Iran

Iran

Rosja i Iran zgodziły się zacieśnić współpracę, aby doprowadzić do stabilizacji i bezpieczeństwa w rejonie Bliskiego Wschodu - poinformowało rosyjskie MSZ. Rosja zaproponowała również wsparcie dla opozycyjnej Wolnej Armii Syrii, ale walczący z Asadem dowódcy nie ufają Moskwie.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani w przyszłym tygodniu odwiedzi Włochy - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła dyplomatyczne. Będzie to pierwsza wizyta Rowhaniego w stolicy państwa Unii Europejskiej, w planach jest także spotkanie z papieżem.

Irańskie władze w przypływie niecodziennej otwartości pokazały dotychczas nieznaną podziemną bazę rakietową. Na nagraniach wyemitowanych w państwowej telewizji widać rozległe korytarze wykute w skałach i ukryte w nich rakiety balistyczne. Irańczycy przekonują, że to tylko jedna z wielu takich baz.

Do sieci trafiły zdjęcia przedstawiające jednego z najważniejszych irańskich generałów w Syrii. Dowódca sił Al-Kuds Kassem Solejmani jest na nich uwieczniony w bastionie syryjskich sił rządowych w Latakii w momencie, gdy przemawia do niezidentyfikowanych żołnierzy. Według nieoficjalnych doniesień Irańczycy wysłali do Syrii w ostatnich dniach nawet kilka tysięcy ludzi, aby wesprzeć reżim Baszara Asada w nowej ofensywie.

Dwóch wysokiej rangi oficerów irańskiej Gwardii Rewolucyjnej zginęło w walce z Państwem Islamskim w Syrii - podaje agencja Tasnim. To kolejne tak znaczne straty Irańczyków w ciągu kilku dni. W ubiegłym tygodniu poinformowano o śmierci generała Husejna Hamrdaniego.

Irański parlament przegłosował ustawę zatwierdzającą historyczne porozumienie ze światowymi mocarstwami w sprawie programu nuklearnego Teheranu. Teraz decyzję parlamentu musi zatwierdzić Rada Strażników, która nadzoruje prace posłów.

Pamiętamy o serdeczności, z jaką Irańczycy przyjęli naszych rodaków w 1942 r. i dziękujemy za pomoc w dbaniu o nasze miejsca pamięci – mówił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Marszałek do wtorku przebywa w Iranie.