Świat

Świat

Woda zmyła dom. Monsun zalewa północ Indii

Ponad 30 ofiar śmiertelnych, a także 30 zmytych z powierzchni ziemi domów mają na swoim koncie deszcze, które od nocy z piątku na sobotę zalewają północ Indii. Miejscowi synoptycy ostrzegają: nad zdewastowanymi obszarami padać może do poniedziałku.

"Biała mgła", śnieg i lawiny błotne. Nawałnice w Europie

Silne nawałnice z gradem i śniegiem przeszły w nocy i nad ranem w niedzielę nad Czechami i Austrią. Zginęła jedna osoba, kilka tysięcy gospodarstw nie ma prądu, strażacy walczą z 50 pożarami i usuwają dziesiątki powalonych drzew. W Tyrolu Południowym, włoskim regionie, noc i poranek także przyniosły załamanie pogody. Zginęły tam dwie osoby, a 150 zostało ewakuowanych.

Florence nabiera siły i goni Ernesto

Na Atlantyku uformowały się dwie burze tropikalne: Ernesto i Florence. Z każdą godziną przybierają na sile. Ta pierwsza już w niedzielę ma uderzyć w Jamajkę, a w połowie przyszłego tygodnia dotrzeć na Jukatan. Druga powoli zbliża się do Karaibów, ale już budzi wielkie obawy.

Plaże Hongkongu pokryły białe granulki

Niewyobrażalne ilości białych plastikowych granulek, które zostały zmyte z kontenerowca przez nękający Chiny tajfun Vicente, od tygodnia leżą na plażach Hongkongu. Ekolodzy alarmują: przypominające grad kuleczki mogą być bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego.

Gigantyczne korki paraliżują drogi na południu Europy

Francja i Chorwacja są właśnie w szczycie sezonu wakacyjnego. Pierwszy weekend sierpnia upływa w obu krajach w gigantycznych korkach, w których stoją zarówno udający się na urlop Francuzi i Chorwacji, jak i zagraniczni turyści.

Turyści uciekli z kempingu przed ogniem

300 turystów musiało natychmiastowo opuścić kemping w zachodniohiszpańskim regionie Estramadura po tym, jak nieopodal pola namiotowego wybuchł pożar lasu. Z żywiołem - kolejnym bardzo gwałtownym, który rozszalał się tego lata - przez wiele godzin walczyło kilkuset strażaków.

Pożary na Istrii. Deszczu nie było od marca

Nad Istrią nieustannie krążą samoloty gaśnicze. Tylko w okolicach Rovinja pożary gaszą cztery takie maszyny. Roślinność jest tak wysuszona, że wystarcza iskra, by wybuchł pożar. Strażacy nie nadążają z gaszeniem kolejnych ognisk ognia.

Dwa Tajfuny nad Chinami. Tak nie było od 1949 r.

Lokalne władze podjęły w sobotę decyzję o ewakuacji blisko 900 tysięcy mieszkańców północno-wschodnich i południowo-wschodnich Chin. To skutek szalejących u wybrzeży kraju cyklonów tropikalnych Saola i Damrey, które nie tylko wypędzają Chińczyków z domów, lecz także powodują poważne utrudnienia komunikacyjne.

Po klęsce powodzi klęska głodu?

Deszcze, które zalewały Koreę Północną od końca czerwca do końca lipca, spowodowały śmierć 169 osób; 400 uznano za zaginione, podają północnokoreańskie media. Ponadto najprawdopodobniej przyczynią się one do zaostrzenia kryzysu żywnościowego panującego w tym kraju od lat 80-tych.

Trudna historia podboju Czerwonej Planety. Mars jak Trójkąt Bermudzki

W poniedziałek 6 sierpnia o godzinie 7.31 czasu polskiego łazik Curiosity ma wylądować na Marsie. Misja przyprawia ekspertów NASA o ból głowy. Historia podboju Marsa nie nastraja bowiem optymistycznie. W kierunku Marsa wysłano 40 misji, a tylko 14 z nich można uznać za udane.

Rosja stawia na Kosmos. Ambitne plany Putina

Rosjanie dynamizują swoje działania w kosmosie. Ogłosili już przetarg na projekt rakiety nośnej na Księżyc, która chcą wystrzelić na przestrzeni sześciu lat. Dodatkowo Putin mocno pracuje nad zacieśnieniem współpracy z Wielką Brytanią. Chce, by Rosja wyniosła na orbitę kilka brytyjskich satelitów.

W rekordowym upale walczą z pożarami

Gigantyczne pożary w Stanach Zjednoczonych. Z żywiołem walczy stan Oklahoma, który od dłuższego czasu zmaga się również z ekstremalną suszą. Akcje strażakom utrudnia wysoka temperatura powietrza. W piątek termometry pokazały w Oklahoma City 45 st. C. Tak upalnie nie było tam od 1936 roku.

Portugalia nie może wyżywić się sama

Portugalię gnębi największa od 80 lat susza. Od października nie pada tam deszcz, a temperatura utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Krajowe rolnictwo jest w stanie zaspokoić zaledwie 5 proc. zapotrzebowania na zboże.

