Świat

Świat

Japonia uruchamia siłownie jądrowe

Rząd Japonii wyraził zgodę na uruchomienie dwóch reaktorów jądrowych. Od katastrofy nuklearnej w elektrowni jądrowej Fukushima w marcu 2011 r. ze względów bezpieczeństwa w kraju wyłączono wszystkie siłownie.

I poleciała. Pierwsza Chinka w kosmosie

Start statku kosmicznego Shenzhou 9, na pokładzie którego znalazła się m.in. 33-letnia Liu Yang, odbył się tak jak planowano - w sobotę o godz. 12.37 czasu polskiego. Oznacza to, że Chiny mają już swoją pierwszą kobietę w kosmosie.

Bez bomb, bez moździerzy: letni dzień w Palestynie

Mieszkańcy Gazy w Autonomii Palestyńskiej na Bliskim Wschodzie cieszyli się w piątek bardzo pogodnym dniem. Zażywali kąpieli w morzu i wypoczywali na plaży, co zresztą robią już od połowy maja, kiedy to rozpoczyna się u nich lato.

Przeszedł po linie nad Niagarą. Jako pierwszy

Nik Wallenda, członek słynnej rodziny linoskoczków "Flying Wallendas", w piątek wieczorem czasu miejscowego przeszedł po linie nad wodospadem Niagara. Jest pierwszym człowiekiem, który tego dokonał.

Ulewa przerwała mecz w Doniecku

Piłkarze Francji i Ukrainy wznowili spotkanie grupy C Euro 2012. Wcześniej sędzia zdecydował o przerwaniu spotkania na Donbas Arenie w Doniecku z powodu burzy i ulewnego deszczu. Przerwa trwała niespełna godzinę.

Chińczycy będą mieli swoją Tierieszkową

Chińczycy po raz pierwszy wyślą w przestrzeń kosmiczną kobietę, dokładnie 49 lat po tym, jak w Kosmosie znalazła się Walentina Tierieszkowa. - Czuję się nieskończenie dumna, że będę reprezentować miliony chińskich kobiet w Kosmosie - powiedziała 33-letnia Liu Yang, której powierzono tę misję. Start rakiety z trójką chińskich astronautów zaplanowano na sobotę.

Carlotta idzie na Meksyk. Zagrożone jest Acapulco

Meksykanie mieszkający wzdłuż wybrzeża Pacyfiku przygotowują się na nadejście burzy tropikalnej o imieniu Carlotta. Według meteorologów, żywioł jeszcze dzisiaj przyniesie ulewne deszcze i mocny wiatr. Może dojść do poważnych zniszczeń. Trwa usuwanie łódek z portów i zabezpieczanie domów.

"Rosjanie, nic się nie stało!"

Rosyjskie władze tuszują informacje o gigantycznych pożarach, jakie trawią tereny przy granicy z Mongolią - alarmują działacze tamtejszego Greenpeace. Władze nie informują o zasięgu pożarów. Według organizacji, w akcji gaszenia ognia śmierć poniosło już ośmiu strażaków.

40 metrów na minutę w głąb Rowu Mariańskiego

Chińczycy zeszli na 5000 metrów w głąb Rowu Mariańskiego. Zanurzenie trwało 9 godzin. Była to pierwsza próba przed finałowym zejściem na 7000 metrów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pobity zostanie rekord Chin.

Monsun zawiódł. Upał wykańcza Hindusów

Gorąco - spowodowane tym, że monsun nie dotarł jeszcze nad północny zachód Indii - wykańcza Hindusów z New Delhi oraz zwierzęta ze stołecznego zoo. Ludzie nie rozstają sie z wodą i masowo przesiedli się do klimatyzowanego metra.

Australia będzie miała park wielkości Indii

Australia będzie miała największą na świecie sieć rezerwatów morskich. Te parki narodowe łącznie obejmą powierzchnię wielkości Indii. Na chronionych terenach ograniczone zostaną połowy oraz poszukiwania ropy naftowej i gazu.

