitnym amerykańsko-irańskim pisarzem Hoomanem Majdem.

W Wiedniu odbędą się rozmowy w sprawie znalezienia rozwiązania syryjskiej wojny domowej. Po raz pierwszy weźmie w nich udział Iran, co jest dużą zmianą w dotychczasowej postawie dyplomacji USA. Lata konsekwentnego wspierania syryjskiego reżimu Baszara Asada zaowocowały awansem dyplomatycznym dla Teheranu.

Rosyjskie MSZ poinformowało we wtorek wieczorem, że szefowie dyplomacji Rosji i USA uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że do rozwiązania kryzysu w Syrii należy włączyć wszystkie główne państwa regionu. MSZ Rosji zaznaczyło, że rozmowę zainicjował Waszyngton. Wcześniej AP poinformowała, że po raz pierwszy do rozmów o Syrii zaproszony został Iran

Rosja i Iran zgodziły się zacieśnić współpracę, aby doprowadzić do stabilizacji i bezpieczeństwa w rejonie Bliskiego Wschodu - poinformowało rosyjskie MSZ. Rosja zaproponowała również wsparcie dla opozycyjnej Wolnej Armii Syrii, ale walczący z Asadem dowódcy nie ufają Moskwie.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani w przyszłym tygodniu odwiedzi Włochy - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła dyplomatyczne. Będzie to pierwsza wizyta Rowhaniego w stolicy państwa Unii Europejskiej, w planach jest także spotkanie z papieżem.