Samoloty niszczą symbol Brukseli. Odnowią go płynem do czyszczenia łodzi

Symbol Belgii - Atomium - traci swój blask z powodu paliwa tryskającego z samolotów latających na pobliskie lotnisko. Dyrekcja budowli ma problem z jego wyczyszczeniem. Potrzebne są specjalne środki, które nie naruszyłyby delikatnej konstrukcji. Na razie najlepiej sprawdza się płyn do czyszczenia łodzi.

Pustki we włoskich kurortach. Wabią turystów promocjami

Włoska branża turystyczna ma poważne kłopoty. Ze względu na kryzys połowa mieszkańców kraju powstrzymuje się w tym roku od wakacyjnych wyjazdów. Plaże świecą pustkami, a zdesperowani właściciele hoteli starają się zwabić turystów ogromnymi zniżkami.

Kawałek japońskiego portu w USA

Niecodzienne zadanie czeka robotników na jednej z plaż w Oregonie w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Przez najbliższe dni będą demontować japoński dok, który znalazł się na amerykańskim wybrzeżu. Kilkunastotonowa metalowa konstrukcja to pozostałość po ubiegłorocznym tsunami, jakie nawiedziło Kraj Kwitnącej Wiśni.

Koree podzielone nie tylko politycznie. Na południu żar, północ pod wodą

Skrajne zjawiska pogodowe opanowały obie Koree. Mieszkańcy Południowej szukają ulgi od upału i palącego słońca, natomiast Północnej walczą z wielką wodą. Ulewy i powodzie zabiły tam już ok. 120 osób, a kilkadziesiąt tysięcy pozostawiły bez dachu nad głową. Kraj zmaga się z poważnymi niedoborami żywności.

Upały ogarnęły Niemcy: nawet 32 st. C

W Polsce od czwartku, a w Niemczech już trwają. Upały zagościły za naszą zachodnią granicą. W wielu miastach termometry pokazały w środę wartości przekraczające 30 st. C. Niemcy nie przestraszyli się jednak wysokich temperatur i tłumnie wybrali nad wodę.

Mozolna walka z ogniem w Rosji

Prawie pięć tysięcy osób walczy z ogniem szalejącym w rosyjskich lasach. Choć liczbę pożarów udaje się stopniowo zmniejszać, wciąż zajmują obszar liczący dziesiątki tysięcy hektarów. Najgorsza sytuacja panuje na Syberii, w rejonie Uralu i na Dalekim Wschodzie.

Malownicze wzgórza i fale Adriatyku. Reporterka 24 zaprasza do Istrii

Urokliwe zatoki, błękitne wody Adriatyku, malownicze miasta z ciekawymi zabytkami, śródziemnomorski klimat - te walory Istrii co roku przyciągają do niej wielu turystów. Chorwacki półwysep odwiedziła internautka Anica, która zamieściła zdjęcia z wyprawy na swoim profilu w Kontakcie Meteo. Podczas podróży zajrzała także do Wiednia i czeskiego Mikulova.

Curiosity na ostatniej prostej. Czerwona Planeta czeka

Sonda kosmiczna wraz łazikiem Curiosity w niedzielę znalazła się na ostatniej prostej do osiągnięcia celu, czyli lądowania na Marsie - poinformowała NASA. Planowo Curiosity dotknie kołami Czerwonej Planety 6 sierpnia o godz. 7:31 czasu polskiego

Rekin ludojad zaatakował w USA? W pobliżu powstały "Szczęki"

Nieopodal miejsca, gdzie kręcono kultowe "Szczęki", filmowa fikcja stała się faktem. W wodach opływających brzegi amerykańskiego stanu Massachusetts najprawdopodobniej rekin ludojad zaatakował mężczyznę. Jeśli okaże się to prawdą, będzie to pierwszy taki przypadek w tym miejscu od 76 lat.

Zabawa w objęciach tajfunu

Saola - to imię Filipińczycy zapamiętają na długo. Nosi je tajfun, który na początku tygodnia przeszedł nad ich krajem, zabijając 10 osób i zmuszając do ewakuacji ponad 140 tys. Niektórzy wykorzystali żywioł do dobrej, acz ryzykownej zabawy.

Groźny wulkan przemówił

Przebudził się gwatemalski potwór - wulkan Santiaguito. Ponad 80 lat temu jego erupcja doprowadziła do śmierci 5 tys. osób. Jak będzie tym razem?

Martwy humbak w przybrzeżnym basenie

Potężne truchło humbaka zdominowało krajobraz na plaży w północnym Sydney. Eksperci nie wiedzą, w jaki sposób zwierzę znalazło się u brzegu, ale przypuszczają, że nie żyje od 2 dni. Według wstępnych oględzin wynika, że humbak ma 12 metrów długości i waży od 20 do 30 ton.

Zbiory mniejsze o ponad 25 proc. Susza w USA uderzy po kieszeni

Dramatycznie wyglądają tegoroczne zbiory kukurydzy i soi w Stanach Zjednoczonych. Przyparci do muru przez suszę farmerzy zdecydowali się wcześniej rozpocząć żniwa, które będą nawet o jedną czwartą uboższe niż zakładano. Z tego powodu rośnie zaniepokojenie na rynku i pojawiają się obawy przed skokowym wzrostem cen żywności. Nastrojów nie poprawiają meteorolodzy.