Irak

Irak

Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) zaapelował do dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) i żołnierzy irackiej armii, by w czasie walk o Faludżę oszczędzali przebywające w tym mieście dzieci. Jest ich tam ok. 20 tysięcy.

Irackie siły zaczęły główny szturm na Faludżę. Chcą odbić miasto z rąk tzw. Państwa Islamskiego. Czy to będzie triumfalne wyzwolenie, czy początek krwawej łaźni jaką szykują zdesperowani dżihadyści? Co z dziesiątkami tysięcy cywilów? W programie "24 Godziny" Kamila Kalińczak i Michał Sznajder rozmawiali o tym z byłym dowódcą zespołu bojowego GROM, płk Andrzejem Kruczyńskim z Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego.

W trzech zamachach bombowych, do których doszło w poniedziałek w Bagdadzie i okolicach, zginęły co najmniej 24 osoby, a około 50 zostało rannych - poinformowały władze irackie. Do przeprowadzenia ataków przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).

Siły irackie wkroczyły do położonego na zachód od Bagdadu miasta Faludża, będącego bastionem tzw. Państwa Islamskiego (IS) - poinformowało w poniedziałek dowództwo operacji mającej na celu odbicie miasta z rąk dżihadystów.

Amerykanie zrzucili na dżihadystów już tyle bomb, że zaczynają odczuwać ich poważne braki. Fabryki nie nadążają z produkcją. Przedstawiciel Pentagonu oficjalnie przyznał, że trwają analizy jak lepiej "zbilansować zapasy broni". Oznacza to sięganie do głębokich zapasów wojennych w Europie i na Pacyfiku.

Dżihadyści nierzadko wykorzystują internet do promowania swoich filmów propagandowych. Walczący z nimi iraccy ochotnicy nie chcieli zostać w tyle i też stworzyli specjalną jednostkę "medialną”. Jej członkowie biorą udział w szturmie na miasto Faludża, najdłużej utrzymujący się bastion dżihadystów w centrum kraju i zaczęli umieszczać w sieci liczne nagrania walk.

USA popierają działania władz w Bagdadzie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa po atakach na Zieloną Strefę, gdzie znajdują się budynki rządu, parlament i ambasady. - Namawiamy też do sfinalizowania umowy z MFW - powiedział Obama w rozmowie z premierem Iraku.

Żołnierze kurdyjscy, którzy odnieśli obrażenia na polu walki, przechodzą rehabilitację w szpitalu wojskowym w Budapeszcie – poinformował na konferencji prasowej dyrektor Centrum Zdrowotnego Wojska Węgierskiego płk Robert Tamas.

Sekretarz obrony Ash Carter uznał piątkową decyzję władz Belgii o przyłączeniu się do ataków lotniczych przeciw tzw. Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii za "godną pochwały". Rząd w Brukseli zamierza skierować sześć myśliwców F-16 do podjęcia działań w ramach koalicji dowodzonej przez USA.

Tureckie wojsko zabiło 140 bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w operacjach przeprowadzonych w północnym Iraku między 29 kwietnia a 10 maja - poinformowała turecka telewizja NTV, powołując się na źródła wojskowe.