Gemini 3 wraca do Europy

Jacht GEMINI 3 opuścił Patagonię i wody terytorialne Argentyny i jest w drodze do Europy - taką informację przekazali organizatorzy wyprawy Paszke360. Tym samym zakończyła się trwająca 5 miesięcy batalia sądowa związana z zatrzymaniem polskiego jachtu w celu zabezpieczenia pokrycia rzekomej akcji ratunkowej miejscowej firmy holowniczej.

Podtopienia w Belgii to sprawka małego, ale wyjątkowo psotnego niżu

W ciągu kilku godzin ulewny deszcz zalał kilka belgijskich miast. Studzienki nie nadążały z odbiorem nadmiaru wody, która paraliżowała ruch i podtapiała budynki. - To niewielki niż, ale może dużo nabroić - powiedziała w środowym wydaniu Meteo News synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Tajwan nękany powodzią, sześć ofiar śmiertelnych

Powódź, a także lawiny błotne od kilku dni nękają środkowy i południowy Tajwan. Jak podają lokalne służby ratunkowe, żywioł pozbawił życia co najmniej sześć osób, a ponad siedem tysięcy zmusił do ewakuacji.

Anglia podtopiona, a deszczu będzie więcej

Wielka Brytania ugina się pod opadami deszczu. Niektóre rejony są podtapiane już od kilku dni, a wciąż pada - i to tak intensywnie, że wzrasta zagrożenie powodziowe na obszarach, które jak dotąd nie ucierpiały. W wielu miejscach Walii i południowo-zachodniej Anglii też ogłoszono stany alarmowe.

Nawałnica mocno nabałaganiła

Australię Zachodnią w nocy z wtorku na środę nawiedziły nawałnice, którym towarzyszył zrywający linie wysokiego napięcia wiatr i ulewy. W tym największym australijskim stanie trwa wielkie sprzątanie, a zespoły elektryków starają się przywrócić dostęp do prądu w dziesiątkach tysięcy domów.

Ekstremalna susza nęka Portugalię

Na niemal połowie terytorium Portugalii panuje ekstremalna susza, która pustoszy zwłaszcza regiony rolnicze. To wynik niezwykle skąpych opadów i majowych upałów, które wysuszyły rzeki i grunt. Eksperci ostrzegają, że nadchodzące lato jeszcze pogorszy sytuację.

Trąba powietrzna postraszyła Wenecję

Do niespotykanego zjawiska pogodowego doszło dziś niedaleko Wenecji. Między pobliskimi wyspami Lidio, Św. Helena i Św. Erasmus przeszła trąba powietrzna. Uwięziła 15 dzieci, które próbowały schronić się przed nawałnicą.

Deszcz zalał holenderskie toalety

Trzy litry deszczu na metr kwadratowy, które spadły w poniedziałek na Rotterdam, wiązały się z wieloma niedogodnościami dla Holendrów. Deszcz sprawił, że musieli oni opuścić m.in. kina i teatry w centrum miasta, w których podtopiło toalety i szatnie.

Nie dali rady uciec przed burzą. Pięć osób zginęło

Na Ukrainie w niedzielę rozbił się mały samolot pasażerski, na pokładzie którego znajdowali się miłośnicy skoków spadochronowych. Pięć osób zginęło, a 15 pozostałych zostało rannych. Pilot nie dał rady uciec przed wielką burzą.

Natura uwzięła się na Węgrów

U nas trąby powietrzne, a u Węgrów grad wielkości kurzych jaj. Średnica lodowych kul sięgała kilku centymetrów. Gwałtowne zjawiska pogodowe dają się we znaki całej Europie Środkowej.

80 kilometrów ognia. Exodus setek Amerykanów

Amerykańscy strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającymi się pożarami lasów w stanach Kolorado i Nowy Meksyk. Setki mieszkańców musiały w pośpiechu opuścić swoje domy. Nakaz ewakuacji dostały kolejne dwa tysiące. Pożar objął już obszar o powierzchni 80 km kw.